Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.microsoft.com/wi...owsxp/future.mspx
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu am avut răbdare să citesc pentru că mă descurc destul de greu cu engleza. De ce trebuie să dăm năvală să cumpărăm licenţă când se poate şi fără?
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai unora le trebuie licenta...oameni care lucreaza cu programare,etc...la ei nu merge asa usor fara licenta...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce programare? ... nu inteleg ce legatura are Windows-ul cu programarea.

Cand programezi un soft si il pregatesti de vanzare nu te intreaba nimeni daca Oracle-ul tau era instalat pe un Windows licentiat.

Folosesc licente cei care au nevoie de suportul Microsoft in rezolvarea anumitor probleme, mie sincer mi se pare prea scump sa tot procur diferite softuri de care am nevoie.
Din pacate softurile profesionale(licentele) se procura la preturi de mii de euro. (pentru programatori)

Oricum, totul e o mare afacere. In spatele lui Vista statea DirectX10 cu Vertex si Pixel Shader 4 care cica nu se putea pune pe XP, lucru dovedit fals de niste baieti cu cap.


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Mie 25 Jun, 2008 9:56 pm
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:De ce trebuie să dăm năvală să cumpărăm licenţă când se poate şi fără?


Ma fac ca n-am citit...

All Bandi a scris:Nu am avut răbdare să citesc pentru că mă descurc destul de greu cu engleza.


Pai rezumatul ar fi:
1. dupa 30 iunie 2008 nu se mai comercializeaza licente XP
2. Microsoft ar mai vrea sa ofere suport pana in 2014
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
D@ny a scris:Pai unora le trebuie licenta...oameni care lucreaza cu programare,etc...la ei nu merge asa usor fara licenta...

Şi crezi că e cineva care se ocupă de ce zici tu acolo care nu are încă o licenţă? Sau crezi că îşi mai cumpără acum calculatoare care să nu suporte vista şi să mai aibă nevoie de xp?
Eu am o licenţă de xp dar fără sp2 iar la instalare dă erori cu carul iar în consecinţă folosesc un xp cu sp2 cu licenţă rusească.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai vezi?, daca ai licenta de sp1 poti trece la sp2 sau sp3 gratuit pe site-ul Microsoft.
Se stie ca Sp1 e slab.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Oricum Microsoft permite downgrade. Adica cu licenta de Vista sa iti instalezi XP...
Asta, din ce stiu eu.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vladf a scris:Pai vezi?, daca ai licenta de sp1 poti trece la sp2 sau sp3 gratuit pe site-ul Microsoft.
Se stie ca Sp1 e slab.

Ca să ajungi să faci download la sp2 trebuie să ai xp-ul funcţional 100%. Cum dă eroari la instalare, nu este funcţional. În plus, imediat cum sesizează conexiunea la internet, dă un mesaj de restart după 90 de secunde.
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:Oricum Microsoft permite downgrade. Adica cu licenta de Vista sa iti instalezi XP...
Asta, din ce stiu eu.


Da, este valabil dar doar pentru vista bussines...am facut eu .
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:Ce programare? ... nu inteleg ce legatura are Windows-ul cu programarea.

Cand programezi un soft si il pregatesti de vanzare nu te intreaba nimeni daca Oracle-ul tau era instalat pe un Windows licentiat.

Folosesc licente cei care au nevoie de suportul Microsoft in rezolvarea anumitor probleme, mie sincer mi se pare prea scump sa tot procur diferite softuri de care am nevoie.
Din pacate softurile profesionale(licentele) se procura la preturi de mii de euro. (pentru programatori)

Oricum, totul e o mare afacere. In spatele lui Vista statea DirectX10 cu Vertex si Pixel Shader 4 care cica nu se putea pune pe XP, lucru dovedit fals de niste baieti cu cap.



Daca faci programare inseamna ca esti firma/rar esti privat, daca esti firma si nu ai licienta pe xp=controale= te-a luat dracu daca lucrii "la negru" , de ras sau nu , de crezut sau nu, Romania vine tare din urma cu metode Anti Pirataterie
Ti-ar conveni ca programul pe care tu il faci sa fie piratat exact ca si windowsul pe care tu il ai(pirat evident)

vladf a scris:Folosesc licente cei care au nevoie de suportul Microsoft in rezolvarea anumitor probleme, mie sincer mi se pare prea scump sa tot procur diferite softuri de care am nevoie


Cand te bagi in asa ceva asta e... unu pe altu se scarpina.. se produce un circuit... alfel dau toti faliment sau mor de foame, programele licentiate traiesc prin alti programatori de programe licentiate precum solistii numai prin concerte nu prin cd-uri, precum companiile de antivirusi cu virusii facuti si lansati pe net tot de ei.

Mersi djtaotao
Este foarte bine de stiut
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR