Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • INGERUL NOPTII

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra W0L0ZCF6931151611
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sall la toata lumea.Am si eu o mica ,inca una mica bucata problema, dupa ce aproape un an masina am tinut o pe dreapta ,pe 01 07 2008 la 08-30 am programare la RAR ,asa ca am inceput sa ii fac o mica revizie ,si am descoperit 4 becuri nefunctionale.Bun pana aici ,am schimbat 3 dintre ele unul la marsalier , pozitia stanga spate ,stop stanga spate,iar cel de al patru-lea si anume stop ceata dreapta,nu vrea sa se aprinda deloc,am verificat becurile ,sunt bune , si nu reusesc sa descopar siguranta care tre sa o inlocuiesc pt a functiona acel bec,sau sa imi spuneti daca este posibil ca numai cel de pe partea stanga sa fie functional?
PS. daca totul decurge normal cu actele sper ca in ziua de joi 03 07 2008 sa pot participa si eu la intalnirea membrilor clubului! DOAMNE ajuta!
O zi buna tuturor va doresc!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca e vectra a ai stop ceata numai pe partea stanga.
pe dreapta nu ai lamela de + pt stopul de ceata.
concluzie:nu te mai chinui.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In general lampa de ceata este numai pe partea stanga..din motive necunoscute..probabil ajuta la orintarea pe timp de ceata..sau s-a socotit ca avand puterea mare, pot deranja 2 lampi..sunt ceva topicuri despre cum sa faci sa pui bec si in dreapta..dar nu cred ca e ceva deosebit...numai daca nu cumva esti doritor sa primesti urari carnoase de la colegii de trafic din urma ta:))
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci sunt masini care au 2 stopuri de ceata stanga dreapta. cele cu unul singur aste pus in stanga ca pe timp de ceata deasa rau s nu confunzi masina din fata cu o motoreta. de aceea se si zice ca pe ceata e cel mai periculos sa mergi cu faru stanga nefunctional o consideri motoreta
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Principiul este urmatorul:
- orice lumina alba sau galbena care vine din contrasens pe ceata se ocoleste prin dreapta (va dati seama daca ar functiona numai farul din dreapta, ce s-ar intampla);
- orice lumina rosie, ajunsa din urma, se depaseste prin stanga (va dati seama ce s-ar intampla daca lampa spate de ceata ar fi pe dreapta);
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa le faci pe amandoua sa mearga fa contact intre lamelele de pe circuit si obti pozitie de ceata si pe partea dreapta. Ca sa-ti fie mai usor urmaresti cablajul de la lampa din stanga si o sa vezi ca la cea din dreapta cablajul e intrerupt intr-un anume loc. Iei o bucata de sarma si faci contact intre lamele, eventual o cositoresti si gata pozitia ceata pe dreapta.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am observat si la astra g si la mai multe modele de masini ca lampa de ceata nu functioneaza decat pe stanga . se pare ca e o strategie aprobata la unison de majoritatea producatorilor auto .
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu is curios de o chestie..oare in anglia unde lumea merge pe stanga si au lumina de ceata spate pe dreapta functionala isi pun aceeasi intrebare care o au si colegii nostri,de ce nu is ambele lumini de ceata spate functionale?Very Happy
Skip ads

  • dak
  • **
  • 54 mesaje
  • din 20 Jul 2007
  • Insignia 2011 A20DTH
  • Bucuresti
  • dak

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La Astra g lampa dr spate nu are gaura pt bec ceata. Faci una si montezi becul .asta-i tot.
La masina mea functioneaza stg. si dr.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu este adevarat, poate doar la stopurile aftermarket desi nici acolo nu sunt convins, cel mult nu are firele trase dar atat.
Eu am desfacut 2 stopuri dreapta de astra g si aveau gaurile acolo dar fara bec si fire trase ptr ceata.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pif a scris:Daca vrei sa le faci pe amandoua sa mearga fa contact intre lamelele de pe circuit si obti pozitie de ceata si pe partea dreapta. Ca sa-ti fie mai usor urmaresti cablajul de la lampa din stanga si o sa vezi ca la cea din dreapta cablajul e intrerupt intr-un anume loc. Iei o bucata de sarma si faci contact intre lamele, eventual o cositoresti si gata pozitia ceata pe dreapta.


Pai nu are fire in mufa din instalatia masinii.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tragi 2 fire de la spate ceata stanga si gata ..dar nu recomand..Smile sa pui si pe dreapta..
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La astra g este instalatia trasa
Eu am cumparat masina cu ceata doar pe stanga si la un an am spart stopul dreapta si de la dealer opel (l-am schimbat pe casco) mi-a dat un stop DREAPTA cu gaura din fabrica pentru ceata ca nu avea modelul meu fara gaura si mi-a spus sa pun un bec ars sa nu se vada urat ca ori cum nu merge ( astia nici nu stiu ce vand Laughing ).
Cand am ajuns acasa m-am uitat la legaturile din stop am pus un bec bun si surpriza am ceata de 3 ani pe ambele stopuri.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
la astra f a fost suficient sa pun un piciorus care lipsea in soclul de la bec si acum am ceata pe ambele
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si eu de cateva zile de cand constatasem ca nu am lumina de ceata pe dreapta,vroiam sa schimb becul crezand ca sa ars .azi ca am avut zi libera,m-am uitat cum se scoate becul,si surpriza,nu aveam fire trase.dar nici nu ma chinui sa trag fire de la stopul din stanga.daca asa a fost construit,asa sa fie,ptr ca cred ca ar lua din puterea de iluminat al celui deja functional,(cel din stanga)bafta la tras fire,cine stie poate intr-o zi o sa mi se puna si mie pe chelie sa trag si eu fire, Idea cum la altii li sa pus deja Smile Smile
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am un prieten care a venit cu un astra g din Grecia si el are din fabrica bec pentru ceata pe dreapta.
Am incercat sa pun un bec in soclul meu de pe dreapta si nu s-a aprins. Trebuie verificata instalatia si decupat stopul in dreptul becului pentru a functiona .cred.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu ce va ajuta doua stopuri de ceata pe spate? Sau tine de ptiuning si am ramas eu in urma? Rolling Eyes
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
se trage un fir de la stinga la dreapta, se scobeste stopul si se monteaza bacul
nu e mare filozofie
nu afecteaza vizibilitatea sau consumul masinii etc etc
da regula
se circula cu lampa de ceata DOAR pe ceata
altfel te cam f..e la ochi
la ce ceata avem noi in zona deltei consider ca e OK
sanatate
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic mai bine sa legi o bricheta cu lumina rosie pe partea dreapta.
Am crezut ca se discuta lucruri utile aici,dar vad ca nimicuri....
Am 2 intrebari legate de becul pentru ceata pe partea dreapta :
LA ce foloseste sa ai si pe partea dreapta?
DACA te loveste unu din spate si spune ca la dezorientat lumina rosie,nu a mai aproximat bine distanta siiiii poccc ? (Stiti cum e,omu` la stramtoare poate spune orice)
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
"Eu zic mai bine sa legi o bricheta cu lumina rosie pe partea dreapta.
Am crezut ca se discuta lucruri utile aici,dar vad ca nimicuri.... "

fara suparare, dar daca nu consideri util exista libertatea de a trece peste acest topic nu este nimeni fortat sa posteze aici sau postezi doar pt a face stelute ?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR