Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:Am reusit sa imi schimb oglinda ...a fost mai complicat decat am crezut. In primul rand locul unde este prinsa oglinda originala , banala, este diferit fata de cel cu oglinda heliomata. Plasticul care tre sa acopere firele nu se potriveste , eu l-am pus invers si am mai taiat un pic din el. L-am pus cu partea mai groasa spre bord ...am lipit si o folie neagra sa nu se vada in interior.
Parte electrica e mai complicat ca nu am avut de unde sa trag. La lampile de citit am curent mereu si la parasolare la fel.Am luat de la o mufa libera care cred ca ar trebuie sa fie pt scrumiera .Eu am pachet pt nefumatori si la bricheta am curent mereu.
Multumiri indrumatorile de aici.
Salutari!


cel mai probabil ai luat oglinda de pe vectra c si implicit plasticu de vectra, cel de astra h este mai mare, tot folie am pus si eu parbriz si a iesit acceptabil tinand cont am lipit si suportul senzorului de ploaie pe ea
pune niste poze ca sunt curios ce a iesit la tine
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
L-am luat de pe twin top...A iesit aproape bine:)
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Uite ca am facut si ceva poze...eu zic ca a iesit mai mult decat acceptabil.





si din interior:


  • ekaterin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare, am un astra caravan 1.7 cdti , am schimbat parbrizul era spart si am pus unul de cu senzor de ploaie si oglinda heliomata...
Am 2 mufe : una de 18 pini cu 4 fire (pini) si anume: 1. negru
2. maro
3. gri
4. alb/negru

- alta de 9 pini cu 7 fire (pini) si anume: 1. negru
2. verde
3. negru/galben
4. maro
5.
6. negru/rosu
7. maro/galben
8. maro/alb
9.
Din cate am inteles ca sa leg oglinda sa-mi functioneze trebuie sa trag fire din mufa de 18 pini cu 4 fire :
1. negru la "+" pe contact de la bricheta
2. maro la "-" pe caroserie
3. griul ...unde?
4. alb/negru...unde?
....cum se prinde un "+" la plafoniera? si cum se prinde un "+" pe marsalier? ... nu ma pricep la electronica dar inteleg cand mi se explica...
multumesc din suflet...
Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut, daca ai plafoniera normala iei plus pe contact de unde vrei (bricheta cum ti-au recomandat baietii, dar mai mare bataia de cap sau mufa verde mare( X1 ) de la picioarele soferului), daca ai plafoniera cu lampi de citit il iei de la firul negru al plafonierei, maro il prinzi cu un surub pe carosie(sunt deja 2 gauri in plafon pentru cazu in care s-ar fi pus trapa pe masina), gri il duci la firul gri de la plafoniera(de oricare ar fi, ambele modele il au) si cel alb pt marsarriere tot in X1. Practic poti lega doar negru si maro si o sa functioneze oglinda, oricum daca ai folie nu se va innegri deloc
Daca vrei sa faci lucrarea ca de fabrica:
pin1 negru se duce la X1 pin 40
pin2 maro la masa
pin3 gri la X1 pin 66
pin4 alb/negru X1 pin 18

Spor!

btw cat ai dat pe parbriz si de unde? este oem?
  • ekaterin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Excelent , multumesc in suflet mai explicit nici ca se putea...da am plafoniera cu 2 lampi de citit...maine cred ca ma apuc de treaba...revin dupa ce o montez...
  • sajata

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2014

  • Mesaj Privat
vectra c 2003 1.8... nu ar trebui sa se aprinda un led albastru in centrul oglinzii jos? inafara de cel din spate?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@sajata, in mod normal (original) Opel Vectra C nu are nici un fel de led albastru la oglinda, doar daca au fost montate ulterior.
Lumina ambientala din oglinda (indreptata in jos) este galbena portocalie. Celelalte "gauri" din oglinda sunt 2 senzori de luminozitate, unul pe partea cu oglinda propriu-zisa si unul spre parbriz. Daca vrei mai multe detalii citeste toata discutia. Numai bine.
  • x_men_opel

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutari tuturor,am reusit sa leg si eu oglinda heliomata la un vectra b caravan
legarea firelor la mufa verde din stanga,la piciorul soferului.
culorile firelor de la oglinda;
1- negru{+}
2-maro{-}
3-gri{plafoniera sau lampi de citit}
4-alb/negru{mansalier}
Conectarea am facuto astfel;
-negru adica {+} lam legat de firul {alb/verde} de la comanda pt faruri si care functioneaza si pe pozitie se vede in prima poza
-maro adica {-} lam legat la tabloul de sigurante,am desfacut cele 3 suruburi si lam legat de firul maro di primul set de fire din stanga care duce la al 2 lea releu mic negru numarand de la stanga spre dreapta se observa in a 2 poza.
-alb/necru adica mansalierul lam legat de mufa verde x1 daca nu ma insel la pinul 21
-griul care ar fi trebuit la plafoniera nu lam conectat inca pt ca nu am gasit de ce sa il leg eu avand folie,care puteti sa ma ajutati cu o informare unde sa leg firul gri pt plafoniera as fi recunoscator.
am testat si functioneaza tot si sunt super incantat,cu toate ca nu am putut lega griul la plafoniera.
sper ca vam putu fi de folos si eu,macar cu atat,si salutari tuturor.
  • marka

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am și eu oglindã heliomata, aprindere automatã a farurilor funcționale însã nu se aprinde LED-ul de sub oglindã. Menționez cã mașina o am de 2 sãptãmâni și nu știam de acel Led cã s-ar aprinde. Se poate sã fie ars?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR