Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • mykl

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am o zafira 10/2002 elegance si nu stiu ce presupune pilotul automat la masina asta.sunt curios pentru ca am tot citit pe net anunturi cu opel zafira 2002 exact ca a mea si toti spun ca au pilot automat.Daca are si a mea va rog sa imi spuneti,poate mai descopar ceva nou la ea Smile
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La masina ta, presupune existenta unor butoane in capatul manetei de semnalizare.
Mai multe poti afla cu o cautare dupa tempomat, cruise control, pilot automat.
  • mykl

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bun..m-am uitat in dreptul manetei de semnalizare si nu este nici un buton.. Sad ...In dreptul manetei din dreapta am 2 butoane pentru computerul de bord. M-am uitat si la pedala de acceleratie si am vazut un fel de motoras.oare trebuie adaptat ceva?S-au se cumpara vreun kit? multumesc.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai pilot automat
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai precablajul, trebuie sa schimbi maneta de semnalizare pt a avea tempomat.
Motorasul (potentiometrul) de la pedala de acceleratie nu are treaba cu tempomatul.
  • mykl

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii Mikki.Mai am totusui o intrebare...Pentru a avea ESP trebuie sa ai neaparat butonul de ON/OFF esp?
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in mod normal da asa ar trebui !pt ca sar putea sa dai de vreun loc cu zapada iarna si acolo ramii ,eu am avut pe cealalta masina si miam blestemat zilele pt ca aia nu avea buton de on/of esp si muream incet cind dadeam de vreun loc mai urit!
  • nelu28

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2000 z16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am o zafira din 2000 elegance cu motor de 1,6, am montat maneta de tempomat si nu merge ,ma poate ajuta cineva mai trebuie sa montez ceva cum sa procedez in continuare trebuie activat saude ce nu merge?
Skip ads

  • alexandru mitran

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salutare tuturor ...sincer sa fiu nu stiam ca se poate pune pe o masina Cruise Control chiar daca masina nu are asa ceva din fabrica ...interesant dupa ce am citit cateva randuri,intrebarea mea este daca as putea sa imi montez si eu asa ceva pe un opel zafira 1900 disel din 2006 ? asta avand n vedere ca o sa ajung saptamana viitoare prin romania[arad] si cam cat ar costa toata afacerea?si unde as putea sa ma interesez?....cu respect tuturor ..bafta.
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai cablaj atunci cumperi doar maneta cu buton de tempomat si activezi la reprezentanta Opel functia. Daca nu ai cablaj din fabrica te costa mai mult datorita cablajului dar se poate rezolva. La reprezentanta merita sa faci toata treaba dar intrebi si tu pe cel care se ocupa cu partea electrica poate ti-l rezolva in afara programului Smile. Mai ieftin binenteles Smile. Tot asa poti sa pui si BC daca nu ai.
Verificarea cablajului dureaza putin, desface doar plasticul din jurul volanului si-ti zice daca ai sa ba. Sa ne dai de veste cum si cu cat s-a rezolvat. Bafta
  • kozi zoltan szabolcs

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
A-ºi dori sº aflu dacã la zafira A se poate pune tempomat ºi de unde aflu dacã are cablaj maºina din 2005.
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Mergi la un atelier auto, se desface capacul volanului si ti se uita la mufa, ar trebui sa fie acolo, daca i atunci e simplu de pus, ai nevoie doar de alta maneta de semnalizare care sa iba in cap butoanele pt tempomat si activare cu Tech2 care oricum numai la un service o sa poti. Functia se poate activa si fara sa ai maneta, cand gasesti maneta o sa si mearga. Daca nu ai cablaj, se poate face dar dureaza si costa Smile. E alegerea ta, si eu am vrut dar nu am cablaj la ea Sad, asa ca am renuntat pe moment.
Skip ads

  • nutzu00001

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Unde as putea activa si io functia. Maneta deja o am instalata dar nu functioneaza nefiind activata. Si cam cat m-ar costa activarea. Va multumesc si astept un raspuns
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Mergi la o reprezentanta Opel si se rezolva in 15 minute maxim, te costa cam 60-80 ron sau chiar mai putin, se activeaza cu Tech2
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salutare. eu nu am gasit mufa de la maneta semnalizare. sa fie oare bagata si sa fi schimbat cel de la care am cumparat-o doar manerul manetei? masina e cea din semnatura si am cautat destul de bine cred. nici o mufa nebagata undeva. daca as sti cate fire si ce culori sunt la cei care nu au cablat pt pilot, ar fi minunat pt ca asa as afla daca am mufa de pilot. astept sfaturi si solutii, multumesc anticipat. stima zafiristi!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
mai este cineva cu acest motor care nu are sau are cablat pt pilot? astept raspunsuri,multumesc!
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am masina identica, Zafira A din 2002 Z16XE Elegance, daca nu ai mufa langa cea de la semnalizare atunci nu ai nici cablajul, ca si la mine, eu am renuntat pentru ca nu prea gasesc meserias care sa-mi faca un cablaj pentru pilot automat, normal cei ce se pricep stiu cate fire trebuie trase si sa le si lege unce trebuie, daca faci cumva operatiunea sa ma anunti sa stiu ce costuri presupune. Tot asa sunt si cu BC, am renuntat neavand mufa cu 32 pini si cablaj aferent.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Meserias gasesti, problema este ca meseriasul oricat de pasionat ar fi nu lucreaza pe gratis.Nu de alta dar meseriasul din asta traieste.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
@butiup deci am gasit un coleg care nu are cablat! e cineva cu aceeasi masina care a gasit mufa+cablaj? stima!
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cablajul se face relativ repede, important este sa ai maneta si switch-ul de ambreaj
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR