Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
lexick ms mult de sfaturi tocmai am fost sa vad o tigra neagra fara a.c am facut o tura de cartier cu ea si deja ma luase cu ameteala afara cred ca erau peste 30 de grade de aceea la achizitionare o sa tin cont ca masina sa aiba a.c singura problema cu a.c este ca masina are un consum cu 1-2L in plus dar in zile deosebit de calduroase nu se mai tine cont de consum cat despre culoarea masinii stiu ca este mai pretentiosa dar da bn pe masina.App am un tigra rosu in familie [exista cv discutii ca vreau tot tigra dar sunt inebunit dupa aceasta masina] asa ca am idee despre masina si cat de cat stiu la c sa ma uit si c sa verific la ea ms oricum de sfat daca sti una de vanzare da cu motor de 1.4 da-mi un mesaj privat
Skip ads

  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@dy_best a scris:lexick ms mult de sfaturi tocmai am fost sa vad o tigra neagra fara a.c am facut o tura de cartier cu ea si deja ma luase cu ameteala afara cred ca erau peste 30 de grade de aceea la achizitionare o sa tin cont ca masina sa aiba a.c singura problema cu a.c este ca masina are un consum cu 1-2L in plus dar in zile deosebit de calduroase nu se mai tine cont de consum cat despre culoarea masinii stiu ca este mai pretentiosa dar da bn pe masina.App am un tigra rosu in familie [exista cv discutii ca vreau tot tigra dar sunt inebunit dupa aceasta masina] asa ca am idee despre masina si cat de cat stiu la c sa ma uit si c sa verific la ea ms oricum de sfat daca sti una de vanzare da cu motor de 1.4 da-mi un mesaj privat

Da stiam o cunostinta ca o are de vanzare....o sa intreb si revin cu msj.
Eu am o tigra 1.6 si nu as dao nici daca mi`ar da unu un logan nou la cheie :Dsincer.... nu stiu cum e tigra de 1.4....da sunt mort dupa motorul de 1.6 Very Happy.... am facut acum recent tara cu ea (concediu 1800km total) ...si nu s`a tinut nici unu dupa mine Very Happy .... lol.. si daca nu ar avea scaune , aer , oglinzi ...geamuri ......tot as tineo pt motor Very Happy
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@dy_best a scris:singura problema cu a.c este ca masina are un consum cu 1-2L in plus dar in zile deosebit de calduroase nu se mai tine cont de consum


Ti-o spun cat se poate de sincer, daca te uiti la consumul masinii prea mult, o sa te cam sperii de cat ia tigra in oras. Nu cred ca o scoti sub 10 orice i-ai face...
Gandeste-te bine daca e un consum pe care sa-l suporti, altfel uita-te dupa alte masini.


iar treaba cu inmatriculatul in bulgaria, nu vad de ce ai face-o, din moment ce a scazut asa de mult taxa.
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ciuby a scris:
@dy_best a scris:singura problema cu a.c este ca masina are un consum cu 1-2L in plus dar in zile deosebit de calduroase nu se mai tine cont de consum


Ti-o spun cat se poate de sincer, daca te uiti la consumul masinii prea mult, o sa te cam sperii de cat ia tigra in oras. Nu cred ca o scoti sub 10 orice i-ai face...
Gandeste-te bine daca e un consum pe care sa-l suporti, altfel uita-te dupa alte masini.


iar treaba cu inmatriculatul in bulgaria, nu vad de ce ai face-o, din moment ce a scazut asa de mult taxa.

Da asa e consumul in orash nu e punctul ei forte..... in afara o sa fi super multumit, o sa fi uimit.Dar in orash daca ii mai dai si cox...o sa iei cam 10 Very Happy
Depinde si de cum mergi , dar nu o sa poti merge @la consum@ cu tigra in orash, nu e facuta pentru lenesi Very Happy
Skip ads

  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da am obs si eu ca in oras rupe la consum (motor 1,4 16vv,90CP) dar in schimb compenseaza afara nu cred ca sare de 5,5 maxim 6 daca o iei mai sportiv dar a mai ramas un mic-mare detaliu NU GASESC MASINA cred ca ma risc sa ma duc zilele aste prin bulgaria sa ma uit si acolo da nu sunt asa sigur ca o sa iau de acolo daca stiti pe careva care aduce de afara.......
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@dy_best a scris:da am obs si eu ca in oras rupe la consum (motor 1,4 16vv,90CP) dar in schimb compenseaza afara nu cred ca sare de 5,5 maxim 6 daca o iei mai sportiv dar a mai ramas un mic-mare detaliu NU GASESC MASINA cred ca ma risc sa ma duc zilele aste prin bulgaria sa ma uit si acolo da nu sunt asa sigur ca o sa iau de acolo daca stiti pe careva care aduce de afara.......

1. Persoana care vindea tigra neagra ...a dat`o Sad
2. In bulgaria du`te cu cineva care a mai fost.
3.Eu am ramas super UIMIT de cat de putin mi`a consumat in concediul lung in care am incojurat toata tara. Motorul meu e 1,6 , da cu riscul sa imi sara toti in cap dupa calcule cat am putut de precise am scos 4,2 litrii la 100 in afara...am repetat faza de 4 ori dealungul concediului si tot pe aproape mi`a iesit consumul....Am mers intre 120-140 ...dar cel mai mult la mijlocul kmtrajului 120.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si eu am mers azi buzau-bucuresti cu 110-120 (foarte rar peste) si dupa ce indica acolo acul a luat cam 6l. A condus tata la intoarcere si a mers cu 150+, moment in care a dat treaba peste cap si nu mai pot spune exact cat consuma in afara la mers normal (bine, nici nu e foarte exacta treaba cu indicatorul)

In principiu, am bagat benzina de 100lei cand a ajuns la prima linie rosie si am spus ca daca merg 300km cu ce am bagat sunt multumit. Se pare ca trec de aia 300km, poate ma duc spre 400 (daca merg eu, nu tata Smile)

Ce sa spun... ocazii de a merge cu masina sa fie ca imi place la nebunie cum se conduce Very Happy


PS: mai sus ma refeream la consum mixt (din ce vad ca am facut de cand am luat-o e cam 50%oras 50%afara pt mine)
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai dupa cum am mai spus am un tigra in familie si sunt inebunit dupa masina asta da nu e a mea e a lu fratimiu si stiti vb aia c e al tau e al tau app daca vrei sa o vedeti spunetimi si mie cum postez pozele ca nu prea stiu
Skip ads

  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cum adaugi poze? In fereasta in care scrii, jos in stanga ai optiunea :,,Adauga o imagine''

E frumoasa Tigra!
Si mie imi place neagra chiar daca e foarte pretentioasa. Daca ar fi sa-mi aleg alta tot pentru negru asa opta.
Fraza asta cum ca culoarea neagra e foarte pretentioasa ma duce cu gandul la ideea des intalnita la unele ca nu isi iau haine albe ca se murdaresc repede sau nu isi cumpara covor bordo ca se vad toate scamele Laughing
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ms de sfat problema cea mai mare este ca nu gasesc masina am cautat peste tot si nu gasesc asa cum vreau eu culoare ,dotari,motor etc. cu toate ca mor dupa negru la tigra am gasit una vopsita 2 culori gri carbon si gri diamant o sa incer sa postez niste poze si aviz celor din constanta care cunosc masina si vor sa ma ajute sa-mi spuneti si mie cate cv despre ea Very Happy






Ultima modificare facuta de @dy_best la Dum 03 Aug, 2008 9:52 pm
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si daca stie cineva tigre de vanzare sa ma anunte
  • Ciufy22

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai am eu o tigra la vanzare 1.6 96 full option...albastra impecabila masina, daca vrei detalii poti sa ma anunti, sau sa te uiti in anuntul meu
Skip ads

  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@dy_best e superba Tigra asta, chiar daca nu e neagra!
Dar a fost postata aseara pe inca un forum , nu spun care ca poate nu e voie sau tot tu ai postat-o si acolo?
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
masina am vazuto duminica are cip pe motor el spune ca are 120 cp modificari la cutie pinion 1-2-5 frane brembo filtru sport aacum daca minte sau nu spun si eu acelasi lucru a zis ca pe autostrada sarise cu multe de 220 si i sa rupt cablu la kilometraj in rest la exterior arata bn la interior mici retusuri mai trebuie facute motoru se auzea bn da mie friaca sa o iau pt ca masina este totusi alergata (nu a stat cuminete de loc)
  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai din punctul asta de vedere e bine totusi sa-ti iei o masina de afara. Aceea chiar daca e alergata, macar a avut parte de drumuri bune.
Ai putea merge la o reprezentanta Opel sa o puna pe tester, sa iti zica ei mai multe.
Eu sincera sa fiu nu stiu ce sfat sa-ti dau, pentru ca eu mi-am adus-o de afara si sunt foarte multumita de ea.
Dar datorita drumurilor proaste de la noi a trebuit sa-mi schimb suspensiile sport dupa jumatate de an cu suspensii normale, altfel as fi distrus-o cu totul.
  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt si ceva povesti in ce ti-a spus el.
In cartea tehnica cadranul de Tigra e pana la 220 km/h.
Viteza maxima constructiva (trecuta in talon) e de 190 km/h.
Poate sa aiba cadrane schimbate (cum le am si eu) dar asta nu inseamna ca prinde cat ar vrea el sa se laude Very Happy
  • Ciufy22

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da masina mea tot eu am dat-o si pe alte siteuri:) reclama mai mare:)
despre ce masina e vb ca a fost alergata tare?

despre a mea, e acum adusa...de 3 sapt nu are rugina pe nicaieri, e totul functional si ok, filtre si ulei schimbate acum in iasi, serviceurile au fost facute in opel tot timpul ei

is somnoros acum miam dat seama ca nu era vb de masina mea:)))
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Black Pearl a scris:Sunt si ceva povesti in ce ti-a spus el.
In cartea tehnica cadranul de Tigra e pana la 220 km/h.
Viteza maxima constructiva (trecuta in talon) e de 190 km/h.
Poate sa aiba cadrane schimbate (cum le am si eu) dar asta nu inseamna ca prinde cat ar vrea el sa se laude Very Happy


Asta in cazul in care e motorul de 1.4(x14xe) .
Dar daca e 1.6le(x16xe) ceea ce cu siguranta e, are sens . Viteza maxima constructiva este de 205km/h .
Un cip(remapare) ofera un plus de putere intre 8-10% la motoarele aspirate, deci s-ar apropia de cei 120 de cai declarati daca mai are si filtru sport, o evacuare bunicica . Viteza de 220km/h e f posibil sa o atinga si fara modificari la cutia de viteze(de care ma indoiesc) .

Pe urma mai este si eroare de kilometraj, in special daca difera dimensiunea rotilor fata de cele de fabrica .

Idea
  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@cozmino: Sunt de acord cu tine, doar viteza e discutabila.
Ulterior am aflat ca masina e de 1.4.
Jantele cred ca sunt de 14'' dupa cum se vede in foto (pe Tigra sunt jante de 14'' sau 15'' din fabricatie)

Buna dimineata @Ciufy22! Laughing
Intr-adevar nu era vorba de masina ta. Dar mi-a placut reactia ta.
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Black Pearl a scris:@cozmino: Sunt de acord cu tine, doar viteza e discutabila.
Ulterior am aflat ca masina e de 1.4.
Jantele cred ca sunt de 14'' dupa cum se vede in foto (pe Tigra sunt jante de 14'' sau 15'' din fabricatie)

Buna dimineata @Ciufy22! Laughing
Intr-adevar nu era vorba de masina ta. Dar mi-a placut reactia ta.


Da tigra rezista spectaculos la rugina...are 1 singur punct slab.... unde absolut toate au putina rugina.
2.Jantele pe 15 mi se pare mie ca ofera putin mai multa stabilitate...nu stiu cum sunt cele pe 14 dar eu le am pe 15 si sunt multumit.Am auzit ca ar merge si pe 16 dar...


Pentru colegul care si`a schimbat amortizoarele am si eu intrebari daca e dragut sa raspunda:
-Stabilitatea masinii s`a schimbat dramatic?.... logic ca nu mai e la fel de stabila la viteze si curbe...dar e periculos rau?
-De unde le`ai luat amortizoarele...aproximativ cat te`au costat?
ai schimbat si arcurile sau doar amortizoarele. Trebuie schimbat si altceva cand schimbi amortizoarele? de ex: FLANSA AMORTIZOR , etc... ( rulment )
Merci!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR