Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai si cum ai reusit pana la urma ai tras alte fire pt senzor ul de lichid parbriz
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:pai si cum ai reusit pana la urma ai tras alte fire pt senzor ul de lichid parbriz

Exact. Altã modalitate nu existã, trebuie trase firele la senzor ( sunt douã fire ). Mufã am gãsit la dezmembrãri, mult mai ieftin decât la reprezentantã( dacã îmi amintesc bine era cca. 10Euro ), cu 2 Ron am cumpãrat chiar douã buc.
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Bv si curios ca nu ai avut mufa
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Inainte sa va apucati sa cautati mufe si sa cumparati senzori, faceti o verificare la cineva cu tester daca se pot activa functiile respective! Eu am mufa de la coolant, dar nu o am pe cea de la spalatorul de parbriz. Si planuiam sa trag fire si sa cumpar senzori. Norocul a fost ca, din intamplare, ne-am jucat cu tech2-ul inainte, si am descoperit ca le pun degeaba, pentru ca masina nu stie sa verifice senzorii respectivi.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@bodyaron-Mulþumesc. Intradevãr am fost surprins cã nu am gãsit firele pentru senzor, dar pânã la urmã s-a rezolvat Very Happy
@claudiu_ - dacã se poate activa funcþia "check control" se pot monta senzorii fãrã probleme. Modelele mai noi au acestã funcþie chiar dacã nu este activatã din fabricã. Numai bine
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Exact functia aia nu era prezenta la mine. Eu am doar avertizari de bec ars.
Eu ziceam doar ca nu exista nici un indiciu clar referitor la prezenta sau absenta functiei.
Pe masina mea-2005-nu este. Pe altele din 2005 este. La fel si pentru 2004 si 2006. La alea mai noi nu stiu, asa ca nu comentez.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la mine am gasit mufa asta deasupra proiectorului:
darm nu o vad pe cea de colant unde e situata mai exact?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sã fie chiar sub calculatorul de ABS. La mine partea acea portocalie era acoperitã cu banda neagrã ºi mufa era lipitã de firele care sunt chiar sub calculator. Am dat jos rezervorul de coolant ºi atunci am observat-o. ªi la tine trebuie sã fie la fel.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
aha sa inteleg ca daca gasesc si mufa asta,bnumi mai trebuie decat senzorii,cc-ul il am activat, nu inteleg cum arata plutitorul de la rezervorul de colant,poate ma ajuta cineva cu o poza,
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Plutitorul nu se vede, este in interiorul vasului de expansiune. Dacã scuturi vasul se aude zgomotul specific produs de miºcarea lui. Când am montat vasul am fãcut o pozã, sper sã-þi dai seama despre ce este vorba.

Când pui contactul îþi apare avertizarea despre nivelul coolant ºi lichid spãlare parbriz? Dacã da, atunci inseamnã cã trebuie sã montezi senzorii, vasul de expansiune ºi totul va fi ok. Dacã nu, inseamnã cã este activatã din CC doar partea de becuri ºi atunci trebuie sã activezi ºi partea din faþã care se referã la coolant ºi lichid spãlare parbriz. numai bine.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ms mult edwin de ajutor
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
Stefan_BC a scris:pai si cum ai reusit pana la urma ai tras alte fire pt senzor ul de lichid parbriz

Exact. Altã modalitate nu existã, trebuie trase firele la senzor ( sunt douã fire ). Mufã am gãsit la dezmembrãri, mult mai ieftin decât la reprezentantã( dacã îmi amintesc bine era cca. 10Euro ), cu 2 Ron am cumpãrat chiar douã buc.


Salut Edwin. Vreau si eu sa imi montez senzorii dar am vazut ca nu am mufa pt lichid spalare parbriz. Imi poti spune te rog de unde trebuiesc trase firele pt senzor?
Si inca o intrebare pt cine stie, pentru nivelul uleiului trebuie si acolo cumparat senzorul?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Rachim a scris:Salut Edwin. Vreau si eu sa imi montez senzorii dar am vazut ca nu am mufa pt lichid spalare parbriz. Imi poti spune te rog de unde trebuiesc trase firele pt senzor?
Si inca o intrebare pt cine stie, pentru nivelul uleiului trebuie si acolo cumparat senzorul?

In primul rând verificã, dacã poþi activa din calculator opþiunea CC pentru lumini si senzori. Cât despre fire, nu mai þin minte excat de unde am tras firele - a trecut un an de la montare. Am sã verific ºi îþi spun numai sã fie un pic mai cald afarã. Pentru monitorizarea nivelului de ulei este nevoie de senzor, dar ºi acolo ai nevoie de fire, precum ºi de led in bord la martorul respectiv ( nu sunt sigur cã ai led la acel martor). Numai bine.
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
In primul rând verificã, dacã poþi activa din calculator opþiunea CC pentru lumini si senzori. Cât despre fire, nu mai þin minte excat de unde am tras firele - a trecut un an de la montare. Am sã verific ºi îþi spun numai sã fie un pic mai cald afarã. Pentru monitorizarea nivelului de ulei este nevoie de senzor, dar ºi acolo ai nevoie de fire, precum ºi de led in bord la martorul respectiv ( nu sunt sigur cã ai led la acel martor). Numai bine.


Optiunea CC pt lumini este activata si din cate imi aduc aminte de la activare mergea si cea pt senzori. La astra H sunt leduri pt toti martorii din bord.Cand ai timp si vreme buna astept un raspuns. Multumesc fumos.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cam scumpa optiunea dotarii vasului de expansiune sau al vasului de la spalator cu senzori de la GM , de fapt senzor este cam mult spus , in realitate este un releu REED , actionat de un magnet pus pe plutitor . La colegul Daniel_daniel am recurs la o metoda mai simpla si mai ieftina cu rezultate identice ca cele originale , o gaura in vasul de expansiune unde se " infige " un surub care va fi in contact cu luchidul din vas , un montaj simplu cu un tranzistor si un releu de 12 Vcc , principiu , antigelul atinge surubul , tranzistorul care comanda releul " simpte " antigelul si sta cuminte , cum nu mai este antigel pe surub , tranzistorul inchide releul , contactii de pe releu se deschid informand ECU masinii ca nu mai este lichid in vasul de expansiune , scuze daca nu am fost destul de explicit .
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Rachim, am promis ca iti arat unde trebuie trase firele pentru senzorul de nivel lichid spalare parbriz.
Unul dintre fire trebuie tras la masa, iar cel de-al doilea fir merge la pinul 16 din modulul de comanda compartiment motor. Acest modul se afla in compartimentul motor -partea stanga- chiar langa acumulator. Am cautat diagramele din TIS care m-au ajutat si pe mine:

Sper sa te ajute Smile Mult succes.


Ultima modificare facuta de Edwin la Mie 24 Mar, 2010 9:41 pm
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru ajutor. Mai ramane sa cumpar senzorii si ma apuc de treaba.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Rachim a scris:Multumesc frumos pentru ajutor. Mai ramane sa cumpar senzorii si ma apuc de treaba.

Cu multa placere. Sa ne spui cum a iesit. Numai bine.
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa ne anunti si pe noi. Bafta
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
saluta

eu am o vectra b din 2000 cu motor y20dth,am avut tid si am montat MID. Acum am si eu o intrebare - pot folosi acesti 2 senzori la masina mea?Instalatie electrica nu este,dar o sa trag eu fire care daca le leg la mid ar trebui sa functioneze.Acum intrarile la MID a acestor semzori sunt legate la GND,dar cred ca daca o sa am senzorii si acestia imi vor trimite semnal + imi va aparea pe mid atentionarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR