Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Trebuie sa-mi schimb cat de curand amortizoarele pt ca limuzina mea se comporta pe sosea un vas de croaziera pe mladioasele valuri ale oceanului pacific. Vroiam sa va intreb ce amortizoare aveti pe masini si cat de multumiti sunteti de ele. Eventual sa-mi dati un sfat si daca se poate si un magazin de unde sa le cumpar ( sa fie in bucuresti sau macar in zona nu in cucuietii de munte ). merci anticipat.
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am Monroe,costa destul dar sunt si bune, alternativa ieftina sunt cele Al Ko Kober, vreo 1,3 milioane/bucata la Meteor
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am amortizoare Koni reglabile.In torpedou am o cheita care se pune in capul amortizorului si se pot ridica sau lasa.Amortizoarele au fost puse in Germania si fostul proprietar mi-a zis ca nu voi avea pbl cu ele vreodata.Exista si un inconvenient:sunt foarte dure,garda e foarte joasa,tinuta sport,si in oras simt toate gropile si denivelarile (asta si din cauza cauciucurilor 205/50/15).Insa la drum intins si in curbe e o binecuvantare.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Amortizoare Sachs, ulei fata, gaz spate. Un pic cam tari pentru oras, dar la drum lung sunt extraordinare.
Skip ads

  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Si eu tot Monroe, or fost 2mil/buc pe spate si sunt foarte bune. Dar in Cluj Smile
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
fata SACHS ulei(recent schimbate) , cica am auzit ca pe drumurile noastre is mai bune astea pe ulei , nu stiu cat de adevarat , si pe spate varza Laughing Laughing trebuie sa le schimb , probabil ca tot sachs
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Eu am amortizoare Koni reglabile.In torpedou am o cheita care se pune in capul amortizorului si se pot ridica sau lasa.Amortizoarele au fost puse in Germania si fostul proprietar mi-a zis ca nu voi avea pbl cu ele vreodata.Exista si un inconvenient:sunt foarte dure,garda e foarte joasa,tinuta sport,si in oras simt toate gropile si denivelarile (asta si din cauza cauciucurilor 205/50/15).Insa la drum intins si in curbe e o binecuvantare.


As vrea sa-mi pun si eu amortizoare Koni reglabile (cand o fi sa mi le schimb), daca le ridici la maxim, nu se mai inmoaie putin (fiind cursa mai lunga)?

p.s. - desi daca sunt rigide ma mai gandesc - mie mi se par cam tari si astea care le am acum (stock - cred).


Ultima modificare facuta de john_taff la Mar 30 Aug, 2005 1:10 pm
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da John,daca le ridici cred ca se inmoaie.Dar dat fiind faptul ca masina din Germania a fost echipata asa,mecanicul mi-a zis sa nu umblu la ele.Marele dezavantaj este ca in oras cam topaie,insa la drum intins sunt excelente.Mecanicul mi-a zis ca e posibil sa nu am niciodata pbl cu amortizoarele.Acum nu prea l-am crezut eu dar mi-a zis ca sunt garantate life-time).
Skip ads

  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Da John,daca le ridici cred ca se inmoaie.Dar dat fiind faptul ca masina din Germania a fost echipata asa,mecanicul mi-a zis sa nu umblu la ele.Marele dezavantaj este ca in oras cam topaie,insa la drum intins sunt excelente.Mecanicul mi-a zis ca e posibil sa nu am niciodata pbl cu amortizoarele.Acum nu prea l-am crezut eu dar mi-a zis ca sunt garantate life-time).


Pai echipata asa cum e, doar sa maresti cursa amortizoarelor, nici vorba sa le schimbi, folosesti cheita din bord
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cheia aia este cumva ca o cheie de masina, dar "patrata"? Adica are patru canale?

Eu am gasit 2 chei d-alea prin masina cand am luat-o ... dar nu imi dau seama de la ce sunt.

Ce si cum pot face?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
monroe pe gaz, in oras e dezastru daca e goala ,dar la viteza si in curbe ...MARFA
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Amortizoare sport Bilstein... nu sunt tocmai confortabile ce-i drept Smile
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu, nu seamana cu o cheie de masina.Desi poate nu e prea potrivita comparatia seamana totusi cu robinetul cu care deschizi apa,in mijloc fiind orificiul ce intra pe capul amortizorului.
  • mirea adrian

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
As vrea OPTIMAL pe gaz pe o zafira. Made in germany.am auzit ca sunt bune.mai are cineva?vreo parere?
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
recomand cu caldura kyb japoneze
  • robisor2001

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut Boge pe ia..acum am Alko..sunt bunicele( si mai ieftine au 18 luni garantie) Laughing Smile
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sunt foarte multumit de KYB. Firma e japoneza dar pentru Europa produsele sunt facute in Spania..Calitatea e aceeasi..RECOMAND!
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
KYB am si eu pe masina pe spate(astra caravan) montate de o luna , si deocamdata sunt multumit de ele, parca totusi sunt putin cam tari, dar in mare sunt f multumit, si nu au fost nici foarte scumpe, 200 lei bucata.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
KYB, KYB, dar ce gama de produse? E fix ca nuca-n perete, ca poti sa ai Gas-a-Just sau Excel-G.

Eu am pe fata KYB Excel-G si sunt multumit. Un compromis bun intre confort si rigiditate. Totusi, nu le recomand ptr cei ce vor suspensii foarte tari. Dpvd comportament, se apropie de cele originale, insa parca sunt o idee mai rigide. Impresia mea.

http://www.kyb.com/products...how_to_choose.php
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
AndrewBv a scris:KYB am si eu pe masina pe spate(astra caravan) montate de o luna , si deocamdata sunt multumit de ele, parca totusi sunt putin cam tari, dar in mare sunt f multumit, si nu au fost nici foarte scumpe, 200 lei bucata.


Nu mai stiam ce model sunt...acum m-am uitat pe cutie si sunt KYB Excel-G.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR