Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • JJ
  • OP
  • 1 mesaje
  • din 16 Jul 2008
  • Vectra 2001 Z16XE
  • Bistrita-Nasaud
  • JJ

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am un Vectra din 2001 cu xenon din fabrica. Am avut probleme cu balastul, l-am inlocuit insa becul portocaliu de reglaj faruri nu se mai stinge iar inainte statea aprins exact cand se miscau farurile. Am fost la toate testerele din oras (aici nu este reprezentanta Opel) si nimeni nu a reusit nimic. Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat problema pana la urma?Nu de alta ,dar si eu am aceeasi problema si nu mai stiu ce sa-i fac!Totul functioneaza,xenoanele,reglajele automate pe ambele faruri,dar becul din bord(cel galben pentru reglaj faruri)tot aprins sta!Ciudata treaba!Si culmea, ca nici coduri de eroare stocate nu sunt!Cine a mai avut astfel de probleme,please help! Rolling Eyes
  • cociasmarius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal am si eu aceeasi problema s-a apprins becul asa din senin, am fost la 2 testere unul mi-a zis ca nu poate sa intre in coputerul masini si altul mi-a zis ca este de la un xenon,lamine functioneaza amandoua nu stiu unde sa ma mai duc,daca aflati ceva vreau si eu sa stiu mc mult
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema cu eroarea de la reglaj, dupa ce am fost la un service oarecare sa-mi schimbe un far., si dupa ce am incercat vreo 4 testere care mai decare mai "smechere" si nu a mers niciunul, am fost la reprezentanta si cu tech2-ul a durat 5 minute sa-mi scoata eroarea. Toata afacerea a costat 50Ron la mecanic(imi e prieten+plus ca mi-a rezolvat si o alta problema imi intra motorul in avarie din cand in cand) pe bune presupun ca ar duce undeva la 150Ron sau cat e o diagnosticare la reprezentanta, pentru ca mai mult de stergerea erorii nu iti face.
Tin sa precizez ca acest lucru functioneaza in cazul in care ti-a aparut martorul in bord dupa ce ai demontat un far si nu ai scos bornele la baterie sau ai umblat pe la reglaj, daca ti-a aparut din alte cauze eroarea verifica sa nu ai si alte probleme gen siguranta arsa sau vre-un motoras defect.


Ultima modificare facuta de crystyxcw la Vin 10 Apr, 2009 5:46 pm
Skip ads

  • cociasmarius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
poti sa imi zici si mie cat te -a ajuns toata afacerea .... mc mult

faza este ca mi-am cumparat masina acum o luna de zile si s-a aprins becul la o saptamana dupa ce am cumparat-o, sa aprin din senin nu am umblat nici unde. am fost la un baiat cu un tester mi-a zis ca este de la xenonul din stanga si a incercat sa imi stearga eroarea dar nu a reusit si tot asa am mai fost la unul si nici acela nu a facut nimic ........ mc mult pt informatie
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu vad ca deocamdata am scapat,am umblat pe la mufele farurilor,pe la sigurante si a doua zi se stingea becul normal.Doamne ajuta ,ca tare stresant era cu el aprins,cateodata imi venea sa-l scot de-acolo!Dar m-am abtinut,binenteles,dar nici mult nu mai aveam! Cool
  • cociasmarius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pentru vali17kar zici ca ai avut si u problema de genul asta si ai umblat pe la mufele farurilor si siguranta si ai scapat eu nu am umblat deloc se poate intampla ceva daca incerc sa umblu pe acolo ? .... mc
sincer nici eu nu-l mai suport mor cand il vad aprins
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cam o luna de zile m-a disperat becul ala si am scos fiecare siguranta pe rand si le-am pus la loc binenteles si dupa aceea am miscat mufele din spatele farurilor.Acuma nu stiu daca si-a revenit singur sau intr-adevar a fost un contact imperfect.Mentionez faptul ca la mine totul functiona,atat reglajele automate ,cat si xenoanele.De aceea m-am si enervat,adica merge totul,dar becul ala idiot tot aprins ramanea.Ultima varianta ar fi fost sa-l scot afara sa nu-l mai vad! Cool
  • cociasmarius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si la mine functioneaza totul nu pot sa imi dau seama daca functioneza rglarea lor nu stiu cum sa verific in rest nu am nici o problema oricum sa incerc si eu ce ai facut u poate da rezultate .....iti multumesc frumos
  • cociasmarius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si la mine functioneaza totul nu pot sa imi dau seama daca functioneza rglarea farurilor nu stiu cum sa verific asta in rest nu am nici o problema oricum sa incerc si eu ce ai facut u poate da rezultate .....iti multumesc frumos
  • cociasmarius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut ,vroiam sa va mai intreb ceva .butonul ECO ce intrebuintare are nu stiu sa -l folosesc mc frumos
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cociasmarius a scris:salut ,vroiam sa va mai intreb ceva .butonul ECO ce intrebuintare are nu stiu sa -l folosesc mc frumos
ECO=economic. Cand becul din buton ii aprins NU merge clima.Cand ii stins becul din buton=MERGE si clima! Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR