Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea,mii de scuze daca a mai fost postata problema mea,dar acum sunt in Suedia si nu am timp din pacate sa stau sa rasfoiesc forumul.
Haideti sa va zic despre ce e vorba poate ma puteti ajuta cu ceva sfaturi.
Masina in speta eu o Fabia de 1,4 benzina,cu care va trebuii sa ajung in Romania(2800km).Masina are 55.000km,si s-a intamplat urmatoarea problema:
Cand am deschis capota avea joja ridicata,nefixata, si aruncase ulei peste tot in jur.Masina a fost cumparata cu 3 saptamani timp in care s-a tot mers cu ea fara sa aiba nici o problema.Cu cateva zile in urma s-a facut schimbul de ulei,si abia dupa aia a aprut aceasta problema.Va rog muuult de tot sa ma ajutati cu ceva sfaturi...E posibil ca joja sa nu fi fost bine fixata si din cauza asta sa fi aruncat ulei?sau sa nu fie cantitatea de ulei care trebuie pusa?sau.....pls help.Peste circa 4 zile trebuie sa plec cu ea....
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
joja nu a fost corect pusa la locul ei si nivel probabil mai mare in baia de ulei
motorul tempereaza?
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ce inseamna motorul tempereaza?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
adica creste temperatura lichidului de racire?
Skip ads

  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu
nicidecum !temperatura e ok
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mai adaug,dupa ce m-am uitat azi mai bine mai are o scdurgere de ulei si pe la garnitura de chiuloasa!
Oare sa fie ceva grav?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,mare dilema...In primul rand,tb.sa te edifici daca nu a fost bine pusa sau a fost aruncata.In primul caz,se mai intampla...In al doilea,e mai grav.Joja e aruncata de compresia ce scapa printre segmenti si bloc.Acest lucru se intampla de la uzura,de la spargerea vreunuia din segm.sau datorita alinierii acestora.Brusc se intampla numai la spargerea lor,dar ar trebui sa-ti mearga motorul "in trei".Cel mai probabil nu a fost bine pusa.Ar fi bine sa vezi ce cantitate de gaze sau ulei sunt aruncate pe acolo.Gaze n-ar trebui deloc,iar ulei 2-4 picaturi pe sec.(aprox).
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Motorul nu merge "in 3", merge perfect,gaze nu ies deloc, si ulei scuipa exact cum ai zis 2-3 picaturi dupa o acceleratie zdravana!
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
verifica nivelul de ulei posibil prea mult (foarte mult peste nivelul normal)cind sa facut schimbul de ulei si din cauza asta se face presiune in baie salta joja si arunca pe acolo uleiul in rest ce a spus si superdragos legat de segmenti dar ce este dubios acea scurgere pe la garnitura de chiuloasa, nu ai precizat pe unde si de cind este scurgerea.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poate nu e cazul sa te sperii...la astra f intr-o zi am uitat joja pe radiator si am plecat asa...am observat dupa vre-o saptamana ca nu mai am joja deoarece capota era toat manjita...efectiv parca o spoise cineva cu ulei pe fata interioara...daca nu stiam ca am uitat joja pe undeva ma speriam si eu ca naiba dar asa, o carpa, joja pusa la loc si...gata...si la mine tot asa arunca cativa stropi doar dar a facut mare mizerie..normal ca uleiul ala se scurgea si pe bloc motor, miros, etc..
bafta si drum bun!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR