Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • cristhebestone

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Plecat pe 05.07.2008, revenit pe 19.07.2008. 7.300 de km dus-intors, numai pe autostrada (unde a fost posibil), pauza de o zi in Italia. Astept intrebari.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Poze ? Smile
Ce rovinete sau taxe de drum a trebuit sa cumperi? De unde si la ce pret ?
Mersi.

CristianTM.
  • cristhebestone

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Rovignete se cumpara doar ptr. Ungaria (1.530 Ft/4 zile) si Austria (7,70 Eur/10 zile), restul traseului, pe care l-am facut pe autostrada, am platit cca. 6 eur/100 Km.
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Intrebare de baraj, nu neaparat pentru initiatorul topicului: pot pleca din tara cu o masina care nu e pe numele meu? Sau am nevoie de imputernicire notariala?
Skip ads

  • cristhebestone

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Obligatoriu imputernicire notariala deoarece, in situatia unui eveniment nedorit, nu poti face nimic daca nu esti titular sau nu ai imputernicire. Dupa parerea mea e riscul prea mare, desi pe mine nu m-a intrebat nimeni pe traseu daca am actele in regula. Eu totusi nu as pleca fara imputernicire...
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Imputernicire notariala daca iei masina de la un prieten sau imputernicire data de firma de leasing in care dai cu rate lunar.

Atentie la perioada darii in folosinta a autovehiculului, preferabil sa alegi o varianta de genul "pana la finele anului in curs", ca sa nu ai stres cu perioada deplasarii.

@cristhebestone: de curiozitate - da-ne o viteza aprox. medie si un consum pt toata distanta Smile
  • cristhebestone

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Imputernicire notariala daca iei masina de la un prieten sau imputernicire data de firma de leasing in care dai cu rate lunar.

Atentie la perioada darii in folosinta a autovehiculului, preferabil sa alegi o varianta de genul "pana la finele anului in curs", ca sa nu ai stres cu perioada deplasarii.

@cristhebestone: de curiozitate - da-ne o viteza aprox. medie si un consum pt toata distanta Smile


6.4% cu Opel Astra 2008, viteza medie nu o pot aprecia deoarece am facut si alte trasee, atat in Spania cat si in Italia. Dar, in concediu, chiar conteaza viteza?
  • Mitzu83

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sal Cristhebestone si eu vreau sa fac traseul asta,intrebare,numai o zi ai facut pauza?Ceva poze?Cazare ai avut?ce ai vizitat prin Italia Franta si Spania?mai da-ne ceva detalii.Mersi
Skip ads

  • cristhebestone

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La ducere am facut o singura zi de pauza, in Italia la rude, iar la intoarcere am stat mai mult in Italia, la Bibione, langa Udine. Cazarea am rezolvat-o pe www.gtahotels.com, in Spania la Alicante (7 nopti cu mic dejun bufet, 2 pers. 450 euro, AC 3 stele hotel Albahia). In aceasta excursie nu am fost pentru a vizita ceva, ci pur si simplu din curiozitatea de a vedea cum e marea in Spania. Eu am fost putin dezamagit pentru ca nu au facilitatile din Italia (duș gratuit pe plaja, cabine de schimb idem, alee betonata pana la apa, etc.), dar pentru o experienta merge. Sper ca ti-am elucidat cate ceva din necunoscute. Si un sfat: alege numai autostrazile si atunci ai sa vezi ce inseamna sa fii SOFER in adevaratul sens al cuvantului.
  • Catalin.m

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A13DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2010

  • Mesaj Privat
O sa reinvii un pic subiectu asta...vara asta as dori sa fac un drum Craiova- Cordoba(sp), in mod normal as alege un zbor ieftin rezervat din timp dar fiindca pentru plecare nu am o data sigura cand o sa plec trebuie sa fac drumul asta cu masina, ce traseu imi recomandati, o sa fim cel putin 2 soferi deci mai mult de 2-3 ore pe zi nu facem pauza, poate a fost cineva in spania cu masina si imi da cateva sfaturi pe unde ar fi traseul mai rapid si mai ieftin, am incercat cateva planificatoare de traseu dar cred ca mai bun af fi niste sfaturi de la cei patiti, multumesc
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fac des acest traseu, locuiesc in sevilla, la 100 km (mas o meno) de cordoba...varianta pe care ti-o recomand: craiova, timisoara, cenad, ungaria - szeged, budapesta, austria - viena, gratz, italia - udine, venetzia, genoa, franta - montecarlo, cannes, marsilia, narbone, montpellier, spania - girona, barcelona, valencia, ciudad real, cordoba...aproximativ 3500km...incearca sa eviti slovenia, ce castigi pe mere pierzi pe pere, se mai adauga si insecuritatea traseului...vinieta de drum in ungaria (4 eur) si austria (7 eur), in rest platesti pe autostrada aprox. 1 eur / 10 km ...de alimentat iti recomand sa alimentezi in romania, austria la intrare si iesire, franta doar la intrare atat cat sa iti ajunga pana in spania...pentru preturi fff bune la combustibil incearca sa iesi de pe autostrada in localitati, preturi cu pana la 10 centi mai mici fata de benzinariile de pe autostrada...in rest, respecta regulile de circulatie altfel...o furi....amenzile pentru delicte pe autostrazi nu coboara nici una sub 120 eur (sunt patit Very Happy ) , si acum de cand s-au smecherit vesticii, nu mai pleci cu masina daca nu platesti amenda pe loc (se instituie sechestru Evil or Very Mad )...apeleaza cu incredere daca mai ai ceva de intrebat...drum bun fara incidente...OLE... Laughing
  • Catalin.m

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A13DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2010

  • Mesaj Privat
asta vroiam sa aud, multumesc frumos, o singura intrebare mai am, daca zici ca se plateste pe autostrada aprox. 1 eur/ 10 km pe cati km de autostrada se plateste taxa, cat ar fi taxa de autostrada in total ? si inca ceva te rog sa-mi spui, cu ce masina te-ai dus, care era viteza de croaziera cu care ai mers si cat timp ai facut pe drum ? multumesc si drum bun sa avem !
Skip ads

  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Catalin.m a scris:asta vroiam sa aud, multumesc frumos, o singura intrebare mai am, daca zici ca se plateste pe autostrada aprox. 1 eur/ 10 km pe cati km de autostrada se plateste taxa, cat ar fi taxa de autostrada in total ? si inca ceva te rog sa-mi spui, cu ce masina te-ai dus, care era viteza de croaziera cu care ai mers si cat timp ai facut pe drum ? multumesc si drum bun sa avem !


poi sa le luam pe rand:
- incepand de la szeged intrii pe autostrada si iesi la cordoba, scazand ungaria si austria iti raman cam 2000 km pana la valencia (aprox 200 euri)...dupa valencia nu mai platesti nimic...deci in total autostrada te va costa in jur de 250 euri ( + ungaria si austria, + o rezerva minima de 15% - deh, inflatia cica...) dus si inca pe atat la intors...
- drumurile le-am facut in timp cu mai multe tipuri de masini: vectra 1,6 benz, 2 zafira 2.o dti, vivaro 1.9 dti, vw transporter 1.9 tdi...
- viteza de croaziera...hm...130km / h in toata europa cu exceptia spaniei unde viteza legala maxima pe autostrada este de 120 km / h... Laughing ...nu am depasit pentru ca eu nu fac prostii, mai bine cumpar bomboane la copii...
-timpul?...3 zile si 2 nopti....cu pauze de odihna desigur...sa auzim de bine, cand te intorci sa povestesti "opinii si pareri" pe aicilea....pentru reciprocitate desigur (informatia costa, nu?)...hai, pe cai ca se filmeaza....drum frumos...
  • Catalin.m

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A13DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii, promit ca postez dupa ce fac drumu...ma tot rog sa nu gasesc bilete la avion ca parca mai bine m-as duce cu masina Very Happy mai obositor dar merita
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca pe site la ministerul de externe e o pagina cu informatii de baza despre fiecare tara cu care avem relatii diplomatice...zice mai multe: despre legislatie, ce ai si ce nu ai voie sa scoti/bagi in fiecare tara..mi s epare ca si limitele de viteza.
De pilda Ungaria: http://www.mae.ro/index.php...k=3&cat=29919
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie sa ajung in Austria in vest, Innsbruck. Platesc doar vigneta de ungaria si austria, atat? Fara taxe de autostrada?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, vigneta de austria e tocmai aia de autostrada. Asta daca nu s-au mai schimbat lucrurile din Octombrie incoa. Cand am fost in Croatia, venind dinspre Germania, cam la fiecare tunel mai lung, erau bariere cu plata. Parca cel mai mult am dat 10 eur la o trecere.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta. http://www.vignette.at/maut/vignette
Exista si situatia LIVE a starii drumurilor.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@mihai_b18 ai facut drumul? Vigneta pentru Austria este 8,50€ valabila 10 zile pentru autostrazi si drumuri nationale. Sunt unele treceri prin tunel care se platesc separat.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De Paște o sa plec pt o saptamana. Orice informație e binevenita. Mulțumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR