Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am facut revizia la masina si mi-au schimbat capul de bara pe stinga (se dusese burduful).

cind ma plecat de la service tragea dreapta bine (ca sa merg drept tineam volanul spre stinga!!).

am fost la facut geometria, a reglat ala ceva la ambele roti si a zis ca e ok. ajung prin centru, merg pe drum drept si iar tragea dreapta.

ma intorc inapoi si ala de la geometrie zice ca n-are ce face sa schimb rotile pe fata intre ele. il conving sa mai verifice odata si ii apare la roata dreapta pe calculator ceva in rosu, mormaie el ceva, regleaza din nou si zice ca-i ok.

dar tot trage dreapta si asta ma enerveaza ca masina era ok inainte...

am vorbit si la service, omul care a inlocuit capul bara l-a infiletat de acelasi numar de ori ca cel vechi. stiu ca asha se face...

ce-i de facut?
Skip ads

  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu te lua dupa faptul ca trebuie sa infiletezi capul de bara de un numar de atatea ori de cat il desfiletezi.
Eu iti spun ce m-a invatat un batran :ia un bat sau sfoara si masoara distanta din fata cauciucului si apoi din spatele cauciucului vorbesc de rotile de pe fata si trebuie sa fie egala ca rotile sa fie paralele asta se rezolva din capetii de bara, ii mai strangi sau le mai dai drumul ,eu de vreo 5-6 ani am facut asta singur si masina nu tragea stanga sau dreapta si nici nu imi uza cauciucurile.
Eu am patit la fel am mers la vreo trei service pentru unghiul de fuga si tot manca cauciucurile pe fata.Asta este valabil doar ca piesele de la directie sa fie fara joc.
Am uitat sa iti spun acest lucru l-am facut la o masina autohtona dar principiul este acelas si merita ,zic eu incercat.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pina sa schimb capul de bara stinga nu tragea dreapta...

cum naiba e posibil?

la geometrie infileteaza astia capul de bara mai mult sau mai putin sau ce fac de fapt?
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salut...sunt noua pe aici...nu ma pricep...oricum...vreau sa intreb si eu de ce masina mea a innebunit dupa ce i-am schimbat cauciucurile si trage dreapta?
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am patit si eu odata asa cu cauciucurile de iarna. Cu cele de vara era ok. Am rezolvat problema cand am cumparat alte cauciucuri. Posibil sa fie un cauciuc cu probleme.
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
am rezolvat!mai trebuia un pic de aer in roata de pe dreapta!traim in Romania.......
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari...bine ca esti fata si mai ales nu te pricepi......altfel...erau alte comentarii!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Deci a fost un cauciuc cu probleme. Smile
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
stiu...dar,invatam,invatam..... :oops:si ca veni vorba....stie cineva cum rezolv problema cu banda de la calxon rupta?este o cutie sub airbag,care alimenteaza si claxonul,in care este o banda alba care este rupta...electrcianul mi-a mutat claxonul pe un alt buton!ma enerveaza...cum rezolv problema? Rolling Eyes Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR