Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dnd
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 10 Jul 2008
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • dnd

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Masina mea din profil avea suspensie sport. Am fost de curand la mecanic si a trebuit sa schimb amortizoarele din fata pentru ca s-au rupt. Problema este ca acum masina sta mai "ridicata" pe rotile din fata decat pe cele din spate, la care nu s-a schimbat nimic. Practic acum masina are pe fata suspensie\amortizoare ca cele din "stock" iar partea din spate a ramas cu suspensia sport.
Sunt careva probleme pe care pot sa le am pentru ca masina nu sta drept? De exemplu la viteza peste 100 km/h sau daca va fi incarcata?
Ms
Skip ads

  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
amortizoarele sport aveau cursa tijei pistonului mai mica,la cele stock e mai lunga...probabil la denivelari vei avea un balans mai pronuntat si implicit mai putina stabilitate
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cand intri intr-o groapa, de exmplu, cu roata din dreapta fata, lucreaza mai mult amortizorul din dreapta fata si cel din stanga spate, iar daca ai un amortizor dus, automat il va strica si pe cel opus. Deci daca ai unele rigide si unele moi se vor strica unele pe altele, acum sa vedem care pe care.
Sfatul meu: pune-ti si pe spate amortizoare de acelasi tip.
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@smsorinxp mi se pare mie sau esti " vanator " de stelute ?

ce spui tu acolo este valabil doar cand ai o problema cu un amortizor pe o parte a puntii ( fata sau spate )
@dnd nu are nici un amortizor defect , si puntea spate nu are nici o legatura la amortizare cu articulatia fata deci bati campii !

@dnd singura problema la tine este ca va fi mai ridicata de fata si amortizarea mult mai elastica pe fata !
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai mers vreodata cu un amortizor defect mai multi km probabil ai vazut ca ti l-a "inmuiat" pe cel opus. Daca nu, iti spun eu ca asta se intampla. Acelasi efect il are rularea cu amortizoare tari pe spate si moi pe fata (sau invers). Masina face balans aiurea si nu are stabilitate la denivelari.
Referitor remarca ta nu cred ca are rost sa scriem.
  • dnd
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 10 Jul 2008
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • dnd

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mersi de raspunsuri!
Problema este ca n-am reusit sa merg mult cu suspensia sport , ca sa pot observa diferenta. Ramane sa le schimb si pe alea din spate Wink
Pana atunci "capat experienta" pe 2 suspensii diferite Smile)
  • adrian86

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am si io o vectra b si vreu sa mi schimb suspensiile ca ale mele sunt sport si sunt pe gata.as vrea sa va intreb o sa se inalte mult cu suspensii normale? si la ce pret as ajunge cu cele normale telescoape + arcuri?
  • dnd
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 10 Jul 2008
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • dnd

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Uite asa arata la mine suspensia sport


...suspensia normala


de preturi...nu mai tin minte cat am dat pe cele din fata, asa ca nu te pot ajuta cu un raspuns concret Smile
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Ce e asta Vectra B?

La fel e si la mine dar nu am avut nici un fel de problema. Singurul inconvenient a fost ca nu am putut urca muntele pe zapada ca nu aveam aderenta ...

Cu stabilitatea nu vei avea nici un fel de problema, numai ca la gropi o sa te scuture mai tare putin spatele.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Puteti sa va dati seama din poza ce fel de amortizor am eu? Imi troncane in partea dreapta fata si ma gandesc ce sa fac: schimb doar acela sau ambele? Iar alta intrebare, ce fel de amortizor am acum - gaz, ulei, sport sau normal?

Mentionez ca masina a fost ridicata pe cric atunci cand am facut poza.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR