Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Aveti idee la cabana Ranca se poate caza, si cam ce preturi practica? Vreau sa trec pe la Ranca in drumul spre Baile Felix. Sper ca inceputul lui octombrie sa nu fie prea "tarziu" sa urc acolo.Voi care ati fost acolo, sau sunteti din zona, ce parere aveti? Dati-mi cateva sugestii.

Locuri de cazare sunt destule...eu am stat la Andreea&Alex cu 80lei pe noapte...foarte bune conditii. Despre drum pot sa-ti spun ca este impecabil pana in statiunea Ranca...in statiune sunt toate drumurile neasfaltate.
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multam!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
DouĆ£ articole citite recent:
1. http://www.jurnalul.ro/stir...uitat-105865.html
2. http://www.jurnalul.ro/stir...sosea-519563.html
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Grija mare pentru cei care va incumetati pe acest drum, este un drum dificil. Eu am fost prin luna mai pe DN7A pe traseul Sibiu - Brezoi - Voineasa - Vidra - Petrila - Sebes - Sibiu , si desi pe harta apare ca e drum national si te-ai astepta sa fie asfalt cat de cat, vreo 40km sunt drum forestier neasfaltat. Am facut 40 de km in 4 ore ca sa nu rup masina. In urma acestei excursii am inlocuit o semibieleta, un pivot si acum am si joc in caseta de directie. Masina folosita Opel Corsa C 1.2 benzina, doar eu si sotia mea. Desi in Sibiu erau 30 de grade si toata lumea la gratar, noi am mers pe acest traseu unde a inceput sa ploua si temperatura a scazut la 10 grade, noi fiind imbracati ca de vara (ca deh sunt 30 de grade la Sibiu). Drumul e foarte prost, deci crutati-va masinile.

Undeva dupa Vidra (care in proportie de 80% este secat decat ce se vede pe internet in poze sau pe Google Maps) se face dreapta si sunt multe zeci de km de mers pe un drum forestier / munte foarte rau, numit TRANSALPINA (DN67C).

Nu am intalnit in 7 ore cat am parcurs Voineasa - Petrila decat o singura masina. Nu exista nici un sat, localitate, nici o asezare. Nu aveti semnal la telefon. Deci nu mergeti cu masina pe acolo decat daca sunteti siguri ca nu va lasa pe acolo, ca nu ai cine sa te ajute. Eu am si mers doar cu sotia mea intr-o zi de duminica, si sincer a fost cel mai inspaimantator traseu pe care am mers vreodata. PUSTIU DE TE SPERIE !

In multe locuri erau bolovani mai mari decat masina pe care o conduceam cazuti pe drum, si trebuia facut slalom printre ei.

Peisajul intr-adevar foarte salbatic, natural, insa din cauza spaimei nu m-am bucurat deloc. Numai la gandul ca as ramane pe acolo blocat cu masina si-mi trecea tot cheful de peisaj, dorindu-mi sa ajung mai repede in zona cu civilizatie. Eu pe acolo nu mai calc cu masina vreodata. Exclamation
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Tu Nu ai fost pe Transalpina! Transalpina este drumul care leaga localitatile Ranca( Jud. Gorj) cu Sebes (Jud. Alba) trecand prin Pasul Urdele, Obarsia Lotrului. Voineasa iese din ecuatie, la fel si Vidra.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Tu Nu ai fost pe Transalpina! Transalpina este drumul care leaga localitatile Ranca( Jud. Gorj) cu Sebes (Jud. Alba) trecand prin Pasul Urdele, Obarsia Lotrului. Voineasa iese din ecuatie, la fel si Vidra.

Corect!
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:
Undeva dupa Vidra (care in proportie de 80% este secat decat ce se vede pe internet in poze sau pe Google Maps) se face dreapta si sunt multe zeci de km de mers pe un drum forestier / munte foarte rau, numit TRANSALPINA (DN67C).


Nici nu am spus ca am fost pe Transalpina, care sunt sigur ca e mai rau decat pe unde am fost eu.

Eu am fost pe DN7A care la Obarsia Lotrului se intersecteaza cu drumul numit Transalpina, adica DN67C.

Daca te uiti pe harta aici http://wikimapia.org/#lat=4...&l=29&m=b vei vedea in dreapta Lacul Vidra, si din directia aceea am venit eu de la Voineasa. Asa ca stiu ce vorbesc.

Iar de la Ranca (GJ) la Capalna (AB) nu este asfalt deloc, si cred ca sunt cam 100km.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca citeai mai atent posturile mele vedeai ca am fost de 2 ori pe acest drum, intr-adevar acum 2 ani era groaznic, plouase si m-am intors la Obarsia Lotrului. Din ce ai scris mai sus, se intelege ca ai fi fost pe Transalpina, cel putin eu asa am inteles. Oricum in max 3 ani sper sa se repare drumul, asa cum reiese din articolul respectiv, e o zona frumoasa care merita vazuta.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Eu am fost prin luna mai pe DN7A pe traseul Sibiu - Brezoi - Voineasa - Vidra - Petrila - Sebes - Sibiu , si desi pe harta apare ca e drum national si te-ai astepta sa fie asfalt cat de cat, vreo 40km sunt drum forestier neasfaltat.


Am scris exact pe ce drum am fost si pe ce traseu, mai bine ai fi tu atent cand citesti. Eu am citit foarte bine postul acesta si am crezut ca imi pot aduce contributia la a intelege utilizatorii acestui forum ce inseamna un drum alpin / forestier.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si pana la urma, ce ziceti, se poate traversa muntii fara riscuri majore cu un Opel Astra? Vreau sa ma incumet s-o iau pe Transalpina in drum spre Felix. Ce ziceti va riscati?
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tind sa cred ca daca ai foarte mare grija de masina, ajungi cu bine. Depinde cat timp aloci drumului pana la Felix, ca daca te grabesti, planificarea ta e sortita esecului.

Dupa poze si descrierile temerarilor de pe-aici, eu m-as baga, chiar si cu jentile sclipitoare de vara. Echipat insa cu multa multa rabdare, cu masina relativ goala si fara a-mi asuma riscuri inutile.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Drumul de la Oasa la Sebes a fost reasfaltat. Insa sunt multe portiuni unde drumul e ingust iar masinile de lemne circula foarte des.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Si pana la urma, ce ziceti, se poate traversa muntii fara riscuri majore cu un Opel Astra? Vreau sa ma incumet s-o iau pe Transalpina in drum spre Felix. Ce ziceti va riscati?


Trebuie sa incepi transalpina dimineata ca sa fii sigur ca pana seara ai iesit de pe munte. Sunt peste 100km si vei merge foarte mult cu maxim 10km/h. Asa ca nu te incumeta pe Transalpina la ora 14, ci la ora 9 dimineata. Iar daca vrei sa mergi tocmai din Constanta la Felix pe Transalpina, mai bine fa escala la Ranca la o pensiune si pleaca dimineata spre Felix pe traseul acesta.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Si pana la urma, ce ziceti, se poate traversa muntii fara riscuri majore cu un Opel Astra? Vreau sa ma incumet s-o iau pe Transalpina in drum spre Felix. Ce ziceti va riscati?

Se poate traversa fara probleme dar cu mare atentie
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
O sa plec foarte de dimineata de acasa ca sa ajung pe la pranz la Ranca si as vrea sa inoptez pe undeva pe munte, la Ranca sau mai departe pe la Obarsia Lotrului, si vineri dimineata sa-mi continui drumul spre Felix.
Am fost la Obarsia Lotrului in 2007 dar am venit dinspre Petrosani, am inoptat acolo, dar la cort, si nu stiu daca sunt pensiuni prin zona,era un restaurant, dupa cum tin eu minte. O ceata foarte deasa acoperea valea si era un frig umed patrunzator de-am tremurat toata noaptea, si dimineata ne-am strans toate lucrurile murate de ceata si ploaie si am plecat la Voineasa unde ne-am cazat la o pensiune. Pe atunci nu stiam de drumul acesta si de la Pestera Muierii am ocolit pe la Targu Jiu si apoi am urcat la Petrosani de unde am traversat muntele spre Voineasa.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt pensiuni in zona Obarsiei Lotrului. Mai bine cazeaza-te la Ranca undeva, ca dupa aceea dai de pustietate pana pe partea cealalta de munte catre Sebes. Sa stii ca e toamna iar la munte e frig noaptea ca sa stai in cort, daca la Sibiu noaptea sunt 12 grade, imagineaza-ti la peste 2000 de metrii pe munte. Bafta in excursie, sa revii cu impresii dupa.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La Obarsia Lotrului se afla Pensiunea Bradul. Insa nu stiu daca gasesti locuri libere. Mai bine suna inainte. Tot acolo este si un camping frumos cu casute din lemn. Insa cred ca la data asta este frig si la casute daramite la cort. Obarsia Lotrului, alaturi de Durau (Ceahlau) sunt 2 din zonele cele mai friguroase din tara. Am dormit la cort acum 4 ani la Obarsia Lotrului si au fost 7 grade (in iulie). Acum 2 ani am stat la una din casutele amintite mai sus si noaptea erau 4 grade! La Obarsia Lotrului este statie meteorologica, eu lucrez in domeniu.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Casutele alea de care spui tu erau inchise in vara, deci e posibil sa fie si acum inchise. Asta e numarul de la pensiunea Bradul ce se afla la Obarsia Lotrului. 0744.325.151
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:O sa plec foarte de dimineata de acasa ca sa ajung pe la pranz la Ranca si as vrea sa inoptez pe undeva pe munte, la Ranca sau mai departe pe la Obarsia Lotrului, si vineri dimineata sa-mi continui drumul spre Felix.
Am fost la Obarsia Lotrului in 2007 dar am venit dinspre Petrosani, am inoptat acolo, dar la cort, si nu stiu daca sunt pensiuni prin zona,era un restaurant, dupa cum tin eu minte. O ceata foarte deasa acoperea valea si era un frig umed patrunzator de-am tremurat toata noaptea, si dimineata ne-am strans toate lucrurile murate de ceata si ploaie si am plecat la Voineasa unde ne-am cazat la o pensiune. Pe atunci nu stiam de drumul acesta si de la Pestera Muierii am ocolit pe la Targu Jiu si apoi am urcat la Petrosani de unde am traversat muntele spre Voineasa.

Sfatul meu este sa innoptezi la Ranca si sa pleci dimineata pentru ca drumul este destul de lung si greu
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca vreti si o alta parere si poate fi luata si ca sfat ,daca vreti sa abordati Transalpina ar fi bine sa o faceti dinspre Sebes spre Ranca.Drumul de la Sebes la Obarsia Lotrului se face fara probleme, portiuni asfaltate combinate cu off-road,dar fara probleme pentru masina si sofer, daca nu cumva a dat cu ploaie. Se lucreaza intens pe acesta portiune asa ca s-ar putea sa mai stati dupa vreun camion , buldozer etc. De la Obarsia ... incepe distractia . De cum parasiti drumul principal , cel care duce spre Petrosani, va vor fi puse la incercare toate abilitatile de sofer, dar si norocul va juca un rol important . Dupa primii 2-3 km. o sa treceti prin rau deoarece podul este in constructie. Dupa care o sa continuati spre varful Papusa intr-un ritm destul de bun, deoarece si acest drum este abordat de constructor. Nu are pic de asfalt , dar este destul de larg, nu pune probleme. Ajungeti in varf si coborati spre Ranca cu un pic mai multa adrenalina, deoarece va intalniti (numai) cu pietre de diferite dimensiuni , care pot crea destule probleme. Incet si cu grija o sa reusiti sa treceti cu bine acest dificil , dar minunat, traseu. Eu pot sa va povestesc si experienta mea personala, dar nu stiu daca va intereseaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR