Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Doresc sa achizitionez unul din modelele de jante si nu stiu spre care sa inclin, astept si eu parerile voastre + argumente! VA ROG !! MENTIONEZ CA MASINA ESTE UN OPEL ASTRA G CULOARE ULTRA BLUE MOTORIZARE 1.4 16v



Modelul 2

Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mie unul imi place modelul 2, nu pot sa-ti spun de ce insa as alege 2 ...
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si mie imi place tot modelul 2, iar modelul 1 avand distanta mare intre spite este sensibil la gropi (janta se ovalizeaza mai repede).
Oricum sa le stapanesti sanatos pe oricare le-ai alege.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Modelul 1 este in 4 prezoane, modelul 2 in 5. Gasesti modelul 2 si in 4 prezoane?

Despre Borbet X8 (pe 16 sau 17) ce parere ai?

Skip ads

  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sunt ok dar nu as merge pe acel model Borbet si DA gasesti in 4 prezoane modelul 2.

Acum.... multi mi-au spus ca la motorul meu de 1.4 90cp 16v la cele pe 17 imi ingreuneaza plecare dupa loc, este adevarat ? initial pe cele de 17 vroiam sa pun gume de 205 cu 45 dar multi mi-au spus sa merg pe cele de 16 cu gume de 205 si 55, care este diferenta ingreuneaza sau nu cele de 17? ( este vorba numai de modelul 2 pentru m-am hotarat la acela) este diferenta intre 16 si 17 ? daca eu am 15 in prezent? daca cele de 17 ar ingreuna plecarea cele de 16 ar face la fel ? Va multumesc!
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am revenit cu inca un model dar de data asta este pe 15 .......... MODELUL 2 ramane valabil


Ce a-ti alege intre (cu toate ca acesta este pe 15 dar m-a atras designul)



Si Modelul 2 ramas



  • RolyB

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Keskin chiar daca sunt mai mici , design-ul este mult mai placut.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Modelul 2 imi place cel mai mult.
Skip ads

  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Acum.... multi mi-au spus ca la motorul meu de 1.4 90cp 16v la cele pe 17 imi ingreuneaza plecare dupa loc, este adevarat ? initial pe cele de 17 vroiam sa pun gume de 205 cu 45 dar multi mi-au spus sa merg pe cele de 16 cu gume de 205 si 55, care este diferenta ingreuneaza sau nu cele de 17? ( este vorba numai de modelul 2 pentru m-am hotarat la acela) este diferenta intre 16 si 17 ? daca eu am 15 in prezent? daca cele de 17 ar ingreuna plecarea cele de 16 ar face la fel ? Va multumesc!
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
modelul 2 este mai elegant , mai nou , de si initial imi placea primul model la care ai renuntat ...
cauta si Borbet A , mie mi se pare cel mai reusit model de janta care ar merge pe aproape orice masina ( ca design)



  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am inteles, dar la ce am spus mai sus cu jentile de 17 si motorul de 1.4 ce argumente imi dai Smile ?
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu personal tinand cont de drumurile noastre as vrea sa-mi pun unele de 16" cu un talon de 55 , ma gandeam la formula 205/55/R16
Skip ads

  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
la ce pret e modelul 2?
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
4 mil bucata
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu la jentile mele am 205/50/R16 si nu-ti recomand formula asta,daca nu esti atent si dai intr-o groapa la viteza mare,face cauciucul galma,dar imi place mult designul jantei de aceea le pastrez si sunt foarte prudent la volan Very Happy
Iti recomand modelul 1 chiar daca este pe 15,e mai potrivit pentru drumurile noastre si modelul pe 17 iti va ingreuna plecarea dupa loc fiind mai mari ca masa.
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tot 205/50/R16 am pe masina. Am avut aceasta configuratie la roti si inainte de remap (75CP). Diferenta la plecare este infima. Acum vreau sa trec la roti pe 17, mai ramane sa gasesc ceva care sa-mi placa la un pret accesibil. Atat timp cat pastrezi acelasi diamtru exterior al rotii si ai grija sa nu iti iei jante de 30 kg bucata, nu se simte nici o diferenta in mers. Cu jante de 17 se simte iarasi o mica diferenta la plecare, din cauza latimii mai mari, dar se compenseaza cu stabilitatea marita pe care o ai la viraje luate in forta. Cat despre galme, in 8 luni de zile, am facut o singura galma, si aia cand am luat o bordura mai violent, concluzia fiind ca nu apar chiar asa usor galmele.

LE: On topic, eu as alege modelul pe 15, numai ca le-as lua pe 17.
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am revenit cu informatii noi. M-am hotarat pana la urma pe Keskinurile acelea si le-am luat pe 16, sper ca nu am facut vreo greseala ca le-am luat pe 16 desii toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca am facut o alegere buna asta pentru ca la drumurile noastre din RO nu prea se merita pe 17 si + de asta dupa cum am citit mai sus , imi ingreunau plecarea dupa loc cele de 17, nu cu mult dar conteaza si mai bine am ales sa iau pe 16. Multumesc celor care mi-au raspuns si in continuare doresc sa stiu care ar fi cauciucurile OPTIME pentru aceasta masina "OPEL ASTRA G".
Din cate am citit eu, cea mai buna formula ar fi 205\50\16 eu initial pusesem de 55 si imi cam atingea la contra-aripa la gropi fapt pt. care le-am dat jos si am revenit la jentile de fabrica deoarece am ramas fara finante pentru alte gume. Doresc sugestii si pareri bazate pe acest subiect si sa nu uit jentile sunt pe 7.5j (latime). Multumesc si astept raspuns:!:
  • 360
  • *
  • 8 mesaje
  • din 03 Sep 2008
  • Astra 2008 1.7 TDI 16V
  • Bucuresti
  • 360

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.7 TDI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sa ne arati si noua cum arata dupa ce le pui!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu-ti iei Tigar Syneris. Par uzate 50% de noi, asa le face fabrica. Viziteaza si aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR