Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sebik

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare....sunt nou pe aici dar va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o dilema pe care o am si nu reusesc sa ii dau de capat....am un opel vectra din 94 2.0i full si am avut ani grei in care o alimentam cu benzina 95 de la petrom. Acu mai nou am pus 99 si merge mai bine motorul.....dar intrebarea mea este....afecteaza cumva motorul sau altceva la masina o benzina sau alta?sau ce benzina ar trebui sa folosesc....
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
efix 95 si carrera 95 sau 100 (ultima fiind cea mai buna avand cifra octana cea mai mare) toate sunt aditivate.. eu unu prefer carrera 95.. alte pareri le vei afla de la colegii mei.numai bine!
  • sebik

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dar o benzina sau alta uzeaza motorul mai mult sau mai putin?la o folosire in limite normale ale motorului...
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
uzura motorului este legata de ulei in mare parte el face ungerea calumea, deci acolo trebuie umblat daca te gandesti la uzura.. dar daca tii la masina ta e bine sa bagi si o benzina mai buna (depinde si tinuta de drum a masinii cu diferitele tipuri de benzina) Smile
Skip ads

  • men_george

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da eu as avea masina ta nu as merge pe cifra octanica de 100, 1pt ca o consuma mult mai repede, 2 pt ca e o cifra mult prea ridicata pt anii motorului, as alege calea de mijloc, cea de 98 sau chiar cea de 95, si aici o recomand pe efix de la rompetrol, care nu stiu cum sau de ce se apropie prin sunet si performanta de cele ce 98...
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eterna poveste...."Sunt nou pe forum. Ia sa vedem despre ce as putea intreba?....... M-am gandit, benzina! Asta e!" (mai exista cateva variante ale acestei povesti, avand ca tema motorina sau uleiul)

Am cautat pe forum si am gasit 14 topicuri deschise care trateaza mai mult sau mai putin problema benzinelor. De aceea imi permit sa fac niste indrumari:
- Pentru membrii cei noi: Cautarea este cuvantul de baza pe forum(uri)!
- Pentru membrii mai putin noi: Nu incurajati dezvoltarea acestui gen de topicuri. Un simplu link catre o discutie deja deschisa si un indemn elegant la folosirea functiei search ar fi trebuit sa fie primul (si ultimul) raspuns.

Si ca sa dau totusi un raspuns "on topic". Benzina cea mai buna trebuie sa indeplineasca doua conditii:
- sa nu fie sub specificatiile producatorului masinii
- sa ti-o permiti sa o cumperi!
In rest, Drum Bun!
  • sebik

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
aha....am inteles.....va multumesc pentru sfaturi....si intr-adevar sunt nou pe forum...si am vazut si eu faza de multe ori "sunt nou pe aici.....", dar.....ori nu am avut eu sansa sa gasesc ori nu am fost in stare sa citesc, dar nu am vazut nicaieri sa scrie: benzina 95 de la Petrom sau 99 tot de la Petrom sau ma rog orice alt carburant e bun pt un motor sau nu e bun pt un motor...si am intrebat multa lume da toata isi dadea cu presupusu....si m-am gandit ca aici tre sa fie cineva care sa ma poata ajuta (deci nu a fost o idee pt a ma baga in seama pe aici si a va chinui pe voi cu intrebari tampite poate pt unii"M-am gandit, benzina! Asta e!"---:)suna de parca as fi avut o revelatie Idea )...si yeti.....crede-ma ca am inrosit mult timp search-ul...da degeaba...nimic concret......ms mult pt sfaturi tuturor.....si tot respectul!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Efix 95 de la Rompetrol e cea mai tare prin aditivii pe care ii contine si curata injectoarele.Da si un sunet special
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR