Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La portiera fata-stanga nu mai am siguranta de la manivela. Sad
Am incercat ieri sa desfac capitonajul si nu am reusit in nici un fel sa scot manivela.La portiera din dreapta am reusit cu "metoda batistei" dar in stanga nimic.
Ma gandesc ca poate a mai desfacut-o cineva inainte si nu a mai stiut sa o puna inapoi si a lipit-o sau a fortat-o.Cert este ca acuma nu reusesc sa o scot desi am incercat sa trag de ea cat am putut.
Ce as putea face?Neutral
Sau daca stie cineva cum pot sa schimb difuzorul fara sa scot capitonajul Question
Skip ads

  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La Astra F ar trebui sa iasa capacul de la difuzor fara sa desfaci capitonajul, uitate atent in jurul capacului si incearca sa-l dai afara, este prins in cleme de plastic.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu merge sa schimbi difuzorul fara sa scoti capitonajul...incercat pe pielea mea. vezi poate e pusa siguranta invers. pune batista pe deasupra manivelei
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar nu merge schimbat difuzorul fara sa scot capitonajul.Ramane un surub la care nu pot ajunge.
@nonea O sa verific si ce zici tu desi cred ca ar trebui sa vad de deasupra macar capetele.
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Care e metoda cea mai eficenta pentru a scoate acea manivela? Si care e treaba cu batista Razz? Ca astazi m-am chinuit ore intregi sa le scot la o Vectra A tot pentru a schimba difuzoarele. Pana la urma am reusit sa scot cu o surubelnita subtire acea siguranta metalica dar nu e prea buna metoda asta pe viitor.
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ravenation a scris:Care e metoda cea mai eficenta pentru a scoate acea manivela? Si care e treaba cu batista Razz? Ca astazi m-am chinuit ore intregi sa le scot la o Vectra A tot pentru a schimba difuzoarele. Pana la urma am reusit sa scot cu o surubelnita subtire acea siguranta metalica dar nu e prea buna metoda asta pe viitor.

E chiar simplu:
1.Bagi in partea de jos a manivelei(in partea de jos a locului in jurul caruia se invarte manivela) intre ea si capitonaj o batista.
2. Ridici un pic de capete a.i. sa stea arcuita batista in jurul locului acela.
3. Tragi alternativ de capete (sus-jos,stanga-dreapta depinde de cum tii capetele).
Ar trebui ca siguranta sa iasa afara ceva mai mult de jumatate si sa o poti scoate usor.La mine a si cazut manivela in timp ce scoteam siguranta Laughing .
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am mai verificat o data.Siguranta lipseste cu desavarsire.Nu stiu cum ar reusit acel cineva care a facut-o dar a intepenit bine manivela.Am tras din toate partile dar nu am reusit sa o scot. Sad
  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am reusit sa schimb difuzoarele la Astra F fara sa dau jos capitonajul, cine nu crede il astept pentru o demostratie cand doreste in Galati.
Easy daca erai din Galati iti schimbam eu difuzoarele gratis.
Numai bine.
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
tudor-d a scris:Eu am reusit sa schimb difuzoarele la Astra F fara sa dau jos capitonajul, cine nu crede il astept pentru o demostratie cand doreste in Galati.
Easy daca erai din Galati iti schimbam eu difuzoarele gratis.
Numai bine.

Pai explica-mi cum ai reusit.Daca se poate un tutorial pas cu pas pentru ca eu nu am mai facut asta. Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR