Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sunt interesat sa achizitionez un GPS, fara functii de telefon mobil, dar nu stiu pentru ce model sa optez.As dori un model performant, cu ecranul cat mai mare, acumulator cu autonomie mare(sa il folosesc si ca pieton) , meniu foarte usor de exploatat, si care sa imi permita o reactualizare a hartilor, sau o completare a lor, fara mari batai de cap.
Am inteles ca lider de piata ar fi Garmin, unii lauda Mio, iar altii Asus.Voi ce marca si model imi recomandati?
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am MIO C220 cu MioMap v3.3, deblocat de mine acasa!
adica acum vedem poze ,filme, mp3, jocuri, calculator, notepad etc.
ieftin si foarte eficient !
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa-ti cumperi un PDA care te costa cam 750 lei(ex. MIO P360),pe care iti pui tu ce tip de harta vrei(hartile le gasesti gratis pe internet).
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cele mai bune harti pentru Romania sunt de la Mio si Igo. Un GPS cu ecran mare si rezolutie buna este Mio C520 care are instalat pe el soft MioMap. Daca vrei sa-l folosesti si ca pieton recomand PDA-urile Asus care au autonomie foarte mare. Dezavantajul la Asus este ca trebuie sa iti cumperi separat softul de navigatie.
Ti s-a mai recomandat Mio P360, dar daca nu ma insel nici asta nu are soft de navigatie instalat pe el.
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Garmin nu iti recomand din urmatoarele motive:
pret mult mai mare in primul rand
softul de navigatie e destul de greu de crack-uit asta daca nu cumva intentionezi sa il cumperi cu licenta
hartile pe Romania nu se gasesc atat de usor.

Pe de alta parte are urmatoarele avantaje:
autonomie mare
conceput ca dispozitiv de navigatie nu ca un dispozitiv bun la toate, deci performanta si ergonomia strict orientate pe navigatie bate orice PDA


Dar per ansamblu tu banuiesc ca esti un utilizator normal care are nevoie din cand in cand de navigatie, deci un PDA Asus sau Mio si-ar face treaba
Daca vrei ecran mare si bun iti recomand Fujitsu Siemens N560, dar este destul de scump si nu are autonomie f mare (2-maxim3 ore) ca pieton.

bafta
  • defero

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 z13dth 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
- cindva cautam si eu exact ce cauti tu si pina la urma am ales Mio c720b - nu imi pare deloc rau = se conecteaza repede, "vede" bine satelitii si cind este plin de nori sau ploua, harta buna cu posibilitate de innoire, lucru usor cu interfata - pret putin mai mare insa! bafta!
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu folosesc fara probleme un Mio C350, seful meu are un Mio C360 si imi spunea ca uneori pierde semnalul. O fi doar al lui putin "bolnav", nu stiu. C 350 insa merge foarte bine. In ceea ce priveste autonomia...al meu e cam slab...o ora aproximativ.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am ales allview 8811 dupa ce am testat mai multe gps-uri(am un prieten cu magazin auto) si am vazut ca este singurul care a vazut stradute in orasul meu. are autonomie cateva ore iar pretul de achizitie a fost destul de mic(600 ron). face update pe net de harti si radare mobile.
Skip ads

  • defero

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 z13dth 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
- atentie: nu tipul de gps "vede" sau nu strazile - conteaza harta implementata pe sistem. Mio & igo au hartile bune, la garmin mai slabe.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
defero a scris:- atentie: nu tipul de gps "vede" sau nu strazile - conteaza harta implementata pe sistem. Mio & igo au hartile bune, la garmin mai slabe.


asa e, cred ca majoritatea dintre noi stiau lucrul acesta. ca firma garmin e nr 1 (alaturi de raytheon) la dispozitive de navigatie profesionale( vapoare , avioane etc) dar din pacate au o harta slabuta pt romania.
si altceva: e diferenta intre navigatie si gps! navigatie= gps +sistem inertial 3D.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Noi folosim GPS'ul Garmin cand avem misiuni mai lungi,si ne da panta de aterizare,tot ce avem nevoie,faza amuzanta e urmatoarea.Am un PDA Asus 632N la masina si i-am instalat un program de navigare aeriana si culmea e ca aceeasi parametri da si el,cu toate ca Garminul de la avion e cam 2000-2500E.Ca sa nu mai zic ca Asus'ul meu nu si-a pierdut niciodata semnalul.Eu zic sa mergi pe un Mio,Asus ceva cu un pret decent si bun.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
M-am gandit la Asus R700, dar am auzit persoane care se pland de acest model, intrucat prezinta erori de functionare.Altcineva afirma ca a folosit Mio720B, dar a constatat ca este inferior la parametrii de functionare fata de un Garmin.
Skip ads

  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu iti recomand Garmini sau Mio ca dai bani cat nu face si nu merita eu as putea sa te ajut in achizitia unui GPS este un model care costa 435 ron si are posibilitatea de a instala IGO ,GATE5 ,MIO MAPS, UTINFO, ROUTER66, si la el primesti si un SD CU igo INSTALAT ,este simpu pui pe SD card care din softuri vrei il pui in GPS si voala rulezi cu GPS-ul eu iti recomand IGO e cel mai folosit la ora actuala si are harti detaliate si actualizate eu folosesc acest tip de GPS si e foarte bun chiar daca scrie MADE IN CHINA ca tara de fabricatie ,are un coleg un MIo care are instalat mio maps si e varza se misca incet te si deruteaza mai ezact neam invartit intrun cartier cautam o strada si ne aburit acel Mio ca pana la urma am gasit asa mai babeste, deci daca vrei un astfel de GPS se numesc NAVIGO si te ajut sa vezi unu, in concluzie nu merita sa dai o caruta de bani pe un produs care nu merita doar ca scrie MIO sau ASUS ,am avut si ASUS 636 am fost destul de multumit de el dar e maricel astea de care iti spunea poti sa asculti si muzica Mp3 are casti sa vezi filme sa pui poze si ebok. Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gagi, nu esti amabil sa si traduci ce ai zis? ca la prima vedere parca ai dat cu pumnu'n tastatura
  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce am vrut eu sa se inteleaga este ca am un prieten care are GPS-uri si il ajut eu in a achizitiona un GPS care isi merita bani si este destul de eftin si bun ,atat ce nu sa inteles se intreaba si va mai explic. Shocked
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu s-a inteles din cauza semnelor de punctuatie. Mai exact, a lipsei acestora.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira

Asta dupa ce am citit Very Happy
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:M-am gandit la Asus R700, dar am auzit persoane care se pland de acest model.


Intrucat lucrez in domeniu pot infirma cele de mai sus, R700 a intrat pe piata noastra dominata clar de Mio si i-a zdruncinat serios pozitia. Este un GPS cu un ecran mare si foarte luminos atunci cand ai nevoie, cu o navigatie precisa si lejera precum si cu functii complete atat de navigare cat si multi-media. Vine preinstat cu Europa de Est, si primesti in pachet Europa de Vest pe un card SD de 2 Gb. Ai in pachet tot ce este necesar incluzand incarcator de camera si husa. Il recomand cu mare caldura.
  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Buna chestie, in loc sa ajutam omul ne aruncam la gat cu chestii din astea - Respira Respira Respira Respira Respira Respira Respira, am inteles nu am pus punctuatii mam grabit dar noi ce facem aici corectam pe cineva sau ne ajutam.
Acum va-ti prins ce am vrut sa zic. Exclamation Exclamation Exclamation
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am folosit un garmin c330 (discontinued, iesit din productie, spuneti-i cum vreti) si avea pe card ROAD 2006, l-am setat sa nu foloseasca hartile lui. mi-am bagat eu vreo 7000 de POI din Ro si m-a tinut tot drumul de la Bucuresti la Vatra Dornei 8 ORE FARA alimentare (8 ptr ca aia mica are rau de masina si am facut pauze). deci garmin all the way.
ca optiune secundara recomand tot mio (am testat un c520) si igo. treaba cu crackuit ptr play mp3&stuff mi se pare moft da' fiecare cu placerea lui.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR