Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vidraru

















Traseul s-a facut intr=o singura zi, am ramas surprins de aglomeratia de pe sosele in special la Balea, consumul masinii a fost de 5.47%, astra caravan y 20 DTH, am plecat cu plinul din Buc si m-am intors cu rezervorl la jumatate adica 26 L pentru 475 km, stilul de mers a fost 110-120 pe A1 si urcarile cu a 2 sau a 3 2000-3000 de ture, AC folosit 20% din timp, masina goala cu doua persoane, ma declar multumit de consum Very Happy , drumul a fost cam problematic pe partea de urcare dupa Vidraru cei 56 de km pana la BAlea nu sunt prea buni, gropi si denivelari multe.

Skip ads

  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
f frumos. ai putea sa ma ajuti si pe mine cu traseul, ca yo vreau sa ajung la sibiu , sambata de sus mai exact si as dorii pe transfagarasan. am inteles ca buc-pitesti(A1)-curtea de arges-sibiu/tranfagarasan sau cum? k plec cu parintii luni dimi la 6.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Bucuresti-Curtea de arges o sa vezi indicatoare cu baraj Vidraru si ala e transfagarasanul, ajungi la Balea si dupa incepe coborarea intrii in Cartisoara si la iesire vezi indicator cu Sibiu 40 de km la stanga

O sa iti placa peisajul, fa poze si urcale pe topic
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ok. ms mult ca nu eram sigur.
Skip ads

  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am venit ieri de la munte si am trecut pe transfagarasan si sa pun niste poze








  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy Ai nimerit , frumos peisajul, am fost vara asta de 2 ori, prima data am mers in ziua in care s-a deschis am urcat dinspre Sibiu si am nu am ajuns la Balea deoarece era zapada si trebuia sa astept in spatele buldozerului, zapada avea 4 metri
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
a fost pentru prima data . acu se treca anii sa iau carnetul si sal fac cu mana mea.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am trecut si eu pe-acolo















































































Am plecat din Iasi spre EforieN 2 persoane si ceva bagaje(5.3%consum),apoi spre Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Transfagarasanul - Brasov - Gheorghieni - Cheile Bicaz - Piatra Neamt - Iasi.Total consum 6,2% asta dupa ce am alimentat in Curtea de Arges la un Luk Oil si m-au furat aia de vre-o 10l si benzina proasta ca abia urca masina pe munte.Am facut aproximativ 1600km.
Skip ads

  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bv tie, poza cu oile imi place k yo am nimerit magarusi si oite in parcare.
  • cipik

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
oare cu un Corsa C ajung si eu la jumatea drumului ? as vrea sa fac si eu traseul asta dar nu prea am tupeu Smile
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cipik a scris:oare cu un Corsa C ajung si eu la jumatea drumului ? as vrea sa fac si eu traseul asta dar nu prea am tupeu Smile


cred ca ai spuso sub forma de gluma,nu? daca ai fost la bicaz nu o sa ai nici o problema cu transfagarasanul,mi se pare mult mai abrupt la bicaz,transfagarasanul e asa un pic mai frumos deoarece e facut direct prin munte dar in rest mi se pare un traseu destul de usor,parerea mea.
  • cipik

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
cipik a scris:oare cu un Corsa C ajung si eu la jumatea drumului ? as vrea sa fac si eu traseul asta dar nu prea am tupeu Smile


cred ca ai spuso sub forma de gluma,nu? daca ai fost la bicaz nu o sa ai nici o problema cu transfagarasanul,mi se pare mult mai abrupt la bicaz,transfagarasanul e asa un pic mai frumos deoarece e facut direct prin munte dar in rest mi se pare un traseu destul de usor,parerea mea.

nu gluma, bicazu l-am vazut dar nu am condus eu, asa e e cam abrupt si trecatoarea de la borsec,am si de 1 an permisul si condus constant 6 - 7 luni, de asta ziceam daca ajung pana acolo..
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cipik a scris:oare cu un Corsa C ajung si eu la jumatea drumului ? as vrea sa fac si eu traseul asta dar nu prea am tupeu Smile


tu ai pus altfel problema,eu am inteles ca nu te-ar tine masina nu ca tu nu prea ai condus,nu-ti fa griji,ajungi sigur, daca vrei si esti atent poti ajunge chiar si inapoi acasa Very Happy


Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Dum 21 Sep, 2008 4:15 pm
  • cipik

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
[quote="Radovan_eu"][quote="cipik"]
Radovan_eu a scris:
cipik a scris:oare cu un Corsa C ajung si eu la jumatea drumului ? as vrea sa fac si eu traseul asta dar nu prea am tupeu Smile


tu ai pus altfel problema,eu am inteles ca nu te-ar tine masina nu ca tu nu prea ai condus,nu-ti fa griji,ajungi sigur, daca vrei si esti atent poti ajunge chiar si inapoi acasa Very Happy

aha merci pt sfat bine ca ajung pana acolo acasa poate iau trenu Smile) glumesc,am sa incerc si eu sa fac acest traseu si am sa pun poze.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cipik a scris:oare cu un Corsa C ajung si eu la jumatea drumului ? as vrea sa fac si eu traseul asta dar nu prea am tupeu Smile


pai daca vrei sa mai mergi anul asta tre sa te grabesti,am inteles ca se inchide pe perioada iernii si acolo deja a nins,ar fi bine sa te interesezi cand se inchide sa nu mergi pana acolo degeaba
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat





















M-am saturat sa fac pana la Poiana Brasov cate 4 ore!Acolo mergeam de obicei.Asa ca in nebunia mea si increderea a patru cauciucuri de iarna m-am hotarat in luna ianuarie sa fac acest traseu in pofida diferentelor de opinii pe care le-am avut cu prietenii mei care afirmau:

"Esti nebun!O sa te luam d-acolo la vara!"

Drept urmare am plecat impreuna cu iubita (singura care a avut incredere in mine) si cu blonda din dotare (o golden retrivaritza).

Am vrut zapada!Si de zapada am avut parte!Munti intregi de omat,peisaje de basm si piscuri inzapezite exact asa cum vedem in cartile postale care prezinta Alpii.

Toata lumea are impresia ca Transfagarasanul se inchide incepand de la baraj si nu se poate ajunge in nici un fel sus.Fals!
Se circula pana la km 104.Exista un utilaj de dezapezire care curata constant drumul asa ca in afara de gropile de pe drum (starea lui este foarte proasta si daca nu mergi ziua sa vezi bine ce sa ocolesti, o sa-ti blestemi zilele),nu intampini nici un fel de problema.

Daca incerci sa vezi partea plina a paharului,lasi deoparte condusul nervos admiri frumusetile naturii si te inclini in fata ei.

Atat de sigur m-am simtit in acea zona incat la intoarcere am hotarat sa o iau pe cealalta parte a lacului,pe drumul forestier care nu era curatat de zapada.Mai mult de viteza 1-a nu am putut sa trec deoarece masina mea(cea din garaj,care mai e si varianta sport)are garda foarte joasa asa ca a trebuit sa opresc de multe ori sa elimin obstacolele din drum (pietre destul de mari cazute de pe versanti).Aici era bucuria cainelui care cum ii dadeam drumul din masina o lua la vale (acolo unde nu era prapastie),spre lac sa faca o baie.Am ajuns cu bine la baraj dupa o aventura de 3 ore si jumatate incluzand fotografiile la cascada si plimbarile pe malul lacului.

Aceasta a fost aventura din luna ianuarie!(sper sa revin cu poze de atunci).
Fotografiile pe care le vedeti sunt din w/e ce a trecut.Intre timp odata cu topirea zapezii starea drumului s-a agravat.Ca sa nu mai vorbesc de drumul mai sus mentionat (cel de pe partea cealalta a lacului) care este sub orice critica.Il recomand doar celor care au Frontera(e o experienta frumoasa).

De data aceasta au venit si prietenii (daca au vazut ca m-am intors teafar Very Happy ) asa ca a iesit cu chef,gratare pe zapada si multa bulgareala!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, de la cabana Capra nu se circula nu?
Ma bate gandul si pe mine cat de curand, dar as fi mers pe Transfagarasan si m-as fi intors pe Valea Oltului. Cred ca o sa mai astept.
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Anul trecut cand am fost eu prin aprilie, era inchis de la Capra spre Balea (un mare semn de interzis), insa drumul nu era blocat cu vreo bariera. Nu era zapada pe drum. Este prost rau drumul intre baraj si cativa km dupa cabana Capra.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Bre, de la cabana Capra nu se circula nu?
Ma bate gandul si pe mine cat de curand, dar as fi mers pe Transfagarasan si m-as fi intors pe Valea Oltului. Cred ca o sa mai astept.


Se circula pana la km 102.Daca te uiti pe pozele de mai sus ai sa vezi ca prima copertina e blocata de zapada.Avalansaaaaaa!
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am facut si eu Transfagaraseanul de 4 oride 2 ori am prins ceata de nu se vedea la 10m asta fiind in toiul verii, 0 data la sfarsitul lui aprilie era deschis pana la Capra si am urcat cu telecubina pana la Balea lac unde era zapada de nu se prea vedea nimic, hotelul de gheata inca mai era in picioare.In ziua aceia am coborat pe acelasi drum si am luat-o pe Valea Oltului si am urcat pe partea cealalta a Fagarasului pe la Curtea de Argesi pana la Vidraru apoi am facut cale intoarsa spre C-ta cam 800 km. si eram cu o batranica de Dacie care dupa aceia am dus-o la remat si am inlocuit-o prin programul Rabla cu un Opel Astra ClassicII, cand am facut iar Transfagaraseanul, de data asta era deschis. A fost frumos,anul acesta iar o sa fac acest traseu. Apropo masina trage greu nu din cauza combustibilului prost ci din cauza aerului rarefiat, cel putin asa cred eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR