Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am pus o intrebare catre baietii cu bertone (florinike si sabothor) de ce nu ar alege astra opc si sincer am ramas destul de confuzat de feedback. Astept pareri de la userii care au avut sansa sa mearga cu un asemenea model si care au fost impresiile.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca postul e cam ambiguu....mai degraba intreaba ce alta alternativa ar fi la OPC si de ce?
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, disctutia s-a purtat ca o comparatie intre OPC si G Bertone, ca m-ai intrebat de ce nu as alege un OPC in detrimentul lui Bertone. Daca la asta te-ai referit, s-a mai discutat:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Concluziile le tragi singur. Oricum eu tot la parerile mele raman.
Cat despre alternative ... aia e o alta (lunga) poveste (si lista) Wink Daca esti sigur ca esti gata sa incepi o discutie despre toate alternativele, it's your choice.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
intrebarea se pune si altfel atunci ca vad ca sunteti caposi Razz

la 18 miie de ce nu ati lua o astra OPC, pt ca eu asta vreau sa fac
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Daca ajungi prin Bucuresti sunt dispus o zi intreaga sa te plimb prin oras si sa iti arat de ce Bertone si nu OPC. Ca stiu ca te-ai mai dat cu OPC-ul si stii senzatiile. Wink
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
DJ34KLA a scris:
la 18 miie de ce nu ati lua o astra OPC, pt ca eu asta vreau sa fac


N-as lua la 18.000 un opc pt ca :
1. E o masina inutila . Ai senzatii , insa la un moment dat te vei plictisi .
2. O vinzi foarte greu . Sau n-o mai vinzi de.loc , mai degraba
3. Ramane un Opel ... de 18.000 . Adica cam scump pt aceleasi probleme perpetue : geamul scartaie , sistemul audio se incalzeste si da rateuri , plasticaraia se va dezmembra mai devreme sau mai tarziu ( tine cont de jantele mari ) . Sau pe gropi cand inchizi geamul , se da inapoi ( problema comuna cu bertone ) si tot asa .

Ce-as face eu : Mi-as lua un bertone turbo ca e mai ieftin si s-ar putea sa si-l revinzi sau mi-as lua o masina care sa o tin mai mult si sa fie mai practica : bmw seria 5 e60 , subaru , etc . Si ai si sportivitate si daca trebuie sa mergi pe drum de tara poti merge si pe de-astea . Drum de tara : de multe ori drumuri de tara sunt considerate si aleile dintre blocuri sau majoritatea drumurilor judetene de la noi .
Eu personal m-am cam saturat sa-mi fac traseele , chiar si prin oras , dupa conditia si starea drumului .

Off topic : Ma chinui sa vand TT-ul de o gramada de timp . Suna lumea , o admira pe strada , dar cu banii aia isi ia A6 sau Seria 5 . Nu e vorba de fitza sau ca au toti tiganii modelele de mai sus . Te doare la basca de restul , cand mergi in ele pe Paraul Rece- Rasnov si masina leviteaza pe gropi . Cu opc-ul , ajungi sa injuri guvernul Laughing
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@bertone multumesc de timpul acordat de a raspunde in acest topic
De ce ma gandesc la OPC?
1. pentru ca imi doresc neaparat 2.oT si pentru ca un gtc cu acest motor este cu doar 2-3mii de e mai jos iara diferentele sunt enorme
2. pastrez si b2-ul diesel care la doar 110miikm si 7 ani nu ma dezamagit absolut deloc (debitmetru 2003-garantie si servo directia la 80mii) in rest excelent
Poate ca exista multe masini bune la 18mii dar eu vreau un OPEL si atat.
Ai dreptate referitor la revanzare.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu am agreat niciodata ideea de masina hatchback. Mi se par toate niste buburuze indiferent cat de "nervoase" sunt.
E ca in bancu ala.. "De ce are elefantul coada ? Sa nu se termine brusc". Masinile hatchback nu au coada.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
DJ34KLA a scris:@bertone multumesc de timpul acordat de a raspunde in acest topic
De ce ma gandesc la OPC?
1. pentru ca imi doresc neaparat 2.oT si pentru ca un gtc cu acest motor este cu doar 2-3mii de e mai jos iara diferentele sunt enorme
2. pastrez si b2-ul diesel care la doar 110miikm si 7 ani nu ma dezamagit absolut deloc (debitmetru 2003-garantie si servo directia la 80mii) in rest excelent
Poate ca exista multe masini bune la 18mii dar eu vreau un OPEL si atat.
Ai dreptate referitor la revanzare.


1. Ia-ti 2.0 t de la saab .
Daca ai bani de aruncat pe opel si aici ma refer la bani multi ( 18k e mult pt un sh ) , do it ! Eu n-as mai face greseala , judecand dupa valoarea de revanzare , daca se vinde Laughing
Si scuza-ma , vrei senzatii extreme ? Cu o masina cu tractiune fata ? Controlata de o mie de sisteme care o tin pe sosea ? Unde mai sunt aptitudinile soferului ? Mie mi-a placut opc-ul , insa m-a ingrozit cate sisteme de siguranta are .
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Si ca un alt aspect daca se poate: OPC are 240 de cai , 6.4 secunde pana la suta si 240 de km/h viteza maxima.
Bertone turbo are 190 de cai, 7.5 pana la suta si 245 de km/h viteza maxima. Poate asta iti zice ceva Wink
Sincer, intre H si OPC nu e foarte mare diferenta la interior....si nu as vrea sa crezi ca blamez H-ul, chiar eram foarte chitit sa imi iau unul nou, dar dupa o vreme interiorul devine anost, masina nu mai iese in evidenta asa de mult (si nu-mi zice ca nu vrei sa iesi in evidenta cand te gandesti la OPC). Senzatii tari ai in amandoua si probleme o sa ai cu amandoua, insa una va fi cand vei avea probleme cu o masina de 5-6 ani iar alta cu una care daca are un an vechime si sunt foarte putine cumparate( au aparut de ceva vreme foarte mult dar recent cumparate).
Peste asta, te mai poti gandi si la ridigidate pentru ca OPC este muuuult mai rigid decat Bertone si culmea, pe locurile din spate 2 oameni mai plinuti se sufoca (si nu glumesc cand zic asta). Revin cu oferta, fa o plimbare cu un OPC si fa un drum la Bucuresti pentru o tura de o zi prin oras cu bertonele meu ( 18.000 OPC-ul fata de maxim 11.000 Bertonele).
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
apreciez ca va bateti capul cu problema mea, cat despre testat opc nu am gasit disponibil nici pt test drive dara pentru Cv-Buc
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
DJ34KLA... Astept concluziile tale. Si decizia ta finala Very Happy
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
elspa zicea ceva de subaru 2003 negru Smile
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa-ti dau un TT si ai 2 in 1 : viteza si impresionat domnisoarele . Intreaba-l pe Slick ce efect de hipnoza are pielea rosu cu negru asupra lor Laughing
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sorry bertone dar nu suporta kelia mea masinile decapotabile (soare si curent), cat despre domnisoare nu stiu ce parere are sotia de asta Smile
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
a venit octombrie, incep cautarile pt OPC

give me new ideeas(320d Smile)
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
130i, gasesti sub 20mii in Germania. 265CP, biturbo, tractiune spate, nume, spatiu in spate, consum de Bertone 2.2i in oras. La minusuri ar fi portbagajul si faptul ca esti obligat sa pui benzina 98, dar na, nu le poti avea pe toate.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@dodo de astra opc ce parere ai?

am fost vineri al pitesti sa vad astra opc care il au ei 25300e+taxa de inmatric 800km
si vectra opc-ul sub 1500km la acelasi pret
aceste masini sunt la vanzare de 6 luni nu intreaba nimeni de ele, exista astra opc in bucuresti de vanzare de ceva timp iarasi miscare slaba Crying or Very sad, de astra TT la fel ...
singura teama este sa nu dau acum o caruta de bani pe el si in 2 ani sa nu reusesc sa il mai dau
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu am condus, deci nu pot da o parere foarte utila. Totusi am sa incerc.

Personal, mi se pare ca platesti mai mult exclusivitatea si mai putin eficienta. Sa nu uitam ca recordurile pe Nurburgring la masini tractiune fata apartin lui MeganeII de 230CP urmat de Mazda 3 260CP si FocusRS 220CP. OPC vine destul de in urma, ceea ce spune multe despre manevrabilitate. Toate trei masinile sunt mai ieftine decat OPC si nici la intretinere nu te dau pe spate.

Daca totusi ai bani de un diferential limitat si de un atirollbar spate, adica inca vreo 1500 euro, iese o masina manevrabila. Pe de alta parte, de ce sa mai pui 1500 de euro cand poti sa iei direct un 130i 265CP sau un 325i 218CP?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu prea ma incanta seria 1 la design, iara la seria 3 nu imi place spatele deloc insa din fata este superb
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR