Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Oooo, dar ai facut modificari de substanta, nu gluma.
Nu e prea mult totusi pt. cutie si ambreiaj? Adica nu ar trebui schimbate si ele?


Nu trebuie schimbate.Am gasit la Dbilas kit de turbo unde nu trebuie schimbate ambreiajul sau cutia (cel putin asa spun ei desi eu nu cred ca rezista ambreiajul).
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris:Stie cineva ce as putea sa fac cel mai simplu ca sa cresc puterea la un c12nz/x12sz?

Nu se poate scoate mai mult de atat.si cu o resoftare daca s-ar putea ai castiga cam 3cai (8-9% din putera motorului tau)
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Deci trebuie sa ma resemnez... Razz ma gandeam ca nu e un motor stresat deloc la 1.2 45cai, si ca totusi as fi putut sa-i fac ceva. Bine macar ca-i usoara masina Rolling Eyes
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.chip4power.de/fi...ke=opel&id=24 Am gasit asta pe net, deci inteleg ca totusi se poate un tunning. Iar 8 cp mi-se pare un castig f bun la o masina de 45. Clar ca s-ar simti diferenta, la cat de usoara e. Ce parere aveti? Unde as putea gasi o solutie de genul acesta? Sunt dispus sa dau acesti bani pt cresterea respectiva.
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris:http://www.chip4power.de/file.php?marke=opel&id=24 Am gasit asta pe net, deci inteleg ca totusi se poate un tunning. Iar 8 cp mi-se pare un castig f bun la o masina de 45. Clar ca s-ar simti diferenta, la cat de usoara e. Ce parere aveti? Unde as putea gasi o solutie de genul acesta? Sunt dispus sa dau acesti bani pt cresterea respectiva.


Stai linistit ca nu castigi 8 cai.In jur de 9 cp am luat eu din chip la motor de 1.8 si 125 cp si axe schimbate.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In general pe benzina se spune ca ar trebui sa castigi 10% din puterea motorului. In cazul tau doar chip-ul ar fi trebuit sa-ti dea 10-12.5 cai. Wink

Totusi eu nu contest ca s-ar putea sa creasca putere semnificativ la motorul de 1.2 8v, pt ca e un motor care nu e deloc stresat. 1.2, 45 cai? Question
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris:In general pe benzina se spune ca ar trebui sa castigi 10% din puterea motorului. In cazul tau doar chip-ul ar fi trebuit sa-ti dea 10-12.5 cai. Wink

Totusi eu nu contest ca s-ar putea sa creasca putere semnificativ la motorul de 1.2 8v, pt ca e un motor care nu e deloc stresat. 1.2, 45 cai? Question


Exact...se spune.Eu am primit raspuns de la TCM Germania ca 12 cai sunt pe hartie, vreo 9 sunt reali (restul sunt TVA...Smile)
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pff... ar trebui sa dai in judecata:P Bine, glumesc, diferenta nu e chiar atat de mare. Dar totusi, ce e pe hartie trebuia sa fie si in motor. Ca doar dupa hartie te orientezi.
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sunt f interesat de remapare!momentan am 128 mii cu masina(corsa 1.3cdti z13dt)si nu stiu ce sa fac!sa schimb distributia si sa fac remapare sau direct remapare.... care totusi nu stiu cat de mult o sa imi placa?are careva o idee de la 70 calutzi stock o sa simt vreo diferenta clara?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Intai schimbi distributia.
Remaparea o faci abia dupa ce masina este BINE pusa la punct.
Pentru impresii dupa remapare, intreaba pe ZouZou, eventual il rogi sa te plimbe nitel la o intalnire.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
diferenta, asa cum am spus si pan acum la mai toata lumea, e destul de evidenta. parca e alta masina. acu astept intrebari, eventual sa ne spui si de ce stai in dubii. de plimbat, cand ne mai intalnim la polivalenta, cu cea mai mare placere.

p.s. maiandrei vorbisem odata sa ne organizam pt niste liniute sa mai testam masinile. (pre)ia initiativa Very Happy
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mane data viitoare nu te iert!vreau sa vad care e treaba ca tare as vrea si io chip tuning!ideea sa nu am parte de neplaceri dupa operatiunea asta
Skip ads

  • aTom-CoRy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut. am un opel corsa din 1999 model 1,6 16 V 106 CP GSI.

Ce modificari ias putea aduce la motor de 2000 euro? Doar motor !



  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
din experienta iti spun: galerie admisie, filtre sport, evacuare sport, finala fara filtru zgomot, cauta ceva silent totusi :p , se poate face si o marire de cilindree dar nu stiu exact cat o sa te duca, intai baga-te la un chip, te va costa cam 200E
  • andy4you2005

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sabin a scris:ce pot sa va zic...dupa ce am gonit cu 170 20 de km de autostrada p A1 si apoi intors catre bucuresti...in valea de langa carrefour am prins 180-185 cel putin asa imi indica ceasul. masina se comporta f bine, chiar nu ma asteptam si accelereaza excelent. Aam un mic tremurat la 140 care la 150 dispare si nu stiu ce-i cu el insa o sa-l rezolv. Insa ce m-a mirat a fost un logan care mergea cu 170 si ceva si nu vroia sa se dea din fata. Nu stiam ca atinge 170u.



Ultima modificare facuta de andy4you2005 la Dum 02 Nov, 2008 3:29 am
  • andy4you2005

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
G@bryel a scris:Dupa ace 190 si ceva. Dupa ace.
De ce nu a ridicat camera un pic pe drum ? Chiar daca era noapte. Era in garaj ? Rolling Eyes
Eu am sa iau un trabant, il ridic de o roata, bag 200 la ora, incep filmarea in timp ce-l pun pe ficioru-mio sa ma bombardeze cu lovituri cum stie el. Garantez ca o sa iesa o filmare cu "tremurici" la fel ca asta. Ba, mai tare ca asta. E plin NET-ul cu de astea. Laughing




e k se poate de reala tinand cont ca e cutie hidramata si e motor pe benzina,,,am fugi eu cu 1.3 cdti cu 180 si ala e 1.2 fuge fara probleme....
  • flo_pro2007

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare la toti! si eu mi-am schimbat filtru de aer si sunt multumit se simte ca trage putin mai bine , mai vreau sa-i pun un turbo charger electric pe admisie (se monteaza intre filtru de aer si debitmetru) din cate am inteles mai castig vreo 10-12 caluti ! Rolling Eyes Twisted Evil am uitat sa precizez ca corsa mea e de 1.2 16v
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
flo..cand faci ceva la masina si chiar se simte fara sa o omori ..imi spui si mie:D
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si din filtrul ala de aer cati cai ai castigat ?
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
10 - 12 caluti e cam sf cu turbo chargeru ala electric, iar despre de filtru de aer iar nu cred ca faci mare sfaraiala mai degraba un filtru curat se simte mai bine masina plus ca acele filtre sport sunt mai permisive si bagi mai multa mizerie si strici debitmetru.Parerea mea!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR