Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut,

de vreo 2-3 saptamani sunt posesorul unei vectre B cu xenon de fabrica. Dupa cum spuneam si pe topicul de prezentare, una dintre problemele prioritare de rezolvat este lipsa luminii pe faza scurta. Stiu ca am mai discutat cu vreo 3 oameni (inclusiv unul cu omega) si toti au fost de acord ca "e cam chioara faza scurta". Intrebarea e: ce se poate face?

Eu mi-am schimbat becurile (unul era ars si-am zis sa le inlocuiesc pe amandoua), fara nici un rezultat. Banuiesc ca urmatorul pas ar fi sa merg undeva la reglat faruri/inspectat sticla farurilor/lupa. Are cineva experienta in acest sens? Sau v-ati impacat cu gandul si bagati proiectoarele Very Happy(cum sunt nevoit sa fac si eu)?
Skip ads

  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
am citit si eu despre aceasta problema dar daca spun ca la vectra mea nu am aceasta problema gurile rele o sa sara pe mine.
Am schimbat un bec care a foet ars 250 ron dar nu pot sa zic nimic ,lumina este lumina pe faza scurta nu am ce sa i reprosez xenonului chiar face treaba si sunt multumit de el.
Nu stiu ce sa zic dar poate exista anumite defecte de fabricatie sau poate farurile nu sunt cele originale.
Oricum pt a pune faruri normale trebuie facute putine modificati la mufe si cabluri dar merita, sunt ff ieftine in comparatie cu cele cu xenon -fara 250ron iar cu xenon 2600 ron fara transformator (din experienta proprie) ,la reprezentanta la opel ajung la 1000E Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Bafta
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sal
poate iti faci o idee de ceea ce spuneam mai sus!



-faza scurta

-proiectoare
  • vig1969

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1,6se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu ma dau grozav.....dar problema la xenon slab apare datorita faptului ca nu mai are putere....deci solutia.....orele de fct au cam expirat...remediere : prin inlocuire....model D2S sau D2R.....pret aproximativ 170-250 Ron,depinde de fabricant.

Succes
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca citeai cu atentie, ai fi observat ca a schimbat ambele becuri.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poate s-a dus balastul
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cam aceeasi problema si la mine .. am schimbat becurile si rezultatul a fost mai bun decat cu cele originale (care erau terminate), dar parca totusi nu se vede ca la un passat sau a4 cu xenon de fabrica... nu pot sa dau vina decat pe lupele mici..
  • vig1969

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1,6se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
becurile pot face prbl....nu toate sunt compatibile cu balasturile originale.....incerca si un alt fabricant,la mine nu a vrut decit cu OSRAM...ceva bani fata de chinezariile de pe piata.

Succes
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De unde ai luat OSRAM? Sunt curios ce diferenta de luminozitate este intre cele OSRAM si chinezariile mele Smile ..
Crezi ca ne-am putea intalni in vreo seara sa testam? Eventual la vreo intalnire clubopel.. probabil mai sunt si altii curiosi..
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Particip si eu la intalnire..de fapt chiar vroiam sa te intreb in ce saptamana vii la Polivalenta fiindca tare as vrea si eu sa facem niste comparatii!
Deocamdata masina e in Piatra Neamt pentru inmatriculare si reparatie spate..si o sa ramana acolo pana peste doua saptamani. La mine se prea poate sa fie necesara o reglare a farurilor pentru ca am impresia ca lumina pur si simplu nu bate suficient de departe...adica nu ar fi neaparat prea slaba. Oricum o sa o duc la cineva care se pricepe sa faca reglajele alea.

Niste becuri de calitate am vrut si eu dar pur si simplu nu am gasit in timp util. La Aspad nu aveau, prin alte parti nu am gasit decat chinezarii. Variantele de 10+ milioane le-am exclus totusi, fiindca mai sunt si altele de facut Smile.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
adrian_c, dupa ce iti aduci masina in Bucuresti da-mi un PM si ne intalnim intr-o seara...
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara!Am o nelãmurire legatã de farurile cu lupe de B2. De putin timp mi-am schimbat farurile de B1 cu unele de B2 cu lupa. Le-am legat si se aprind dar cum leg senzorii de nivel, cei de pe brat si punte.Stie cineva?Multumesc!
Skip ads

  • AG-03-CMA

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
gaseste o vectra b2 si vezi cum sunt montati pe ea! mergi pe fir!
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Intrebarea mea era daca se leaga direct la faruri sau senzorii se leaga in calculator ceva si apoi la faruri.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sa mergi pe fir nu se poate. sunt prea intortocheate
cel mai usor cauti in TIS schema electrica
  • irizabfj

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2014

  • Mesaj Privat
salut astazi am achizitionat faruri cu lupa si xenon din fabrica pt vectra b..
mentinez ca masina mea nu are xenon nici lupa...
din cate am observat nu merg mufele decat la farul din dreapte la stanga nu...
este greu de facut adaptarea vvor functina?
  • pilif

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y26xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema ca irizabfj am si eu! ne poate ajuta cineva?
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de instalatia electrica pana la faruri, bloc de lumini fara reglaj faruri, balasturi, drosere, senzorii de autoleveling si probabil si cateva relee. Sepoate face dar e muuuuuulta migala.
Problema farurilor cu xenon la Vectra e lupa foarte mica, dar cea mai mare e ca efectiv se arde oglinda/cromul din spatele lupei. Se poate rezolva cu inlocuirea lupelor originale cu altele aftermarket de 2.5 inci, dar nu merg orice chinezarii ca sa poti pastra functia de autoleveling.
  • bdd74

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2013 A 17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2015

  • Mesaj Privat
am o problema legata de xenon ! ..imi face blituri ,apoi se stinge becul xenon din farul dreapta si i.mi apare martorul in bord ..acela cu farul !..am inlocuit becul , crezand ca e ars , dar aceeasi problema intampin ! daca a mai patit cineva asta as fi recunoscator cu un sfat ! Mentionez ca am o vectra B din 2001, Z16XE , cu xenon din fabrica..
  • Duude

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2013

  • Mesaj Privat
am si eu o vectra din 2001 cu xenon din fabrica si lumineaza foarte slab pe faza scurta am incescat si cu alte becuri aftermarket si nici o diferenta ma poate ajuta cineva ce pot face sa lumineze cum ar trebuii?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR