Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai am luat un astra classic nou si bineanteles nu am comandat si Radio CD cu 350 EUR, fiindca m-am gandit ca iau un mp3 player dupa.
Mi-au recomandat de la opel victoria mures, de unde am cumparat astra, niste mp3 playere, aveau vreo doua modele Sony pe stoc, unul CDX-GT 220 parca, mi-ar fi convenit, era la 375 RON. Mi-au spus ca masina vine echipata cu boxe si pregatire pentru radio-cd.
Dar mi-au spus ca trebuie sa ma programeze pentru montare ?! Ce montare? Am intrebat eu, doar ca acela se pun cele doua mufe, antena si-l infigi in locul stabilit si e gata, max 5 min (candva in trecut am lucrat ca depanator radio-tv). La care mi-au spus ca are tarif de montare de 1,5 ore, adica 990 RON. Cand i-am intrebat pentru ce 1,5 ore mi-au spus ca asta este.
Am ramas cu gura cascata, bineanteles nu am luat mp3 playerul, m-am dus la o firma specializata si i-am intrebat pe ei (nu scriu ce firma, fiindca nu vreau sa fac reclama, cine este interesat sa-mi trimita un pm). Aveau acelasi model la 320 RON, cu montaj gratuit (mi-au spus ca dureaza 10 min) si sa-i sun cand imi vine masina ca incearca sa-mi faca pe loc. Au spus ca toate masinile vin preechipate cu mufa standard si ca doar daca ceva nu corespunde, atunci trebuie eventual sa puna alta mufa, care ar dura maxim 30 minute, tot fara plata. Pentru toate acestea dau factura si garantie 2 ani.
Ma intreb eu cum de nu le e rusine pentru a conecta doua mufe si o antena sa ceara 990 RON? Si asta in conditiile in care la ei si aparatul este considerabil mai scump (desi mi-ar fi oferit 10% din pretul aparatului daca il iau impreuna cu masina - tot era mai scump).
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
990 RON pentru 1,5 ore? adica au tarif de 660 RON / ora de manopera?
Daca nu montezi aparatul la ei, nu pierzi ceva din garante?
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca il monteaza firma autorizata cu certificat de garantie nu pierzi garantia, i-am intrebat. Am mai facut similar in trecut cu o alarma montata aftermarket si nu a fost problema. Am vrut sa prelungesc garantia (se poate prelungi pana la 4 ani), dar dupa acestea o sa ma mai gandesc.
Teoretic manopera de 66 RON/ora nu este foarte mare, cam asa sunt preturile si la alte reprezentante, hotia e ca pentru o chestie care dureaza 5 minute ei vor sa taxeze 1,5 ore.
Scuze, am gresit mi-au cerut 99 RON montare nu 990 (ma tot incurc cu banii astia, adica 1 mill lei vechi).
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vad ca esti din mures,nu stii unde pot sa apelez sa-mi vopseasca si mie in rosu 2 pleoape?sau cine instaleaza inchidere cen. ?
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Lorand a scris:vad ca esti din mures,nu stii unde pot sa apelez sa-mi vopseasca si mie in rosu 2 pleoape?sau cine instaleaza inchidere cen. ?

Pentru inchiderea centralizata poti sa incerci vizavi de fosta autogara(este acolo o firma care monteaza alarme,pune folii,etc)unde il cauti pe un baiat,Zsolt.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lorand a scris:vad ca esti din mures,nu stii unde pot sa apelez sa-mi vopseasca si mie in rosu 2 pleoape?sau cine instaleaza inchidere cen. ?


Inchidere centralizata vizavi de fostul Prodcomplex.
Cu vopsitul e mai greu, incearca la fosta Dacia Service.
Opel Victoria are vopsitoria la Acatari, poti sa te duci pana acolo, daca nu ai nevoie de factura poate nu te taxeaza foarte mult.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua!

Este primul meu post pe forum, asa ca va rog...fiti blanzi

Maine(Doamne ajuta) ma duc sa ridic masina de la dealer, un opel astra clasic 1,6.
Ideea este ca am luat masina fara casetofon/cd ci doar preechipat cu 2 boxe si vreau sa ii montez un alpine CDE-9870R. Intrebarea este: Se potriveste mufa de pe masina cu intrarea din mp3? Sau mai trebuiesc facute alte adaptari?

Si a doua problema: Vreau sa ii schimb si boxele din usile fata(probabil sun de o calitate destul de slaba) cu ceva mai calitativ, dar nu stiu ce diametru au boxele originale. Imi puteti da niste sfaturi?

Multumesc.

P.S. Bine v-am gasit

P.S.2 am postat acelasi mesaj si pe alt club opel Very Happy, din 2 mi-o raspunde si mie unu Razz
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
da mufa se potriveste
si cred ca vei fi multumit de boxele din usa
daca nu cel mai bine pune si pe usile din spate si ai rezolvat problema decit sa le schimbi mai bine pui si pe spate si cu asta basta
da mufa e standard ISO
numai ca la mine am schimbat casu si nu mai merg comenzile de pe volan
si nu stiu ce trebuie facut sa am dinou comenzi pe
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mufa se potriveste, dar la mine (Sony GT22) au schimbat doua fire intre ele rosu cu galben, in plus este o carcarsa neagra care trebuie scos, in locul lui trebuie introdus carcasa de la cel pe care l-ai cumparat.
Daca nu esti foarte zgarcit poti sa te duci la Lexus SRL vizavi de Prodcomplex si ti-l monteaza pe loc, costa 18 RON.
Eu m-am dus fiindca imi era frica sa nu pierd garantia la cas sau la masina.
Am luat mp3 player Sony GT22 de la Real (249 RON) si l-au montat ei.
Cu cele doua boxe preechipate sunetul e acceptabil. Cred ca e mai bine sa pui si in spate boxe, decat sa schimbi pe cele din fata, dar asta presupune sa tragi fire. Poate pui si un tub de bass in portbagaj. Smile
Am avut o alta masina la care am schimbat boxele pe fata, cu doua Pioneer foarte scumpe de 80 W (putere muzicala) dar diferenta nu era foarte mare fata de cele originale.
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Recomandarea mea e sa vorbesti cu dealerul si sa-ti moteze ei si 2 boxe pe spate caci se merita. Eu am un Pioneer cu boxele originale fata-spate si se aude bine. Se inverseaza rosu cu negru pentru a avea + permanent in cass ca sa nu se piarda setarile la scoaterea cheii din contact.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
viorel2123 a scris:Recomandarea mea e sa vorbesti cu dealerul si sa-ti moteze ei si 2 boxe pe spate caci se merita.Se inverseaza rosu cu negru pentru a avea + permanent in cass ca sa nu se piarda setarile la scoaterea cheii din contact.


La service mi-au cerut pt cablajul care duce de la stalp pana in usile spate 350euro Shocked
Asta cu inversatul...nu stiu ce sa zic...rosu nu e (+) si negru (-) ? Daca fac scurt pe acolo Question
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scuze. Se inverseaza rosu cu galben.
Skip ads

  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu ma refeream ca mi-am schimbat casu su am pus un clarion
combinatia de fire pt ce este/"?
ma ajuta sa imi refac comenzile pe volan?




yangzi a scris:Mufa se potriveste, dar la mine (Sony GT22) au schimbat doua fire intre ele rosu cu galben, in plus este o carcarsa neagra care trebuie scos, in locul lui trebuie introdus carcasa de la cel pe care l-ai cumparat.
Daca nu esti foarte zgarcit poti sa te duci la Lexus SRL vizavi de Prodcomplex si ti-l monteaza pe loc, costa 18 RON.
Eu m-am dus fiindca imi era frica sa nu pierd garantia la cas sau la masina.
Am luat mp3 player Sony GT22 de la Real (249 RON) si l-au montat ei.
Cu cele doua boxe preechipate sunetul e acceptabil. Cred ca e mai bine sa pui si in spate boxe, decat sa schimbi pe cele din fata, dar asta presupune sa tragi fire. Poate pui si un tub de bass in portbagaj. Smile
Am avut o alta masina la care am schimbat boxele pe fata, cu doua Pioneer foarte scumpe de 80 W (putere muzicala) dar diferenta nu era foarte mare fata de cele originale.

  • opel_astrag

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@ uskt2005 , mufa se potriveste, in schimb trebuie sa inlocuiesti sania (estea cea din pachetul alpine). mai trebuie sa inversezi calbu galben uc rosu pentru a pastra memoria cd/mp3 dupa ce scoti cheia. comenizle pe volan se pierd. ai aici cablaraia cum arata dupa ce pui si adaptor comenzi volan.

am cablat singur (nu e greu). se vede sania de la alpine cum vine pe lacas casetofon.

diferenta este ca sania originala sustinea tot casetofonul si era prinsa in surub in consola centrala (fundul saneii). cablurile le-am prins in coliere, cutia de la adaptor comenzi volan in poliester expandat (gen poliester parchet subtire) si apoi fixata langa lacas depozitare (in cadrul consolei). daca ai noroc ai cablurile trase in usi

succes. daca ai nevoie de lamuriri rezolvam Wink
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si de unde fac si eu rost de adaptor comenzi volan?
si cam cit costa ?
ca auzisem ca e cam scumpisor
astept raspuns
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
intrebare :
Dupa ce ai toate schimbarile cas+adaptor acum iti merg comenzile pe volan?
asta ma intereseaza ft mult
ca eu amschimbat casu da nema comenzi pe volan.
  • opel_astrag

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ww.metrafo.com (sau .ro) si ca parte de comenzi ai asa:
+ volum plus
- volum minus
0 source - radio/cd

< seek up
> seek down
<- mute

este interfata intre mufa iso a ta standard si mufa head-unit, se cupleasa si merge. se va inversa legatura rosu/galben la alimentare pentru a pastra memoria.

spor / daca se considera reclama rog a se sterge
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ms mult
ramin dator
ramine sa ma duc sa o iau sa o pun si iti voi spune ce si cum
ms inca o data
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ti se pare mult 99 ron?
Eu in 2006 la Gold&Platin Bacau am platit 84 ron pt aceeasi manevra.
Acuma cand am schimbat cd playerul, m-a costat 10 minute in parcare. Very Happy
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu e mult e fttttttttt bine
pt ca, caut demult
multumesc frumos
ramina dator Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR