Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pentru a-ti lua diferenta de taxa de prima inmatriculare :

- inscriere mentiuni CO2 la RAR in CIV-ul vehiculului ( 250 ron aprox, nu trebe sa mergi cu masina doar cu actele, iar ptr programari e cel mai bine pe internet)
- copie brief mare mic si chitanta ( de la inmatriculari / permise - prefectura cerere cost aprox 1 ron )
- copie dupa talon, CIV, CI
- tradus brief mare si mic ( nu legalizat doar tradus - aprox 20 ron)
- inaintat dosarul la Autoritatea Fiscala respectiva ( trezorerie ) mentionez ca trebuie facuta o cerere de restituire acolo cu 2 posibilitati banii restituiti la ghiseu sau intr-un cont bancar.

Cam atat. Smile
Skip ads

  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Bun si de unde stiu aia ce CO2 are masina ta daca nu mergi la RAR sa verifice pt ca difera de la masina la masina chiar daca ii aceasi marca.Tu ai fost fara masina si ti-a trecut CO2?Un prieten a dat 100 RON sa ii treaca CO2 tu cum de ai dat 250.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poate are filtru de particule
  • opel_astrag

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am platit 25 ron pentru mentiune admisie CO2. nu se masoara ci se trece cea din cartea de autenticitate a masinii (sau emisia declarata de producator pentru modelul respectiv. ei cauta pe net si completeaza).

am platit taxa 1700 euro la curs 3.3 (1500 euro la curs zi 5700 ron/ euro 3) si am recuperat 2188 ron marti

succes
Skip ads

  • levis82

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La RAR eu am platit pentru trecerea CO2 decat 28 de lei iar la trezorerie am dus doar copia briefuli,fara sa o mai traduc.la copia briefului eu am avut norocul ca la inmatriculare am scanat acasa toate actele care le-am predat apoi la politie si asta m-a scapat de a mai umbla pe la politie si de a face o cerere prin care se doreste primirea unei copi dupa brief.Iar copie dupa chitanta trebuie de la chitanta care ati primit-o la achitarea taxei de prima inmatriculare si si aceasta chitanta o puteti optine printr-o cerere la trezorerie in care trebuie sa mentionati nume,adresa,datele masini,data cand ati platit taxa(daca nu stiti exact data atunci aproximativ)si suma la fel daca nu mai stiti exact atunci aproximativ.Dupa parerea mea eu zic ca merita si daca ati platit in jur de 300 de € pentru ca total bani cheltuiti sunt in jur de 30 de lei si se recupereaza in jur de 40 si ceva la suta din suma platita.Bafta la toata lumea
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salutare
cum se face programare la RAR pe internet ca am cautat si nu am gasit sau poate nu stiu eu
merci
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:salutare
cum se face programare la RAR pe internet ca am cautat si nu am gasit sau poate nu stiu eu
merci

Momentan au sistat programarile pe net din cauza unor probleme.
http://www.rarom.ro/RO/arti...gramari--132.html
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
imi cer scuze.....aproximativ 25 ron am vrut sa zic nu 250
Skip ads

  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca ai filtru de particule atunci se poate dovedi la rar doar cu declaratie de conformitate de la producator, altcumva nu merge
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poate ca sint off-topic dar eu "vad" prin alergatura necesara returnarii diferentei de taxa inca o palma la adresa mea , contribuabil ce'si plateste taxele si impozitele "intocmai si la timp" .

De ce sa mai duc inca o data toate actele trabuse ? Daca tot am platit taxe si parataxe , locale , republicane , macar o farima de respect pentru contribuabilul-furnica sa arate si maria sa fiscul prin "existenta" mea intr'o baza de date si a operatiunilor efectuate ...
Nu cumva banii virati de mine s'au dus intr'un cont ca sacul fara fund de care nimeni nu mai stie ? Altfel fiscul da impesia de ordine si organizare impecabila ...

Nu era mai cinstit sa trimita fiscul prin mandat postal diferenta de taxa de inmatriculare sau si mai simplu sa ma scada la impozitele locale pentru anul viitor fara atita deranj din partea mea ?
Bataie de joc si umilinta pentru cetateanul cinstit , atit poate sa ofere statul roman in schimbul banilor ce'i pretinde cu forta ... Evil or Very Mad
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ISO ai mare dreptate , dar traim in " Romania si asta ne ocupa tot timpul".........cum a spus cineva........, in alta ordine de idei eu de exemplu am reusit sa-mi recuperez o parte din suma platita pentru acea taxa de mediu , raman la ideea ca la acea data era ilegala si trebuie sa ne restituie toti banii ,
Drumuri bune si fara probleme va urez
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
uite si eu am inaintat dosarul spre finante acum vreo sapt, dar abia acum aflu ca trebuia sa specific daca vreau banii in cont bancar sau la ghiseu....ce mi-a zis tanti aia de acolo e ca voi primi in max 45 zile acasa o programare si nu mai stiu ce......
oricum, drumuri si motorina arsa degeaba...timp pierdut, nervi la maxim...imi vine sa ma las de tot patriotismul asta
Skip ads

  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am fost si eu la tezorerie ... de 2 ori bineinteles...prima data asa ca oricare,dupa care ,mers la RAR, trecut CO2 in catre, si mers a doua oara la trezorerie...
ma duc , si pentru 10 RON, numai asa de al naibii, sa stiu ca nu le las lor banii..
prea ne-au umilit si ne umilesc in continuare..
stiu, platit traducere, platit taxa noxe la RAR, consum motorina,NERVI CAT CUPRINDE,dar parca merita numai asa de amorul artei...
nici nu stiu cat recuperez dar ma racoresc...dupa toata tevatura pe care au facut-o cu mine...
in rest toate bune si la mai multi Km fara probleme...
s-auzim de bine!
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Astazi am recuperat si eu diferenta .Am sunat in prealabil (la sectorul 5 ) si mi-au spus ca am fost programat pe 26-08 . Bun,dar instiintarea?Ca nu am primit nimic....dar au dat banii,nu au fost probleme si vreau sa va spun ca am luat mai mult decat calculasem eu (2210 in loc de 1950 ron ) .Am depus dosarul pe 18-07 - deci 5 saptamani .Bafta la recuperat !
  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
astept si eu cu nerabdare...mai ales ca azi am mai auzit una.
ci-ca s-ar desfiinta definitiv nenorocita asta de taxa...
ar fi aprobat astia in parlament ceva de genul asta...sa vedem s p-asta
toate bune in continuare...
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
As mai avea de recuperat 44 mil. Evil or Very Mad
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ce de bani Very Happy
  • medic_reporting

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Fac un documentar pentru Radio Romania despre restituirea diferentei de bani dintre vechea si noua taxa.
As vrea sa vorbesc cu cei care sunt in situatia asta. Ce drumuri au facut pe la ghisee, cat timp au pierdut, se merita agitatia? etc.

Daca sunteti din Bucuresti, si vreti sa contribuiti cu cateva cuvinte la acest reportaj, ma puteti gasi la adresa medic_reporting@yahoo.com, atat pe mail cat si pe messenger.
Multumesc, si scuze de dublu post...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Topicul trebuie reorientat ca urmare a modificarii legislatiei. Cred ca despre recuperarea diferentei s-a cam spus totul...Propun sa discutam despre restituirea in totalitate a taxei...dupa cum se zvoneste.
  • medic_reporting

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Inca nu s-a dat nici o lege care sa oblige statul sa restituie intreaga suma de bani. Pana una alta, vorbim tot despre restituirea diferentei. Si aia sunt bani:D
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR