Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza sa-mi pun un sistem de navigatie in consola centrala a masinii, pentru asta am nevoie de acea carcasa de plastic care este pe corsele cu NAVI si un gps care sa se poata adapta in acel loc . am pus o poza :

daca are cineva asa ceva pe masina il rog sa-mi spuna si mie cam ce dimensiuni are piesa , sa ma orientez catre gps . Banuiesc ca piesa o gasesc la orice repezentanta.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@umblaretz: verifica, te rog PM!
  • valenmax

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10sx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mai bine pun un gps finutz decat sa pun chestia aia acolo
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa cum promiteam vin si masuratorile.









Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi frumos de informatii, corsablue.
@ valenmax : Stiu ca nu arata foarte bine dar m-am saturat sa-l tot dau jos si sa-l car cu mine Very Happy
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
daca ai disponibil vreo 3700 lei poti sa-ti iei o superscula cu dvd,navi si altele de la JVC.intra la fix in locul la casetofonul,cd-ul original al masinii si ai ecranul cat fata la casetofon.sau,daca masina ta e superintretinuta(cum e a mea)facem schimb de masini,ca eu vreau corsa pe benzina cu aer conditionat.(tre sa fie musai in 2 usi)eu am sistemul siemens cu navi,telefon,magazie de cd-uri
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu o intrebare , cine imi poate da codul piesei ? La reprezentanta mi-au spus ca sunt de fapt 2 bucati , una "sepcuta" si una "rama" care incadreaza display-ul. Nu e o singura piesa ?
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu cu ce reprezentanta ai vorbit tu, dar Ecomax-ul e si mai si: piesa (piesele) respectiva nu are cod separat, se vinde doar impreuna cu display-ul. Nu au nici cod, nici pret separat pentru rama si suport. Sorry!
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Revin later: nu stiu cum sa te ajut - http://www.michas-corsa.de/ este ceva, de citit.
In rest, cauta cu google-ul si in germana "Corsa C GID Gehäuse" si vezi cu rabdare pe forumuri, poate-ti sare un cod de componenta in ochi. Gehäuse inseamna carcasa.
Pe http://www.motor-talk.de/fo...49744.html?page=3
se vorbea mai demult acelasi lucru: au incercat sa comande piesa separat, dar se vinde doar impreuna cu display si cu alte maþe aferente.

Bafta!
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Opel Erebus , la ei am sunat. Am decis sa ma duc la ei la sediu sa-mi arate despre ce e vorba , eu cred ca in cotinuare ca e vorba de o piesa . Sepcuta ar fi 100 ron si rama 60 ron. Voi elucida misterul astazi Smile) Mersi frumos de ajutor
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit codurile in EPC Very Happy , GM 13169785 / GM 13169787 sau 6234658 / 6234659 . Intr-adevar sunt 2 piese , costa aprox. 27.5 euro la Opel Erebus . Dureaza 10 zile sa ajunga cu tot cu avans Sad , si vreo 12 zile sa vina gps-ul care se potriveste in acel locas , un Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 iGO EE ( il cunoaste cineva ? , nu prea il cumpara lumea Smile) ). Va tin la curent. Sper sa iasa bine nebunia
  • ina ina

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
m-ar interesa si pe mine...dati-mi o adresa unde sa caut...am o corsa 2002,17dti
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu le-am cumparat de la Opel Erebus , mi le-au adus in vreo 7 zile (lucratoare). Te poti folosi de codurile scrise de mine cand faci comanda. Au costat aprox. 100 ron ( in functie de cursul euro ). La mine treaba e in stand-by ptr ca nu sunt hotarat in privinta gps-ului
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mi-am dat si eu comanda de piese, dupa masuratorile de mai sus imi incape si un GPS de 5", doar trebuie sa tai putin rama. Urmeaza sa imi caut si niste fibra de sticla (daca voi avea nevoie) si sa ma apuc sa tai.
Are cineva ideea cum se da jos aia? Eu din ce stiu de la altele, se dau prizele de aer in jos, si apoi cu o surubelnita se forteaza afara. Iar apoi scot suruburile din spatele lor.
Luni imi vine piesa si in vre-o saptamana sper sa o fac, acum trebuie sa gasesc o solutie sa leg alimentarea pe contact si sa las cablul USB la vedere (picioare pasager) incat sa pot updata hartile fara sa scot bordul.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am gps de 5" pus acolo si este potrivit. In partea de sus a trebuit sa adaug o bucata de plastic aproximativ 2-3 mm latime.
Pentru desfacut , se scot cele 2 grile din gurile de aerisire, se desfcat 4 suruburi, se da jos anasamblul cu acele 2 guri de aerisire si apoi ai acces la cele 2 suruburi de la TID, se desfac cele 2 suruburi , scoti mufa din spatele displayului TID si gata Smile
Uite aici niste informatii utile la desfacut : https://www.clubopel.com/vie...p?p=547729#547729
Pentru alimentare eu ma tras fire direct de la bricheta si am pus un alimentator universal pe usb . In felul acesta ma pot conecta la GPS , scotand cablul usb din incarcator . Poze cu gps-ul pus pe masina gasesti in topicul meu de prezentare al masinii.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mersi mult umblaretz Smile ai zis ca a trebuit sa adaugi, cum adica? eu inca nu am componentele, dar din masuratorile facute mai sus si din dimensiunile GPS-ului meu, ar trebui sa tai din rama.
Luni imi vin partile, dar mi-a luat prietena GPS-ul o saptamana Smile))
Tot n-am inteles cum se scot fantele de aer, am zis bine mai sus? le fortez cu surubelnita din partea butonului de avarie?

M-am uitat pe topicurile tale, foarte faina masina, si navigatia e bestiala. Eu as vrea totusi sa nu se vada firma Smile. Aveam o rugaminte. Mi-ai putea face niste poze in torpedou, sa vad exact cum ai tras firele si cum ai conectat alimentarea. Asta e partea care ma preocupa cel mai mult, alimentarea GPS-ului, caci ca si tine, nici eu nu prea am chef sa-l dau jos ca sa-i fac update la harti.
Abia astept, cand am vazut cat de fain arata la tine, deja sunt gelos.

Eu nu vreau sa-i scot butonul afara, il las sa intre si sa iasa din hibernare, caci la mine se deschide si inchide pe contact (alimentare), deci n-am nevoie de buton. Desi ar fi inteligent sa pun si eu un buton cu fir de pe placa de baza, just in case.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pus modelul acesta de gps : Wayteq x920bt are dimensiunile : 119,6 x 76,3 x 13,5 mm . Din cauza latimii lui de 76,3 mm a trebuit sa adaug acea bucata de plastic deasupra. Daca gps-ul tau este un pic mai mare cu atat mai bine Smile
Grilele acelea de la aerisire se scot prin usoara fortare dar in partea exterioara nu dinspre centru (butonul de varie ) . Eu cand le scot folosesc o surubelnita subtire pe care o acoper cu o carpa/ cauciuc subtire .
In legatura cu torpedoul il dai jos si ii faci o gaura cat sa incapa firele de care ai nevoie , in cazul meu a fost cablul usb si firele de alimentare. Torpedoul are 4 fire , 2 in partea de sus si 2 in partea de jos .
Legat de hibernare, daca ii tai alimentarea nu foloseste bateria ? Daca are optiune sa intre in hibernare are si optiune sa-l deschizi atingand ecranul ?
Eu spre exemplu am gasit cum sa modific in softul lui astfel incat ca atunci cand apas pe indicatorul de baterie sa-mi afiseze optiunile : power off , sleep, cancel . Dar pentru al deschide nu am cum altfel decat actionand butonul on/off , pe care l-am pus jos langa bricheta .
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu am wayteq x990. Nu e cel mai reusit, dar e ok. Al meu intra in hibernare automat cand ii tai alimentarea (scot din priza) in urmatoarele 10 secunde si iese din hibernare cand il alimentez din nou. In hibernarea poate sta cateva saptamani fara sa manance prea multa baterie. Eu cel mai mult l-am tinut cam o saptamana in hibernare. Nu iese din hibernare decat daca il alimentezi (si e musai sa fie alimentat de un current mai mare de 500mA) sau daca apas pe buton.
Daca vrei iti pot da sys.txt-ul meu si sa te uiti la setarile de power. sau incearca sa modifici tu si sa lasi power-ul cat mai simplu, stergi folderul save, si ii dai restart. Asa face in mod normal IGO.
4 fire la torpedou? te referi la firele care le-ai bagat tu? sau din greseala erau suruburi.
Oricum abia astept sa incerc si eu. Cred ca imi voi face singur circuitul de alimentare, la urma urmei nu e nimic complicat, trebuie doar un voltage regulator. Dar sa vad cat ma costa, caci am un feeling ca ies mai ieftin sa cumpar un adaptor auto de pe Ebay pe usb si sa-l fac bucati.
acum ma gandesc poate ii tai cablul usb. Leg powerul de voltage regulator, si de celelalte fire leg data de la alt cablu usb pe care il scot in torpedou. In felul asta isi ia alimentarea de la masina, si doar data comunication cu laptopul. Insa trebuie testat sa vad daca teoria mea merge. Oricum mersi mult de tot.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
umblaretz, poti sa-mi zici si mie cum ai fixat GPS-ul acolo? Si mai vroiam sa te intreb si cum ai tras cablul usb, caci mie nu prea mai imi ramane loc in stanga pentru a baga mufa in GPS.
Ma gandeam sa dau o gaura in pasticul ala din stanga. Mda si mie o sa-mi trebuiasca sa acopar gaurica aia ai care ramane in plus, caci eu cand am facut masuratorile, le-am facut pe pozele de aici, si acum am realizat ca rama centrala e a displayului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR