Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • eugenn

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut.

Am si eu o Vectra B X20DTL si evident aceeasi problema cu pixeli la MID.

Daca este cineva binevoitor care crede ca ma poate ajuta sa rezolvam aceasta problema il astept cu un telefon.
De asemenea, vreau sa stiu de unde pot lua niste becuri (12 V / 2 W) pentru acelasi MID (2 dintre ele sunt arse).
P.S. - fac cinste Very Happy

Eugen - [editat]
Bucuresti
Skip ads

  • alin.andrei25

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2012

  • Mesaj Privat
viorel eu stau aproape de tecuci am mai vorbit si miai spus ca ma ajuti cu disp dar nu miai dat nici un r
  • alin.andrei25

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2012

  • Mesaj Privat
viorel noi am mai vorbit miai spus ca poti sa ma ajuti cu displeiul eu stau aproape de tecuci ne putem intilni dami un r
  • mihaivl

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema la displayul de la cd player (siemens ncdr1100) dupa ce se incalzese apar pureci iar daca bat in bord isi revine . Ma gandesc ca poate este vreun contact imperfect . Multumesc Smile
Skip ads

  • kti

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut
dupa cateva zile de munca am reusit sa ,,resuscitez,, un display insa :
primul sfat este ca sansele de reusita sunt ff mici.
de regula este mai mare sansa sa se vada mai prost sau chiar deloc dupa ,,operatie,,
asa ca sfatul nr 2 este ca de preferinta sa nu se umble la el daca nu te gandesti de la inceput ca poti sa renunti definitiv la el si incerci asta ca o ultima solutie.
de vina in aceste cazuri este ,,banda cu traseele de legatura,, dintre afisajul de sticla si PBC aceasta se realizeaza prin presare-lipire cu adezivul special ce exista pe banda.
de fapt banda se ,,coace,, de la caldura bord sau mai sigur de la caldura degajata de becurile de la iluminare display , daca erau leduri viata benzii se prelungea considerabil.
vopseaua de pe banda se ia foarte greu chiar si cu acetona dar SECRETUL este ca de fapt sunt doua straturi de folie si vopseaua + traseele sunt intre ele, deci prima operatiune este sa se dezlipeasca o portiune de folia dublura pt a se curata o portine de vopsea ce acopera traseele.
deci zona care facea contact este de regula compromisa si astfel trebuie cutratata o alta zona pt a se putea folosi pt contact desii lungimea benzii este destul de limitata insa o portiune de 4-5 milimetri se poate folosii.

la modelele ,,full, sansa sa se vada ,,tot,, este totusi imitata pt ca trseele sunt f multe si f dese insa se poate reusi sa se vada mai mult decat inainte de ,, operatie,,
si ca un ultim sfat daca totisi vrei sa faci asta sa iei din start posibilitatea ca trebuie ceva improvizat pt a se apasa pe folie pt o mai buna zona de contact ca ..lipirea.. este exlusa din start.
spor si bafta
  • kti

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ceva poze de pe forum pt a fi cat mai ,,real,,
modelul ,,operat,, este acesta:

la mufa respectiva pt probe pe ,,masa,, se leaga pinul 1 la masa si pinii 4 si 5 la plus 12 volti

cam astea sunt pinii la modelele cu nr de pini de pe mufa
spor si bafta
  • CataliNN31

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Foarte tare imporvizatia, am sa incerc sa o folosesc si eu, am aceiasi problema.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am avut si eu pana azi probleme cu MID-ul, nu intelegeam ce scrie p'acolo nimic. Dimineata se intelegea, dar dupa 10 min de functionare nu se mai distingea nimic . Multumita lui Thanatos si efortului depus am procedat si eu la desfacerea MID pe premisa : ori il fac ori il arunc Smile .

Rezultatul este unul multumitor, nu functioneaza 100% toti pixeli dar mai bine asa pt moment decat deloc .

Si eu am aplicat aceeasi metoda, prin presare fortata, dar eu am mai desfacut si banda aceea pt ca mi s-a parut ca, contactele sunt oxidate. Am dezlipit folia aceea de protectie pentru contacte iar cu un cutter am zgariat plasticul ala alb pana ce au ramas doar contactele dupa care m-am chinuit umpic sa le pun in ordine. Iata cateva poze si rezultatul va venii umpic mai tarziu :

Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pune o poza si cu afisajul Smile
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Azi o pun. cand ajung in craiova trec pe la tine pt programare.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sper ca nu azi Sad
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu... saptamana viitoare cred ca ajung.
Skip ads

  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Iata si poza
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Consuma putin Neutral
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu e consumu real. MID-u provine de pe un b1 2.5 V6 ,la ralanti imi apare 0.0 l/h Smile))) d'asta tre sa trec pe la tine. Oricum, stefan a vazut cum mi se vedea atunci cand am venit la tine, acum e parfum Smile))) fata de atunci Very Happy
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
A meritat sa il cumperi asa? sau nu ai stiut? Daca ai ocazia sa il schimbi,nu ezita...nu se stie cat mai rezista asa Smile
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cand l-am luat, am dat 100 roni pe el si pe maneta. Cand l-am pus pe masina, s-a vazut cat de cat ok, iar la putin timp mai deloc. Intr-un final a ajuns la pretu de 40 de lei cu tot cu maneta, iar asa arata datorita acestui tutorial . Iti dai seama ca la primu MID cu 26 pini care se vede bine il voi schimba pe acesta . Momentan caut motoras de pilot sa pun si CC pe ea caci am toata instalatia electrica trasa . Daca nu il gasesc in pret acceptabil dau maneta de CC si imi iau gandu de la CC Razz
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Hai ca nu-i rau Smile Si eu am firele trase pt CC,dar momentan am renuntat la idee
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Adi am nevoie de 2 manete bc si una de cc si un mid 32pini. Daca auzi ceva dai un semn. 10x
  • bogdan andrei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Nu, domnu', noi iti multumim.
"Pana la urma, filmul s'a desprins total, multe din depunerile de grafit exfoliindu'se si ramanand pe cablaj" a se citi "Caposul de maiandrei nu s-a lasat pana nu a dezlipit el filmul de tot. Mai intai dezlipiti doar 1mm si curatati cu alcool, si numai daca nu merge asa il dezlipiti de-a binelea si refaceti traseele cu argint"

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR