Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
In Craiova exista cineva care repara mid-uri?
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asa arata TID ul dupa ce l am mai facut odata. De ce? L-am dat la un elecronist dar nu reusit sa imi lipeasca banda pe placa. Am facut presa din nou dar cu un polisiren tare gasit intr o cutie in care a fost un parbriz.
S-a presat bine placa cu acest polistiren si a iesit. Am mai pus o sigla in locasul gol sub TID.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
tid
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
szian a scris:Asa arata TID ul dupa ce l am mai facut odata. De ce? L-am dat la un elecronist dar nu reusit sa imi lipeasca banda pe placa. Am facut presa din nou dar cu un polisiren tare gasit intr o cutie in care a fost un parbriz.
S-a presat bine placa cu acest polistiren si a iesit. Am mai pus o sigla in locasul gol sub TID.

Skip ads

  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Un tutorial pentru un TID dupa un opel astra g ma poate ajuta si pe mine careva...? Sad
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ionut intra la rubrica cauta si sigur vei gasi.
  • MIh@i

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva cu problema asta?cifrele kilometrajului sunt intrerupte si nu inteleg de ce?
  • mirel mateiu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
buna ,prieteni,vas fi foarte recunoscator daca ar posta cineva un tutorial cu demontatul bordului pentru a ajunge la TID,
O ZI BUNA!
Skip ads

  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/lin...wtopic.php?t=3176 + cautare= spor la citit.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am un TID care imi arat aceste semne daca pun becuri si nu se sting doar daca scot becurile. Pentru ce is , ce poate sa indice?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Este martorul pentru placute de frana uzate. Probabil masina pe care il ai montat nu are acel senzor si ai circuit deschis sau este o problema la roata stanga(senzorul/mufa).
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu are senzor da la masina care am pus TID UL dar acel bec nu sta aprins.Pentru placute am becul pus cum se vede in poza, Acela e pt placute si la cine a fost tid ul mi a zis ca i sa aprins becul acela cind a avut placutele uzate.
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni pina la urma pentru ce is acele 2 semne pe TID ? Unul pare sa fie pentru faruri dupa semn dar celalalt ? Dar de ce stau si becurile aprinse cind le pun in ele ?
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.
La un TID, dacã desfac de tot banda, traseele, sau cum vreþi voi sa le spuneþi, care ar fi soluþia sa funcþioneze câþi mai mulþi pixeli?
  • olteanu cristian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutari, sunt nou aici ,am si eu un tid si incercarea de a-l reface a esuat, banda de legatura era prea distrusa ,mai ales ca vectra mea e batrana, e din 96.Am decis sa scot totul din carcasa , arata asa acum:.am decis sa montez asta in loc:.Am facut adaptarile la mufa tid, si anume alimentarea cu plus la pinul 1 , cu minus la pinul 2,,intre 3 si 4 senzorul de temperatura exterioara si la 5 alimentarea pentru afisarea tensiunii din baterie.Stiu ca alimentarea pentru luminozitatea care este reglabila se face prin pinul 7 daca nu ma insel,intrebarea mea e daca stie careva care este puterea semnalului care vine pe acest pin 7pentru a putea alimenta ledurile albastre in numar de doua puse in paralel ,inseriate cu o rezistenta de 1 k .Mentionez ca intre pinul 7 si masa am pus o rezistenta de circa 250 ohmi, pentru a inlatura fluctuatiile de pe leduri. E posibil ca din cauza acestei rezistente de 250 ohmi sa nu aiba putere semnalul pe pinul 7 ca sa aprinda ledurile si sa fiu nevoit sa atac aprinderea ledurilor cu un tranzistor si sa introduc in baza lui semnalul de pe pinul 7? Mai am doua poze mai noi, facute acum: Very Happy ATENTIE CAND DESFACETI BORDUL SI SCOATETI TIDUL, SA NU LE TRANTITI SAULE MISCATI USOR CA BECURILE CLASICE DE LUMINARE AU FILAMENTELE FRAGILE DUPA ATATIA ANI DE LUMINARE SI SE ARD USOR SI ASTFEL SE POATE SA DESFACETI IAR BORDUL DACA NU VERIFICATI
  • Vera-Djan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua am si eu un TID si asi vrea sa ii pun leduri in loc de becuri am gasit pe ebay ledurila Voltage: 12 - 13,8Volt daca le pun mai trebuie sa modific ceva sau nu ? Multumesc
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Dacã am observat bine în bordul tãu sunt universalele becuri BAX - BX8. Banalele becuri. Cred cã și bãtrânele Dacii au tot d-astea... ÃŽn fine. Nu știu sigur dacã sunt alea dar în proporție de 90% aș spune da.
Am intervenit mai mult ca sã îți spun sã NU iei acele leduri. Vei avea în TID 2 puncte rotunde ca și luminã.... Dacã vrei ceva sã facã treabã trebuie luate SMD-uri.
Eu așa am luat și iatã rezultatul :



Dupã cum vezi este luminã de zi, cam înorat ce e drept dar.... se vede foarte bine.
Eu le-am luat de pe net..... Pt tot bordul, mai puțin butoanele consolei centrale.Nu mai știu de unde. Nu fac reclamã dar ca idee aici e http://www.xenon-store.ro/s...MD-B8-5D-albastru
Salutare! Numai bine.
  • razvinho_10

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am un vectra b si din cauza ca nu mai functiona ceasul indicator de combustibil, i-am schimbat tot cadranul. De atunci comp. de bord nu mai raspunde comenzilor de pe volan . Ar putea cineva sa ma ajute ?
  • pafocea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am un opel astra g 17 dti ma poate ajuta cineva sai instalez compiuterul de bord ca nu mi arata consumul
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pune poze sa vedem ce ai ?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR