Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sal colegi opelisti, ma bate gandul sami pun modul de central la inchidere si automat sami schimb cheia(ca a mea este rupt plasticul) cu una tip briceag problema este ca nu ma pricep deloc la partea electrica.
Prima mea problema este: urmatoarea dak si-a montat cineva si poate sa ma ajute cu explicatii, iar a doua este ca pe piatza este doar de la firma CARUB, puteti sami spuneti dak aveti din experienta sist de inchidere sau alarma de la aceasta firma cum este. Cheia sta la locul ei? Ms anticipat

Mai am o problema de care am cam uitat: de curand miam schimbta bordul ( doar consola) si cand cobor o panta si o las in frana de motor mi se aprinde beculetul din stanga de sub turometru cel care arata o pompa cred, nu am poza ex cu acel led dar este al 3 din partea stanga jos(sub turometru) http://img259.imageshack.us/i/dashlite7js.jpg/.
Pana de curand am avut bord fara turometru, si nu am avut problema cu el, de cand lam schimb de vreo 2 sapt mi se aprinde f rar acel beculetz.
Imi poate esplica cineva ce pot face sami rezolv acea problema.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
se aprinde check.ecu ingregistreaza o eroare.faci "agrafa"(search) si ai sa ai un cod de eroare.care in cazul tau va fi "24".adica in bordul nou iti lipseste vss-ul.dai search dupa "vss" si te lamuresti ce si cum.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sal, incerc sami montez pe vectra A un modul de inchidere centralizata, masina are inchidere centralizata(nu stiu dak este din fabrica) problema mea este ca nu stiu unde este situat acel modul ce trimite impulsuri spre inchuietori, puteti sa ma ajutati, dak a facut cineva asemenea operatii, cand am desf in partea stanga sub bord am gasit un fel de cutie ce seamana cu un modul, cineva mai sus zicea ca modulul ar fi situat in partea dreapta jos sub torpedou.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in dreapta e modulul de centralizata.langa ecu.scoti triunghiul ala de plastic si dai de el.
Skip ads

  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:in dreapta e modulul de centralizata.langa ecu.scoti triunghiul ala de plastic si dai de el.


in dreapta jos este ceva ca o portita ce cred ca ii ECU, un patrat.
puteti fi mai expliciti, numi dau seama de ce triunghi vb, http://www.magiccardesign.c.../vectraa_bild.jpg\
acolo in dreapta este un dreptunghi
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ala pe care e portita.modulul de centralizata e o cutie neagra cu o mufa cu multe fire.nu ai cum sa il ratezi.ecu e un pic mai sus montat pe stalp dar cu acces tot pe acolo.
  • yull_77ball

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sal.si eu o problema dar cu iala de la usa din spate stanga imi ramane deschisa cand inchid masina cu alarma si cand o deschid,daca o inchid manual se inchide si cand deschit din alarma se deschide si ea.acum cateva sapt am scoaso afara si merge perfect ff usor atuncia iam schimbat si actuatorul de la ea dar azi iara am observat ca iara face asa.ajutatymaty si pe mime ce sai pot face
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
yull_77ball a scris:sal.si eu o problema dar cu iala de la usa din spate stanga imi ramane deschisa cand inchid masina cu alarma si cand o deschid,daca o inchid manual se inchide si cand deschit din alarma se deschide si ea.acum cateva sapt am scoaso afara si merge perfect ff usor atuncia iam schimbat si actuatorul de la ea dar azi iara am observat ca iara face asa.ajutatymaty si pe mime ce sai pot face




am avut si eu o problema aproape identica, incearca la firele ce duc in usa sunt acoperite cu un cauciuc negru dal ala la o parte si vezi sa nuti fie strangulate sau rupte, poate sa iti faca contact rar si sati descuie usa din cand in cand.
problema mea sa rezolvat cu cu putina banda izolatoare. Bafta
Skip ads

  • yull_77ball

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sal dar ii chestea ca nu din contactor ci din iala care o tyne inchisa. am dat iala de la usa jos si mam uit bine la ea si eu cred ca era de la mizerie poate sa fi mers greu am luat putyna benzina si am turnat pe acel nit si am sters cu carpa mizeria de a iesit si am pus putyn ulei fin si putyna vazelina am sa vad daca mai face scheme deocamdataa merge.contactorul merge tot tympul Very Happy Smile Very Happy
  • ByTzY

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut

Am un vectra B x18xe 97...Am si eu o problema cu inchiderea centralizata..
1 ) Nu mai imi merge telecomanda .. am incercat si cu contactu pus am schimbat si bateria..(Nimic)
2 ) Acum deschid si inchid masina doar la cheie..Dar prob este ca nu mi se inchid-deschid toate usile .. Nu imi merge usa dreapta fata si usa stanga spate..Cand inchid masina sau deschid se aude motorasul (deci nu e prob la el ..) dar tija nu se misca sub nici o forma..daca tin mana pe ea si inchid sau deshid masina nu se simte nimic nu da sa se miste deloc ... Ce pot face in acest caz ? ...Inainte sa numai mearga deloc mergea cand vroia .. cand mergea cand nu mergea .. si acum numai merge deloc...
3 ) Unde se afla modulul de inchidere ?

Multumesc
Si scuze ca am postat aici dar nu am gasit Topic pt Vectra B
  • dangerboy22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1997 1.6 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut! sunt nou pe acest forum si as vrea sa invat cat mai multe(si sa ajut daca e posibil) de la voi posesorii opel
am cumparat un opel vectra b caravan fabricatie '97 cu probleme la inchiderea centralizata : in afara de usa soferului,celalalte usi nu se inchideau...mai nou telecomanda nu mai actioneaza nici o comanda:se aprind ledurile dar degeaba...
mentionez faptul ca am scos bateria din telecomanda si am probat.o la un prieten la el functionand perfect telecomanda!
va rog daca ma puteti indruma si pe mine cu niste sfaturi utile...va multumesc,multa stima!
  • niniy21

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 c16 Sv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dangerboy22 a scris:salut! sunt nou pe acest forum si as vrea sa invat cat mai multe(si sa ajut daca e posibil) de la voi posesorii opel
am cumparat un opel vectra b caravan fabricatie '97 cu probleme la inchiderea centralizata : in afara de usa soferului,celalalte usi nu se inchideau...mai nou telecomanda nu mai actioneaza nici o comanda:se aprind ledurile dar degeaba...
mentionez faptul ca am scos bateria din telecomanda si am probat.o la un prieten la el functionand perfect telecomanda!
va rog daca ma puteti indruma si pe mine cu niste sfaturi utile...va multumesc,multa stima!


Verifica in primul rand firele de pe toata instalatia..e foarte posibil sa ai minusul de la actuator-ul principal dezlipit ,sau actuatorul in sine sa fie stricat.face la fel si daca inchizi din cheie,sau atunci se inchid toate usile?
Skip ads

  • dangerboy22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1997 1.6 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
niniy21 a scris:
dangerboy22 a scris:salut! sunt nou pe acest forum si as vrea sa invat cat mai multe(si sa ajut daca e posibil) de la voi posesorii opel
am cumparat un opel vectra b caravan fabricatie '97 cu probleme la inchiderea centralizata : in afara de usa soferului,celalalte usi nu se inchideau...mai nou telecomanda nu mai actioneaza nici o comanda:se aprind ledurile dar degeaba...
mentionez faptul ca am scos bateria din telecomanda si am probat.o la un prieten la el functionand perfect telecomanda!
va rog daca ma puteti indruma si pe mine cu niste sfaturi utile...va multumesc,multa stima!


Verifica in primul rand firele de pe toata instalatia..e foarte posibil sa ai minusul de la actuator-ul principal dezlipit ,sau actuatorul in sine sa fie stricat.face la fel si daca inchizi din cheie,sau atunci se inchid toate usile?


Si cu cheia la fel se intampla...butoanele nu se actioneaza daca le las in sus,doar usa de la sofer...numai daca le las in jos se inchid toate usile..sper sa am timp in week-end sa desfac fata de usa de la sofer dar sincer nu stiu ce o sa gasesc acolo
am resetat inchiderea cum am citit pe la voi si acum imi actioneaza am ramas sa rezolv cu cele 3 usi care nu se inchid nici din telecomanda si nici din cheie...cand o sa desfac usa o sa revin cu un mesaj
Multa stima!
  • adrian d

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am o vectra din 92. cand vreau sa incui masina din cheie se descuie din nou. de asemenea portiera din spate stanga nu se incuie. daca o incui din interior, la fel face: se deschide din nou. daca o incui de la butonul de pe portiera(cand aceasta e deschisa) si inchid portiera, se descuie toate masina. ce sa fac?
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mai bine zis,un nenica sa se priceapa bine la treaba asta care stii,,sau poate la vectra a special..mai bine zic eu asa decat sa luam foc..ms
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu@adrian d. Cineva care stie de ce se intampla asa?
  • vw2003mk4

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
buna! am si eu o problema (defapt un prieten), un Vectra A la care nu mai putem deschide usile, nu merge nici inchiderea centralizata si nici manual, cu alte cuvinte nu se poate intra in masina, doar portbagajul merge deschis manual. Aveti idee ce sa intamplat sau cum o putem deschide? De mentionat ca bateria este slabita, dar nu inteleg de ce nu merg deschise usile manual, parca am avea cheile altei masini (cheia nu are buton pentru centralizare, este simpla ), desi intra cheia normal in butuc, doar ca nu merge deschis, se opune! Multumesc anticipat!
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mariod a scris:aceeasi problema o am si eu@adrian d. Cineva care stie de ce se intampla asa?


Desi nu mi-a mers 2 zile, acum si-a revenit, mi se inchide si usa din spate-stanga. De la ce poate fi?
  • tuspyy

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
SALUTARE FRATILOR BAII VREAU SA PUN INCHIDEREA CENTRALIZATA LA TELECOMANDA SI ALARMA , AM UN C18NZ DIN 92 SI AM PE IA INCHIDERE LA CHEIE SE POATE SI CE TRE SA CUMPAR
  • adryano93

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 1993 TC4EEI*
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut eu am un opel vectra A din 93 si nu am deloc inchidere centralizata ce zicetii ar merita sa imi pun una de la A la Z si kam kat mar costa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR