Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • lucanu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 ztdl17cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am aceiasi masina am avut aceasta problema mai putin cu martorul iar tacanitul era de la suportul filtrului de aer era fisurat si avea acel tcanit
Skip ads

  • Dan Andrei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
lucanu a scris:am aceiasi masina am avut aceasta problema mai putin cu martorul iar tacanitul era de la suportul filtrului de aer era fisurat si avea acel tcanit
La mine se aude mai infundat ceva mecanic ,dar oricum am sa verific.Multumesc
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Revin eu (ca vad ca a-ti abandonat discutiile pe acest subiect) cu inca o completare, defapt un fapt remercat ulterior curatarii injectoarelor, timp in care am folosit acel aditiv pentru motorina: CONSUMUL S-A MARIT CONSIDERABIL. Cred ca din cauza faptului ca de atunci bag numai EURO 5 + aitiv, motorina are o cifra octanica foarte ridicata si arde mai repede. Mai am 2 plinuri in care voi folosii aditiv, apoi am sa pun doar motorina fara aditiv si am sa urmaresc consumul).Acum BC-ul imi arata un consum de 5.8 l / 100 Km in 1288 km si viteza medie de 36 Km/h
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC motorina nu are cifra octanica
Skip ads

  • raduovidiu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Motorina are Indice Diesel nu?
Dar are cifra cetanica?
Consumul a crescut datorita faptului ca mergi incontinuu cu turatii intre 3-4000 de ture dar asta e recomandarea mecanicului nu?
Dupa ce termini ce ti-a mai ramas adica cele 2 plinuri si revii la turatii normale adica pina la 2/3 din turatia maxima a motorului atunci ne poti comunnica consumul?
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
CORECT!...Motorina nu are cifra octanica
In leg. cu turatiile nu mai stiu ce sa cred:
1. mecanicul nu mi-a recomandat un anumit regim de turatii
2. adevarat ca mai multi posesori de auto cu motoare diesel mi-au recomandat sa schimv vitezele la turatii intre 2500 - 3000, lucru pe care il respect pentru ca la inceput schimbam pe la 2000 si masina scotea fum negru
3. sigur am sa postez consumul dupa cele 2 plinuri la care voi adauga aditiv
  • Dan Andrei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
buna seara.Nu ma poate lamuri nimeni in legatura cu senzorul de presine pt ca astept de ceva timp un raspuns si nimic Sad .Marius mi-a spus mecanicul care ti-a curatat inj. ca aveai unul blocat ,si-a dat drumul?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai tie ti se pare un consum mare 5,8 la ce medie ai tu acolo adica 36Km/h ? Reseteaza calculatorul , iesi afara din localitate , mergi normal si ai sa vezi consumul real. E totusi normal sa creasca nitel consumul deoarece se desfunda injectoarele, dar cu timpul va scadea.
Skip ads

  • Irmscher

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
acel zgomot nu este de la injectoare.. eu m-am resemnat cu acel zgomot. am incercat de circa 2 ani sa-l remediez si n-am reusit(inclusiv schimbat injectoare).. la un moment dat a disparut.. ulterior a revenit.
e un zgomot metalic infundat care se aude in partea dreapta la roata din fata. am desfacut tot si-am remontat... nimic concludent... a mai ramas doar pompa de inalta s-o schimb.
  • Dan Andrei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Irmscher a scris:acel zgomot nu este de la injectoare.. eu m-am resemnat cu acel zgomot. am incercat de circa 2 ani sa-l remediez si n-am reusit(inclusiv schimbat injectoare).. la un moment dat a disparut.. ulterior a revenit.
e un zgomot metalic infundat care se aude in partea dreapta la roata din fata. am desfacut tot si-am remontat... nimic concludent... a mai ramas doar pompa de inalta s-o schimb.
Ai incercat sa umbli si la avans?Eu cam asa cred pana la urma ca se va rezolva problema cu tacanitul asta.Intradevar pare sa se auda de la pompa de inj. care unde mai pui ca este amplasata in partea din spate a motorului adica spre habitaclu Evil or Very Mad nu de alta dar asa sa se auda mai tare Crying or Very sad .
  • Dan Andrei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Domnilor cu parere de rau constat ca nimeni nu este dispus sa ma ajute sa rezolv problema Crying or Very sad in speta cei care au reusit sa scape de aceasta pacoste.Poate va face-ti putin timp si pentru mine.Multumesc
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dan Andrei, am raspuns mai sus intr-o pagina anterioara: DA problema mea s-a rezolvat de cand am facut curatarea injectoarelor, nu se mai aude acel tacanit. Totusi motoarele acestor masini sunt destul de zgomotoase, iar eu incep sa ma obisnuiesc cu ideea. In legatura cu problema ta, nu l-ai intrebat pe Catalin? Vreau mai multe detalii .
Momentran traiesc o MARE dilema, pe care am sa o expun desi nu face obiectul acestei discutii:
Pana sa imi iau aces opel am avut un logan; evident diferentele sunt considerabile, insa loganul l-am luat "de nou". Acum ar trebui sa vand loganul intrucat nu se merita sa tin 2 masini. Problema este ca avand in vedere numarul mare de km care il are opelul meu (200.000) imi este teama sa nu raman fara masina in curand. Imi puteti spune cam cat tine un motor 1,7 cdti si mai ales ce repercursiuni financiare ar putea avea eventuale defectiuni la acesti km.?
Skip ads

  • Dan Andrei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut Marius.Zgomotul care ma deranjeaza pe mine este o rontaiala(ca de motor rece) care in mod normal ar trebui sa dispara odata cu incalzirea motorului sau un alt exemplu,motorul se aude de parca avansul nu este bun fie prea mic fie prea mare.Am mai avut diesel cu ani in urma si in momentul in care am schimbat distributia nu l-au pus bine la punct(decalasera un dinte) si ave un rontait mult mai puternic decat normal cam asa percep eu zgomotul de la motorul Astrei mele.In legatura cu nr de km ai masini tale stai linistit sunt masini care rezista fara probleme peste 300000 de km.Un bun amic a avut un G caruia la 300000 i-a schimbat turbina in rest nu a avut probleme majore cu motorul asa ca nu vad motive de ingrijorare.Oricum o sa mai primesti astfel de exemple si din partea altor membri ai acestui forum sunt convins de asta Smile Smile
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un motor bine intretinut poate sa duca si 1 milion de KM(ai citit bine - un milion) - important e sa ai grija de el. Da-i ulei cat mai bun, schimba la timp uleiul, filtrele, consumabilele, nu te zgarci la mentenanta si atunci nu vei avea probelme majore. La motoarele aste sunt cateva probleme care apar, dar repet, daca este facuta o mentenanta preventiva corecta costurile sunt relativ mici.
PS: Daca te deranjeaza cat afiseaza, mergi la un bisnitar iti da km la 60000 si atunci vei fi multumit Smile
Mai toate masinile diesel aduse de pe afara au in medie peste 150- 180000 km , sau chiar peste 200000 km. Diferenta e ca pe bord arata mult mai putin decat la tine.
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand multumesc pentru incurajari, sper sa nu am probleme deosebite, mai ales ca am "maritat" loganul si am ramas cu o singura masina.
Eu cu siguranta am sa intretin masina asa cum am facut si pana acum cu toate masinile, insa imi este teama mai ales de trecutul masinii decat de cum o exploatez eu...in fine...sa termin cu vaicareala...
Lui Dan Andrei ii recomand un mecanic, care cu siguranta il poate ajuta, fiind cel mai priceput din Bucuresti pe motoare diesel, insa ca orice mecanic priceput are si niste tarife destul de marisoare. De exemplu eu am schimbat distributia la el si mi-a luat 4 mil. mana de lucru. Gasisem si mai ieftin dar am preferat calitatea. Este vorba de acel turc cu atelier undeva langa Cutitul de Argint. Omul are service-ul lui, insa munceste cot la cot cu angajatii, iar pentru a ajunge la el trebuie o programare telefonica in prealabil, la el fiind tot timpul full. Daca esti interesat suna-ma la 0722767032 sa-ti dau numarul. Nu mai vreau sa postez aici numere de telefoane ale mecanicilor pentru a nu fi acuzat de reclama.
PS - Recent un tip care lucreaza in service-ul unei reprezentante auto mi-a sugerat ca acea curaare a injectoarelor (chimica), pe care am facut-o este doar o masura temporara, ba mai mult decat atat a avansat ideea ca urmeaza ca injectoarele curatate sa cedeze in max. 20.000 km, intrucat prin curatare nu stiu ce se distruge in ele. ESTE ADEVARAT?
Nu de altceva, dar sa incep sa-mi strang bani pentru injectoare!
  • tantar76

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea
Avand in vedere ca sunt mai nou va rog sa ma scuzati daca gresesc cu ceva.
1.Am un opel astra H din 2005 1.7 cdti 100 CP (KM 104000)adus din germania anul asta.Am aceiasi problema cu acel zgomot la motor care seamana cu acea bataie de avans ca la vechile dacii ( un zornait metalic ) care se aude numai intre 2000 si 2300 ture si atunci daca imi bag piciorul in pedala daca nu si o astept sa traga usor nu se aude. Voi cum ati rezolvat?
Mentionez ca sunt din iasi si nu ma ajuta daca imi recomandati vreun mecanic de prin bucuresti
2.in cartea service de germania are ultima revizie la 62000 si nu a fost schimbata distributia , acum are 104000 si nu am schimbat-o inca . La cati KM se schimba distributia (intentionez sa o schimb luna asta) ?
3. Daca merg subturat intr-o rampa mai mare ( sunt in treapta 5 si am cam 80 la ora si o accelerez imi moare turbo si se aprinde masinuta cu cheita)
Multumesc pentru intelegere si poate ma ajutati ca sunt mai mic Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pentru userul Tantar76:
- in primul rand te sfatuiesc sa schimbi distributia (role, intinzatoare, curea) eu am avut surpriza sa gasesc cureaua schimbata dar rolele nu, ceea ce echivaleaza cu "NU S-A SCHIMBAT DISTRIBUTIA";
- daca intentionezi sa vinzi masina te sfatuiesc sa mergi la un tester care iti va spune numarul real de km. sper sa fie cei afisati, dar in cazul meu nu a fost asa Confused(, chiar daca in cartea service scria km care sunt afisati si revizii etc.;
- tacanitul poate fi din mai multe cauze, dar in primul rand fa o curatare (chimica de injectoare) e cea mai ieftina solutie, daca tacanitul continua sa se auda mai ceri si alte pareri;
- in legatura cu mersul subturat iti spun din aceeasi proprie experienta ca nu este benefic pentru motor. Incearca sa schimbi pe la 2500 chiar 3000 de ture, astfel protejezi motorul de eventuale depuneri de calamina, chiar defectiuni ale turbinei. MAI ALES IN RAMPA NU MERGE SUBTURAT
-
  • tantar76

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu merg subturat chiar deloc
Am un condus mai sportiv si nu cred ca am mers subturat (doar ca mi s-a intamplat de doua ori chestia asta mai demult )dar rontaiala aia ma omoara
Ce felde distributie imi recomanzi ca am fost si am fazut ca sunt mai multe firme care fac chitul de distributie ( e in jur de 400-450 ron , manopera 250 ron)
Mai zimi te rog la Km astia ce fel de ulei sa ii pun ca multi au pareri diferite.Eu am pus pana acum castrol 5W40 diesel dar cineva mi-a zis ca tre sa pun ceva care sa scrie ca e pentru motor cu pompe duze ca asta nu e bun.Nu mai stiu pe cine sa cred
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Tantar76:
- eu cand am schimbat distributia am pus kit-ul de la BOSCH, mie asa mi s-a recomandat;
- in privinta uleiului nu stiu ce sfat sa-ti dau intrucat si eu sunt intr-o dilema. Pe aici se vehiculeaza ideea unui ulei CASTROL MAGNETIC, ceva de genul asta, dar nu stiu sa-ti spun prea multe.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tantar76 - vad ca esti din Iasi, asa ca poti sa vii Sambata la intalniri la Palat in stanga la ora 15, acolo putem sa stam de vorba si sa discutam despre masina ta si cu alti colegi care au acelasi motor, poti sa faci o diagnoza de specialitate sa vezi ce probleme ai la masina, poti sa afli multe informatii despre cum sa iti intretii masina, de unde si ce piese sa iei. In pricipiu ne ajutam fiecare cu ce are.
Poti sa arunci un ochi aici https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR