Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salutare.
In dorinta de a-mi face un upgrade la sistemul audio am cautat firele spre boxele spate prin locul pe unde trec prin stanga fata. In sfarsit le-am gasit, dupa 3-4 ore de cautat care sunt firele exacte (se schimba de 4 ori culorile de la HU pana ajung in difuzoare). Intre timp am gasit in stanga fata si o mufa f.f. mare cu aproximativ 50 fire, pe acolo trec si comenzile de la geamurile electrice, si toate boxele, si luminile interioare. Dupa ce am fost bucuros ca am gasit firele spre difuzoare spate, si ca totul functioneaza si nu am stricat nimic am observat ca nu mai merge comanda lunga de inchis/deschis geamurile. Adica pe butonul de comanda la geamuri daca tina pasat mai mult de 1 secunda face cursa completa fara sa mai tin apasat. Butonul nu e cu click mai adanc ca la VW ci doat trebuie sa tin 1 secunda. Acum aceasta funtie nu mai functioneaza, si merge doar atata timp cat tin apasat si apoi se opreste in loc sa se inchida/deschida complet. Aceasta functie mergea atat de pe usa mea cat si de la pasager, dar acum nu mai merge de pe nici unul din cele 3 butoane (2 la mine si unul la pasager). Aseara cand am observat acest defect, mergea doar comanda completa de pe usa mea a geamului din dreapta, insa dupa ce am mai scos odata mufa si am pus-o inapoi nu mai merge nici aia. Comanda simpla la geamuri merge in toate directiile corect.
M-am gandit ca poate o fi un condensator ceva si am asteptat o noapte in speranta ca dimineata sa-si revina, dar nu si-a revenit.
Cine stie cum functioneaza sistemul asta de comanda completa? La ce sa ma uit mai exact? Eu doar am scos mufa aia mare si mufa care intra in portiera de la sofer.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!Si eu am patit acelasi lucru.Problema s-a rezolvat in felul urmator:trebuie sa pui contactul cu geamurile inchise si sa tii cam 5 secunde apasat pe butoanele de inchidere in ciuda faptului ca geamurile sunt inchise.Tot de pe forum am invatat si eu asta.A mers.Incearca si tu!
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ooo, ce bucurie ar fi sa fie asa de simplu
deci cum fac? intru in masina si inainte sa pun contectul tin pe inchis geamurile, pun contactul si tot continui sa tin pe inchis inca 5 secunde? sau doar e ca si cum as forta inchiderea geamului mai mult de 5 secunde?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
MERGEEEEEEEEE!!!
MULTUMESC MULT!!!
Deci am facut asa:
am pus contactul si am tinut pe ridicat la geamul meu 5 secunde, si acu merge totul ok
probabil chesita e sa isi marcheze cumva pozitia de inchis
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
s'au resincronizat motoarele. asta este remediu.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ah, deci stia mai multa lume
daca scriam de ieri pe forum, dormeam mai bine asta noapte
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Chestia asta se intampla atunci cand umbli pe la baterie sau pe la sigurante. De fiecare data trebuie facuta resincronizarea.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
@SB - pai ai vazut ce bun e forumu' asta.... Laughing

intra si tu sa sustii viitorul portal, orice contribuite e bine venita.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut, in 10-20 minute au venit 3 raspunsuri, pe autoshow nu au venit deloc.
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o problema (sper ca e similara si ca se poate rezolva cat de cat usor. Mi-am pus folie din aia omologata si mi s-au dat jos geamurile de la usi. Am un opel vectra B caravan. Problema e ca dupa ce au montat tot la loc am observat ca daca tzin apasat pe buton (comanda lunga) geamul urca pana sus dupa care coboara pana la jumatate.Asa face si geamul de la sofer si cel din dreapta (in spate am cu manivela) Smile Am citit ce ati zis voi pe forum si am fugit repede jos la masina sa incerc si eu.Am pus contact, geamurile erau inchise dar cand am inceput sa tin apasat butonul geamul a fortzat un pic sa se mai inchida dupa care a coborat un pic in jos. Asa fac amandoua. Ce alta varianta mai exista? E ca si cum macaraua ar crede ca e geamul mai lung...si cand geamul ajunge sa fie inchis macaraua crede ca este un obstacol si imi coboara geamul. E aiurea ca acum pot inchide geamurile doar daca apas asa in trepte. Multzumesc anticipat
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai eu zic sa incerci si invers... adica sa tii apasat 5 secunde cand geamul e deschis complet
  • alinutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa postati si voi toate "smecheriile " astea care nu sunt trecute in carte .
De ex. am mai inteles ca se poate seta ca atunci cand incui usa cu geamul deschis sa tii apasat pe cheie vreo 3 sec si se ridica si geamul.Plus ca am cartea in germana si chiar daca ar scrie ma uit ca vaca...sau boul.Smile
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ai dreptate...........in legatura cu ridicarea geamurilor cand incui usile.

in rest, nu ma bag Smile
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pai si cum merge chestia astra ca eu am incercat de mi au sarit ochii.daca inchid usile si apas din nou pe telecomanda palpaie ledul si atata tot nu mi se inchid geamurile.am incercat in fel si chip si nu vrea deloc.tre` facuta vreo sincronizare, ceva.....
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
geamurile se inchid numai daca incui cu cheia si tii cheia rasucita in sensul inchiderii...
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La mine merge si din telecomanda (cheie), totul e sa fie geamurile sincronizate sa se inchida singure din apasat lung in sus
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:La mine merge si din telecomanda (cheie), totul e sa fie geamurile sincronizate sa se inchida singure din apasat lung in sus


adik tre sa tin apasat lung pe butonul de inchidere de pe cheie?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
bogdanene a scris:
gabib77 a scris:La mine merge si din telecomanda (cheie), totul e sa fie geamurile sincronizate sa se inchida singure din apasat lung in sus


adik tre sa tin apasat lung pe butonul de inchidere de pe cheie?


Eu vorbeam de apasat lung pe butonul de la geamuri pentru a fi sincronizate sa se inchida...

La cheie apas o data si-o inchid si apoi apas lung si se inchid geamurile... (sper ca mai tin minte exact) Acum oricum nu mai folosesc varianta asta ca am alarma si la armare se inchid si geamurile

O sa mai incerc o data maine sa vad daca imi amintesc bine cum faceam...
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
deci ... ca sa inteleg ... apas lung pe butoanele de inchidere de la geamuri, pt sincronizare ... apoi apas de 2 ori din cheie ( a 2-a oara lung) si ar trebui sa se inchida ... in principiu
  • alinutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2005

  • Mesaj Privat
v-am zis ca merge inchis geamul si din cheie . Totul e sa fie setat din softul computerului mi-au zis reprezentanta , pt., ca posibilitate exista la toate .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR