Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • danut76

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Va rog cine se pricepe sa ma ajute in urmatoarea problema:

La Astra H stim cu totii ca suspensia e destul de rigida, mai alea pentru un om cu probleme de spate ca mine. Astfel ca dupa 30 min de mers prin gropile Bucurestiului am dureri de spate. Sad
Intrebare: ce as putea sa modific la masina ca suspensia sa fie mai moale?
Nr. 1 ar fi jantele/cauciucurile, tinand cont ca am COSMO de 16", sa incerc cu jante de 15". Ok, o sa incerc asta in curand, dar mi-e teama ca nu vor fi cine stie ce rezultate semnificative si o sa arunc banii degeaba pe jante+cauciucuri noi.
Ma gandeam daca as putea schimba ceva la suspensie, respectiv arcuri/amortizoare. Am vazut ca multi isi fac tuning in sensul ca pun arcuri/amortizoare mai tari. Oare as putea sa fac si eu in sens invers? Adica sa le pun mai moi. Si ma refer in special la arcuri pentru ca la amortizoare nu as vrea sa umblu intrucat nu as vrea sa obtin acel efect de "topait" sau de barca care se rastoarna. Ceea ce vreau ar fi o suspensie cam ca la Ford Focus, adica sa filtreze bine denivelarile fara sa topaie si sa se incline.

Rog numai cei care cunosc intr-adevar subiectul sa-si dea cu parerea, eventual cu ceva date de contact service unde se poate face asa ceva.

Va multumesc.
Skip ads

  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
poti pune amortizoare pe ulei sau poti sa mai desumflii un pic rotiile,asta ar fii cea mai rapida metoda,anvelopa mai desumflata prea din socurile gropilor
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu ford focus are suspensie multilink pe spate ceea ce astra h nu are.si parca e primul model din clasa compacta cu asa ceva.deci senzatie ca in focus nu poti aveea niciodata!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Incearca cu 195/65/15, vei fi uimit de diferenta. Evident, pierzi din stabilitate in curbe, dar e normal. Sa schimbi suspensiile e o solutie doar teoretica, nu se baga nimeni la asa ceva: nu exista kituri pentru suspensii moi, deci ar trebui mers pe incercate pe banii tai. Arcurile si amortizoarele merg mana in mana, nu poti schimba schimba tipul arcurilor fara a schimba si tipul amortizoarelor.
Skip ads

  • danut76

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Am schimbat rotile, am pus 195/65/15 dar diferenta este f. mica, aproape insesizabila.
Suspensia independenta spate (multilink) de la Focus nu are nici o legatura cu confortul ci doar cu stabilitatea. Golf-ul are si el supensie spate independenta si este f. rigid in schimb.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Problema asta o am si eu... acum sunt cu jante tabla 16 cu cauciucuri de iarna 205/55/16. Nici nu stiu ce sa fac... Desi masina are o garda la sol buna , as spune ca e prea inalta acum ( am pachet Drumuri grele ), nu stiu ce sai fac sa fie mai moale suspensia... as fi dorit sa trec pe jante de 15' cu 195/60/15 . Poate doar asa o sa ma simt mai comfortabil in ea. Sad
  • clubfranc

  • Mesaje scrise: 687
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
anvelope mai inalte si suspensie pentru pachet de drumuri grele, este tot ce poti face ca sa pastrezi masina in conditii optime de exploatare.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bun , atunci o sa optez pentru amotrizoare pe ulei, sunt si mai ieftine si mai moi. Poate odata si flansele le schimb .
Sper sa ajute la ceva aceste schimbari....
Skip ads

  • piolet

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
daca se micsoreaza jantele, mai rau o sa fie, stiut fiind ca o janta cu diametru mai mare trece mai usor peste o groapa decat una cu diametru mai mic.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
o fi diametru mai mare, dar talonul e mai mic, si amortizarea e foarte redusa,

Eu am avut jante pe 18 si de cand le-am schimbat pe 16 masina e mult mai comfortabila la denivelari.
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun pe masina pachetul de drumuri grele. Unde gasesc asa ceva? Numai la reprezentanta? Care este diferenta, arcuri mai lungi, mai groase, spire mai multe, cu cat se ridica masina ? As vrea sa stiu toate acestea in perspectiva achizitionarii pachetului de la second. Sa stiu ce cumpar sa nu ma trezesc ca iau acelesi arcuri si amortizoare.
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu a pus nimeni asa ceva la masina adusa? Degeaba intreb pe cei cu masini noi ptr ca ei asa au comandat masina.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am lasat balta amortizoarele pe ulei, am cumparat 4 cauciucuri vara de calitate si foarte moi ( 205/55/16 ) presiunea la 2.0 toate 4. Si acum ma simt ca in S-classe ! Wink
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa facem schimb de suspensii. Very Happy
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu la Astra H cu 205/55/R16. Suspensia e rigida si nu-mi place. As vrea sa stiu ce optiuni sunt sa schimb ceva, ca altfel imi rup spatele. Am incercat cu presiune mai mica in roti dar nu simti nimic ... e clar ca trebuie umblat la suspensii. Idei de la altii care au incercat sa schimbe ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR