Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ieri seara dupa o frana a inceput sa se auda un zgomot nasol de sub masina. Initial am crezut ca s-a desprins toba, dar pana la urma am descoperit ca s-a rupt discul de frana stanga fata. Mad (discul in sine de oala aia cu gaurile pt prezoane).
Cat de greu se schimba? rulmentul e conic sau drept? sa stiu daca ma gandesc la o presa. cineva niste poze?
daca tot s-a rupt vreau sa-l schimb si pe partea cealalta sa nu am vreo surpriza.
Masina e Kadett D din '84.
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu ai nevoie de prese dai roata jos desfaci etrierul cu imbus de 8 il iei jos fara sa desfaci furtune si desfaci surubul care tine discul pe tambur .Surubul asta in gasesti intre prezoane si dupa toate astea iei discul jos cu mana sau il ajuti putin cu ciocanul
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Are dreptate colegu,numai ca nu e imbus de 8,ci de 10,si nu tb.dat etrierul jos ci numai placutele.Etrierul trebuie doar distantat,cu un levier,ceva..Scoti cu grija surubul dupa ce-l bati bine cu ciocanul si-i dai cu degripant,bagi discul nou,pui surubul ,pui placutele si dai multe pedale,pana se-ntareste frana,ca daca pui roata si uiti (ca mine) te opresti in gard.Distractie placuta!
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri. azi sper sa-mi iau discurile si placutele de la magazin. si sper sa le pun cat mai repede ca asa nu-mi place mersul pe jos..... Embarassed
Skip ads

  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
iti recomand sa schimbi amandoua discurile, nu numai una, ca daca o faost asa obosit incat s-a rupt nici cel din dreapta nu poate sa fie foarte stralucit...
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
le-am cumparat pe amandoua + placute pt ambele roti, in ideea sa fie oarece simetrie. dar dupa ce m-am umplut de taieturi si julituri (cheile ieftine sunt si proaste) n-am reusit sa-l schimb decat pe cel rupt. erau foarte intepenite suruburile si la o roata n-am reusit sa le desfac nici cu degripant. asa ca tot la mecanic am ajuns.
ca preturi: 63 ron discul/bucata, 34 ron setul de 4 placute frana. sa vedem acum mecanicul cat cere.
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Gata! Very Happy s-au montat. kadett-ul alearga din nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR