Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

sw - ul ala de care scrie dl. dan mai sus este un intrerupator cu doua fire ( sw vine de la englezul "switch" care inseanma buton, intrerupator, scuze daca stiai si consideri in vreun fel jignit), si acel intrerupator cred ca este la maneta schimbatorului de viteze, probabil este ascuns sub masca de la schimbator - eu am zafira cu cutie manuala si nu stiu cum e la automata, dar cred ca poti desface masca aia cumva si sa arunci o privire.

p.s. poate este vreo cale mai usoara de a ajunge la butonul ala - poate pe dedesubt, habar n-am dar daca esti dispus la ceva munca poti cauta sub masca aia.

poate mai intervin si alti colegi si dau mai multe detalii.
Skip ads

  • CDodoSiCosmina

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am desfacut deja masca de sub maneta si nu e nimic acolo,am gasit la dezmembrari tot asa una automata si acolo avea acel switch dar a mea nu are.dupa ce am cumparat masina au functionat becuriile o perioada si gata.nu m-am suparat pt traducerea aceea,dar m-am gandit ca e un anumit tip de mufa sw
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca e ceva special, trebuie doar sa gasesti un intrerupator cu doua fire prin zona schimbatorului de viteze sau pe la cutia de viteze.

daca dai de asa ceva poti proba daca pe un fir vine plus atunci plusul ala trebuie sa treaca spre firul celalalt de la mufa si bagi o sirmulita (faci strap) in gaurile de la mufa si ar trebui sa se aprinda becurile. daca se aprind cu sirmulita si cu intrerupatorul nu atunci ala e defect.

ai verificat becurile si daca vine curent la ele?
  • CDodoSiCosmina

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nu vine curent la becuri ca am verificat.acesta a fost primul lucru pe care l-am facut:becuriile si curebtul de la becurii
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Switch-ul respectiv nu e unul obisnuit,are in jur de 10 fire...,e un pic mai complicat! Chiar si actionarea electromotorului e conditionata prin acel switch...
  • CDodoSiCosmina

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Atunci nu o sa mai fac nimic de capul meu ca nu vreau sa raman cu ea prin Olanda. O sa merg cand ajung romania la service autorizat.mersi frumos pt ajutor
  • MLupu908

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Salut oameni buni și pricepuți am un Opel Vectra C cutie automata nu mise aprind luminile de pe cutie alea P.R.N.D iar daca alea nu mise aprind nu pot sa o trec în nicio treapta știe careva dece nu-mi da comanda ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR