Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut ! Nu de mult am devenit propietarul unui opel astra g coupe din 2001. Pana aici nimic deosebit... Intr-o zi la servici nu aveam ce face si zic hai sa dau putin cu furtunul pe masina. Am inceput sa frec la ea plafonul si pe urma al luat-o din fata in spate. Cand am ajus la portbagaj am observat cateva picaturi de apa pe luneta PE INTERIOR. Am zis prima data ca mi se pare si cand am pus jetul de apa in susul hayonului (unde este stopul de frana) surpriza intra apa la greu si curgea direct pe tetiera din mijloc si pe polita, dar curgea la greu nu picura ... Acuma ce pot sa ii fac sa nu mai imi intre apa pe acolo si cum imi pot da seama daca este chederul de vina dau este stramb hayonul sau orice alta cauza. Va multumesc anticipat !
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ai antena pe masina? Sa nu intre pe acolo.
Daca esti sigur ca intra pe la haion da jos chederul si curata-l de praf, frunze etc. Acelasi lucru (curata) si jgheabul pe unde ar trebui sa curga apa.
Verifica sa nu ai ceva gauri neastupate.
Si nu in ultimul rand tine o umbrela in masina Laughing (glumesc)
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am antena sigur, dar nu intra pe acolo sigur intra pe sus si tare cred ca este dus chederul ori mai grav este hayonul stramb si nu face contact pe cheder. Maine il curat bine ca avea si ceva jeg pe acolo si arunc o galeata de apa sa vedem ce se intampla.
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
poþi vedea dacã hayonul nu este drept ... priveºte cu mare atenþie ºi vezi dacã distanþa între hayon ºi caroseria maºinii este la fel pe toatã lungimea ...
eu cred cã este de vinã chederul ...
Skip ads

  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat ieri chederul si azinoapte a plouat de a rupt ! Cand m-am dus dimineata la masina acelasi fenomen... tetiera din mijloc fleasca si o parte din polita de la porbagaj si de asemenea mocheta din porbagaj ude fleasca. Ce sa ii mai fac ?!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi totusi a nu fie strimba in spate masina de la un accident.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu se vede stramba linia masini este aceeeasi cu a hayonului deci nui de aici e prob. pur si simplu nu atinge chederul de hayon...
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Tu ai localizat exact pe unde iti intra apa in masina?
Daca nu dezechipeaza haionul, da jos plafonul intra in masina si pune un prieten sa-ti spele masina ca tu sa vezi exact pe unde patrunde apa.
Daca intra pe la cheder uita-te bine fiindca sigur ceva blocheaza apa sa se scurga.
Verifica si pe la balamale.
Regleaza haionul sa apese mai mult pe cheder.
Si nu in ultimul rand pune te rog o poza din spate cu masina
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am facut tot ce ai spus tu mai putin reglajul balamalelor care nu stiu cum se face ... Deci inca o data: apa intra prin dreptul antenei mai exact unde este stopul de frana, chederul l-am schimbat dar pauza, mam bagat in masina si am pus pe cineva sa toarne apa si pe acolo intra pur si simplu nu apasa hayonul pe cheder cu toate ca hayonul este in linia masinii deci nu este deformat sau altceva... Maine ii fac mai multe poze la locul cu pricina..
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca e cum spui tu ca haionul nu atinge chederul si ca haionul e perfect cu linia masinii singura solutie e sa lipesti o bucata de cauciuc peste chederul actual sau pe marginea haionului ca sa se astupe spatiul ramas intre haion si cheder. Macar fa o proba si asa si vezi daca mai curge apa.
  • johnlugoj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut , am si eu o astra caravan si dupa fiecare ploaie gasesc mocheta din portbagaj in partea stinga umeda, pe unde intra apa?
multumesc
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
johnlugoj a scris:salut , am si eu o astra caravan si dupa fiecare ploaie gasesc mocheta din portbagaj in partea stinga umeda, pe unde intra apa?
multumesc

Verifica chederul nu are pe unde decat pe la cheder
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR