Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. unde , cind ,cum se stringe clubul ? tot clubul sau doar frontieristii ? in alta ordine de idei, eu stiam ca proprietarul se fotografiaza cu masina .
Skip ads

  • kbinder69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1993 C2ONE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Este vorba de un club de offroad.
Proprietarul nu este atat de fotogenic incat sa-si permita sa stea langa asa masina Laughing
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. da-mi te rog mai multe amanunte despre clubul off roud, daca poti si vrei.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
www.club4x4.ro.
O fi @kbinder69 "bebe" pe aici, dar acolo e veteran Very Happy .
Skip ads

  • sorinmatei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Inca unul nou, din Timisoara. Deci... de 3 luni o am, 4 usi, automata, din pacate doar cu 4 viteze (5 micsora consumul), 2,2 diesel, 2002, 143.000 km. Ce sa spun, arata extraordinar, merge impecabil. Este primul off road veritabil pe care il am. Am mai detinut un Santa Fe, 2003, insa de departe Frontera da lectii. Am citit din scoarta in scoarta forumul si, ca sa fiu sincer, sunt printre voi persoane care poate ar merita sa aiba masina mea, in sensul ca sunt adevarati cunoscatori care pot, in mod sigur, sa exploateze o asemenea masinarie in mod optim. Sper sa reusesc sa-i dau de cap, in sensul sa invat cat mai mult despre ea. Si sa o folosesc cat mai mult in off road. O singura problema as dori sa scot in evidenta: este un pic cam galagioasa "la rece" iarna sau mi se pare mie? Va salut dragi forumisti!
  • dancelmic

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ceva normal la motorul asta
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. in primul rind bine ai venit in club Laughing . in al doilea rind sa o stapinesti sanatos. Laughing in al teilea rind spun si eu o parere: nu cred ca frontera cu cutie automata este cea mai buna alegere pentru "off roud adevarat " ca sa citez din clasici in viata. cutia automata este foarte buna in oras pe dromuri "neumblate"ai satisfactii cu una manuala." parerea mea" daca gresesc Embarassed cer scuze anticipat.in privinta zgomotului, intradevar este cam zgomotos, dar eu asi zice mai off roud nu suv.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bun venit @sorinmatei
@mihai 1950: vezi sa nu te auda americanii despre ce ai zis de cutii automate pe offroud Mr. Green .
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. am gresit? pt. mine o consider mai complicata. am avut doua masini cu cutie automata: WV golf si Mercedes, amindoua ereau destul de greoaie si conduceai masina cum vroiau ele , nu cum vroiai tu.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu am condus decat un Grand Cherokee diesel de 3000 cmc, si pot sa spun ca ma impresionat. Pur si simplu zboara. Daca apesi acceleratia fin, schimba vitezele la turatie mica, dar daca-i dai talpa se tureaza. Plus ca ai posibilitatea blocarii in treapta I indiferent cat accelerezi. Daca asta o facea motorul diesel de 3000, ma intreb ce face motorul HEMI de 5700 V8 benzina?
Deci depinde de masina pana la urma.
  • sorinmatei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pt. mihai1950. salut, poate nu este cea mai buna alegere insa nu am avut nici un comentariu de facut cand am cumparat-o, intrucat pretul a fost f.b. este prima masina cu cutie automata pe care o detin. stii insa ce vreau sa spun? mi-a creat un stil de condus, calm, rabdator, fara reprize de vitejie, in sensul cresterii vitezei pe portiuni scurte de drum. stii la ce ma refer, nu? Cool manelistii convinsi care accelereaza la vederea unei dame, de fapt mai bine spus femele. pentru ca practic acest lucru corespunde cu comportamentul unui animal in natura, la vederea unei femele, face tumbe, schelalaie, se catara pe unde este imposibil, etc doar ca sa atraga atentia.posibil ca si din cauza varstei, am 42 de ani, sa nu mai agreez viteza exagerata, sau grija fata de motor, insa cred cu tarie ca si din cauza cutiei automate mi-am schimbat comportamentul la volan. stelea are dreptate, daca stii cum sa calci acceleratia este OK.
  • sorinmatei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pt. mihai1950. salut, poate nu este cea mai buna alegere insa nu am avut nici un comentariu de facut cand am cumparat-o, intrucat pretul a fost f.b. este prima masina cu cutie automata pe care o detin. stii insa ce vreau sa spun? mi-a creat un stil de condus, calm, rabdator, fara reprize de vitejie, in sensul cresterii vitezei pe portiuni scurte de drum. stii la ce ma refer, nu? Cool manelistii convinsi care accelereaza la vederea unei dame, de fapt mai bine spus femele. pentru ca practic acest lucru corespunde cu comportamentul unui animal in natura, la vederea unei femele, face tumbe, schelalaie, se catara pe unde este imposibil, etc doar ca sa atraga atentia si sa "marcheze".posibil ca si din cauza varstei, am 42 de ani, sa nu mai agreez viteza exagerata, sau grija fata de motor, insa cred cu tarie ca si din cauza cutiei automate mi-am schimbat comportamentul la volan. stelea are dreptate, daca stii cum sa calci acceleratia este OK.
Skip ads

  • sorinmatei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si probabil v-ati dat seama ca-s incepator dupa ce am postat de doua ori mesajul. Sad
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Nu am condus decat un Grand Cherokee diesel de 3000 cmc.....


Aceiasi masina am condus si eu. Super relaxant de condus, mai ales in oras.
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. daca spui ca ai citit tot, ai vazut ca din acelas motiv am schimbat un wv passat de 130+36(tunati) cp. si cu 7 trepte la cutie pe frontera. nu sunt un vitezoman, am 58 de ani si nu ma uit decit la drum cind conduct , si dupa vreo 36 de ani de casnicie, trebuie sa fie intr-un mare fel "femela" ca sa-mi mai spuna ceva.da ai dreptate in general cei care conduc mult in oras, sau cei mai comozi (fara suparare) prefera automata. cind mi-am spus parerea ma refeream la off roud nu la "sofat".asa ca nu trebuie sa te simti lezat de o parere. pentru stelea: in primul rind cred ca compari doua lucruri de necomparat, adica masinile europene de litraj mediu sau mic = putere medie sau mica , cu masinile americane caracterizate din principiu cu cilindee mare sau foarte mare= putere mare sau foarte mare. nu mai vorbesc de tehnologia de fabricare a celor doua.in alta ordine de idei, uitate in cartea masinii si vezi cite manevre in plus trebuie sa faci pe timp de iarna-de ezemplu-cu frontera automata fata de cea clasica.dupa 28 de ani in care nu a fost o zi de la dumnezeu in care sa nu am auto sau sa nu conducmi-am format o oarecare experienta inmersul pe zapada.ex.in 84 trebuia sa duc copilul la gradinita si taiam pirtie cu dacia 1310 CN la 6 dimneata ca nu baga nimeni plugul pe timpul ala.
  • sorinmatei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[quote="mihai1950"]sal. daca spui ca ai citit tot, ai vazut ca din acelas motiv am schimbat un wv passat de 130+36(tunati) cp. si cu 7 trepte la cutie pe frontera. nu sunt un vitezoman, am 58 de ani si nu ma uit decit la drum cind conduct , si dupa vreo 36 de ani de casnicie, trebuie sa fie intr-un mare fel "femela" ca sa-mi mai spuna ceva.da ai dreptate in general cei care conduc mult in oras, sau cei mai comozi (fara suparare) prefera automata. cind mi-am spus parerea ma refeream la off roud nu la "sofat".asa ca nu trebuie sa te simti lezat de o parere.

Sigur ca nu m-am simtit lezat, de fapt nici nu as fi avut de ce. Impresionanta experienta ta in domeniul acesta al "sofatului". Felicitari ! De cand ai Frontera si ce model este?
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. am ce ai si tu ,dar argintie din 2001 modelul "LIMITED"
  • sorinmatei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, MIHAI, tot modelul LIMITED este si a mea. Am sa fac o poza ca sa o pot prezenta. Ce stii despre ea privind consumabilele? Stii tu...pivoti, bielete, bucse...scumpe?
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. de cind am masina am schimbat: bieletele antiruliu, o biela la directie ,toate filtrele, 6 litri ulei, 3,5 litri antigel si cam atit. din punct de vedere pret daca le iei de la reprezentanta sunt scumpe dar noroc ca se aduc de la firme cu renume dar nu de la GM. ex. am avut o problema cu radiatorul (picura ) , amintrebat la dibass si am cazut pe spate, 3.000 ron. asa ca am cautat un servis de radiatoare si l-am reparat cu 350 ron cu 6 luni garantie. asta este experienta mea in materie de piese si reparatii la frontera.ps. am uitat am reparat si vacumul de la 4x4 (reductor)
  • radu_nic2000

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut sunt fronterist nou si sper sa ma indrumati,pana acum am avut n masini ,le luam le aranjam putin si le maritam (ca studentu sa mai faci
un ban) dar acum mi-a picat in mana un frontera si sigur il opresc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR