Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deschid acest topic in speranta ca va va interesa si pentru ca am ramas dator la una din intalnirile clubului cu detalii despre dvd-u meu.
1. Se comanda un DVD Player Double DIN de la(http://www.chinavasion.com/index.php/cName/car-dvd-players-2-din-car-dvd/) sau din alta parte. Puteti sa luati si unul Single DIN. Se poate cumpara numai cu card. Nu va speriati, se fac destule verificari, dar pana la urma produsele comandate chiar ajung in Romania. La pretul de pe site se adauga 14% Vama si 19% TVA, dar oricum iesiti mai ieftin.

Optional: Camera de mers cu spatele si Antena TV (http://www.chinavasion.com/index.php/cName/car-accessories/)
2. Comandati o rama Double DIN sau Single DIN de la (http://www.magazinulauto.ro/index.php?act=shop&ids=28&se) in functie de modelul de masina pe care il aveti. Cel mai bine sunati, pentru ca nu au toate produsele afisate. Atentie la culoare, pentru Vectra C au trei culori, Gri, Argintiu sau Negru.


Atentie: pentru rama Double DIN se recomanda sa luati si o rama universala Double DIN, care va va ajuta la fixarea DVD-ului in bord.






Atentie: nu comandati rama de la un alt model de masina, se va vedea foarte urat! Mie mi-au trimis rama de Astra H si nu se potrivea prea bine!


Mai aveti nevoie si de un adaptor pentru mufa de antena radio (gasiti si pe la magazinele piese electronice sau la "rusi in piatza")
Va mai puteti lua un adaptor pentru mufele masinii care in principiu sunt tot ISO, dar veti fi nevoiti sa mai taiati din fie, eu nu am gasit fir de accesorii si a trebuit sa-l pun pe direct, adica merge fara cheie. La Cd-ul original apare fir de accesorii. O sa mai sap la chestia asta sau astept sugestii.
3. Munca propriu zisa:
-demontati ornamentul de pe bord (eu am de lemn) (e prins in cleme; se trage spre voi)
-sub el sunt suruburile care fixeaxa consola de aerisire si afisajul de deasupra
-scoateti cd-ul original, introducand in cele patru orificii ceva asemanator cu un cui (personal am nishte cheite de Blaukpunkt). Nu va fie frica, nu aveti ce strica, impingeti cuiele destul de mult, pana se deblocheaza cd-ul din bord. Daca ati dat jos afisajul de deasupra va va fi mai usor sa bagati mana in spatele cd-ului si sa-l impingeti inafara.
-scoateti sania cd-ului original si desprindeti muefe din spatele ei










Pentru a castiga spatiu pentru mufele DVD-ului, observati ca am taiat plasticul din spatele bordului, dar asta nu va afecta o eventuala remontare a cd-ului original.
-fixati rama universala Double DIN in bord. Personal am folosit si cateva suruburi pentru fixare, nu numai in clemele ramei.


Se pune mai intai rama Double DIN si apoi rama universala Double DIN
-fixati clemele pe dvd player



-montati si trageti cablurile pentru camera de mers cu spatele
-montati antena TV pe partea din spate (personal am lipit-o sus pe luneta, pe interior, dar nu prinde prea bine, ori e de slaba calitate ori trebuia s-o montez pe politza)



Am fost nevoit sa tai suportul de numar cu care a venit camera, pentru ca numerele europene nu se potrivesc cu cele ale chinezilor (normal, ale chinezilor sunt mai mici Smile ), dar caca nu sunteti incantati sa folositi dalta si ciocanul ca sa taiati suportul (e din Inox sau ceva foarte tare) puteti comanda alt model de camera.











Alimentarea camerei video am tras-o din mufa stopului stanga spate. Tot de aici, adica de la firul de mers cu spatele (firul alb cu negru la Vectra C) se trage in continuare un fir care va comanda dvd-ul. Cablul de video va trebui prelungit tot cu cablu coaxial si va recomand sa-l prelungiti tot cu mufe RCA mama-tata (adica sa nu taiati firul)




Mare atentie pe unde trageti firele, sa nu se prinda prin centurile de siguranta, airbag-uri pe spate, etc

4. Rezultat final:







5. Probleme intalnite, avantaje, sugestii:
-firul de accesorii ("plus pe cheie") are plus pe el doar cand este pus cd-ul original si a trebuit sa-l leg pe direct, deci nu se opreste cand scot cheia din contact
-atentie la firul pe care scrie "brake" de la acest model de dvd-player (probabil ca si la altele), normal va trebui legat la frana de mana pentru a nu putea viziona imagini pe ecran decat cand stationati. Am ales sa-l leg permanent la masa (minus), altfel nu va va aparea decat o imagine albastra.
-camera este buna, va arata obstacolele, este chiar infrarosu, dar in nici un caz sa nu va bazati pe distanta redata fata de ele, montati si senzori de parcare separat.
-am ales sa montez camera deasupra numarului, dar din pacate acopera o buna parte din luminile de pozitie pentru numar, iar noaptea nu prea mai e vizibil numarul de inmatriculare, asa ca in viitorul apropiat o s-o montez sub suportul de numar.
-dvd-ul iese destul de mult in afara bordului, dar te obisnuiesti
-tv-tunerul nu prinde foarte bine, voi incerca sa schimb pozitia antenei (dar oricum e un moft)
-citeste chiar si USB de 4GB
-am ales acest model datorita formatelor suportate si raportului semnal/zgomot destul de bun
-are touch screen
-nu citeste divx-uri cu tot cu subtitrari (nu confundati dvd, pentru dvd-uri citeste subtitrari)
-daca tineti lung apasat butonul de play va stinge afisajul in cazul in care va deranjeaza la condus pe timp de noapte
-trece singur pe intrarea de camera vineo daca este legat la firul de mers cu spatele (de-a-ndaratelearieru)
-este totusi o "chinezarie"care a iesit per total in jur de 10mil cu tot cu transport, vama, tva, ramele pt montaj, adaptoare, dar daca aveti 25-30mil va puteti lua o "scula" performanta
-e placut sa urmaresti concertul lui Tiesto in timp ce masina merge singura pe autostrada cu 180km/ora Smile
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Interesant, multumim.
E mai usor la mine ca am 1din, problema e comandarea.
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu comanda nu e chiar atat de complica, problema e ca dureaza cam 2-3 saptamani
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tre sa platesti in avans sau cand vine produsul platesti? au niste preturi foarte interesante. cu respect
Skip ads

  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ca la orice comanda in afara, plata se face in avans prin Pay Pal. Oricum e mult mai sigur, pt ca nici un curier nu accepta sa-i dai banii pe colet dupa ce-l deschizi, si am vazut doua mari tzepe in care coletul din trimis, retineti, trimis din Romania, in care trebuia sa fie telefoane Nokia, erau pline cu pietroaie. Cel mult curierul poate sa faca un Proces Verbal cum ca a asistat la deschiderea coletului si daca ai ghinion poate sa-l prinda politia pe impostor. Dar in afara nu se intampla asa.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pai si tu ai comandat ceva de pe site sau urmeaza sa comanzi? ma intereseaza si cat de sigur e? si transportul cat costa stii? mersi
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dami un exemplu el a costat ? + taxele vamale si tva care a fost ? = cost total ? sunt foarte curios
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
NeamTuLe, daca ti-am prezentat tutorialul asta cu un dvd chinezesc, u ce crezi, l-am comandat si l-am si montat deja sau urmeaza sa-l comand?
Skip ads

  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cine mai e interesat, nu fac reclama in nici un caz, magazinului din china, dar va puteti crea singuri cont acolo si sa simulati o comanda cu produsele dorite. Astfel veti vedea si pretul total cu diferite firme de curierat. Plata se face in momentul finalizarii comenzii pe site, deci nu cand ajunge coletul la voi. Cand ajunge coletul se va mai plati doar taxa vamala si tva-ul.
La mine comanda a fost ceva mai mare, dar sa zicem ca doar pentru modelul meu de DVD http://www.chinavasion.com/...ar-dvd-bluetooth/ , pretul a fost cu tot cu transport, tva (19%) si taxa vamala (14%), putin peste 10 milioane.
Mai adaugati rama universala 2DIN=90RON, rama 2DIN (aceea mica, de plastic, care se vede in fotografii)=90RON, plus transport cred ca din Cluj, cu Fan Curier, cam 30RON (www.magazinulauto.ro, dar sigur le veti gasi si pe la alte magazine de piese auto). A mai costat un adaptor de mufe 15RON, de la mufele originale ale masinii la mufe ISO, desi si cele ale masinii sunt practic tot ISO, dar nu am vrut sa tai firele originale ale masinii, pt ca la Vectra C nu am plus prin cheie (accesorii), decat cand e conectat cd-ul original al masinii, deci am fost nevoit sa alimentez dvd-ul pe direct, practic sa leg firul de accesorii de la dvd la plusu permanent care vine in mufa ISO dinspre masina.
Cel putin la acest model de DVD mai aveti nevoie de un adaptor de antena radio, e o chestie mica si nu cred ca costa mai mult de 5RON (eu o aveam deja, dar cred ca o gasiti usor la magazine sau pe la baietii cu alarme auto), asta ca sa nu taiati mufa originala a masinii de pe cablul de antena radio.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Super tutorial. Multumim.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
superb arata si im place mai mult decat hu original
dar o intrebare ,eu nu am garaj ,daca as pune asa ceva pe masina nu ar atrage baietasi care se ocupa cu colectarea lor de pe masinii,sa te trezesti cu geamul spart ,si daca nu reuseste sa il scoata (ma gandesc ca e prins cumva acolo )sa ii sparga ecranul
nu vreau sa fiu carcotas dar ma gandesc si la asta,cu toata ca imi place la nebunie cum arata
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare : Cum se monteaza un DVD 2DIN pe vectra B
Skip ads

  • stefanasss

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ai zis la un mom dat ca
firul de accesorii ("plus pe cheie") are plus pe el doar cand este pus cd-ul original si a trebuit sa-l leg pe direct, deci nu se opreste cand scot cheia din contact
VREAU SA leg si dvd meu pe direct si nu stiu care fir sa-l leg Rolling Eyes
am un CANVA D7MO5... si nu mai stiu cum si nu merge dacat daca pun contactul si colac peste pupaza zice ca nu pot vedea videoclipuri sau poze in timp ce conduc !?! Rolling Eyes (VIDEO NOT AVAILABLE WHILE DRIVING). Adica nu pot sa vad nici un videoclip Evil or Very Mad Daca are cineva un sfat pt mine rog AJUTOOOOOOOR..................
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tigra ai?daca da vezi ca pe mufele originale ale masinii(pe cea cu alimentarea) in diagonala cu firul de masa ai un fir albastru cu rosu.daca scoti firul ala iti mai da mesajul in timpul mersului?
problema cealalta:nu stiu ce fire trebuie sa ai, dar in principiu galbenul e plus contact si trebuie legat cu rosu care e plus direct.
  • stefanasss

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da, am tigra, multumesc de mesaj. O sa incerc maine.
  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
stefanasss conecteaza firul ,,pink,, roz pe carcasa dvd-ului, rama metalica in care sunt componentele, nu te ingrijora, nu afecteaza nimic, pur si simplu e un fir care daca nu e conectat la frana de mana si nu e trasa frana de mana nu te lasa sa vezi video
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stefanasss, scuze de intarziere. vampyriks are dreptate, daca o sa te uiti in schema aparatului, o s vezi ca exista acel fir de culoare roz care ar trebui legat la frana de mana, pentru a nu-ti da voie sa vezi imagini decand cand stationezi. Il legi pur si simplu la masa, impreuna cu firul negru (minus).
A doua problema, cea cu contactul, la mine, la Vectra C si probabil si la modelele mai noi cum ar fi Astra H si Corsa D, plusul prin cheie (accesoriile), nu se activeaza decat daca are CD-ul original. Eu am fost nevoit sa-mi trag fir direct din contact (accesorii), insa nu mai stiu ce culoare era firul care iese din contact.
  • stefanasss

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. Am reusit pana la urma sa il montez, am fost la cineva autorizat si i-am spus sa il lege direct pe baterie. Totul a fost bine pana m-am trezit intr-o dimineata fara baterie. Razz Cred ca nu a fost facut sa mearga pe direct, si trebuie sa il montez pe contact.
  • tranzistor

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Tutorialul este excelent! Un singur lucru ma nelamureste:
Ce se intampla cu functiile BC? ... mai afiseaza ceva? ... si comenzile de pe volan?!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Felictiari pentru tutorial si mai ales pentru pozele realizate... dupa cum se spune o poza face cat 1000 de cuvinte...
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR