Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Roman (Neamt) – Salzburg – Lofer – Torino – Lofer – Sighisoara – Braila – Navodari – Iasi 21 de zile, 6200 de km, Opel Agila 1.2.

CAPITOLUL 1: DRUMUL
Iata ca ne-am intors din concediu, bine, sanatosi, complet deconectati, putin obositi din cauza soarelui de la mare…. O sa va povestesc cat mai detaliat ce am facut in acest concediu si pe unde am fost, sperand sa putem ajuta cu aceste informatii pe toti cei care vor dori sa viziteze landul Salzburg din Austria.
Am plecat duminica pe 17 august din Roman, eu, sotia si copilul de 1 an si 7 luni, Alexandru, intr-un Opel Agila din 2001.
Pregatirea masinii de drum a implicat urmatoarele:
control vizual tren rulare, inclusive tras de toate celea sa vedem pe unde joaca, verificare lichide (frana, spalat geamuri, racire), verificare functionalitate lumini (inclusiv cumparat set becuri de rezerva, obligatoriu de avut in masina, schimbat ulei care avea numai 7000 dar nestiind cat o sa fac am hotarat ca e mai bine sa il schimb-si bine am facut-Mobil 1 5W50 si filtru, 190 de RON in total). Bineinteles, aici intervine si D-zeu care hotaraste de exemplu cand iti cade ambreiajul…
Sotia si copilul in spate, bagaje in portbagaj pana la nivelul scaunelor, o mare parte din bagaj sub scaunele din spate (unde am descoperit intamplator ca e o gramada de spatiu), avand in fata pe scaun doar chestiile necesare pe drum: mancare, lichide, schimburi de haine, sapun, apa de spalat pe maini, etc.
Am ales ruta Roman-Piatra Neamt-Cheile Bicazului-Gheorghieni-Sovata-Acatari-Ungheni-Cluj-Oradea-Bors. Drumul foarte bun in general, cu unele mici probleme in serpentine in Cheile Bicazului, in rest acceptabil ca si trafic si calitatea drumului. Am oprit in Praid unde am luat masa la o autoservire in centru, cu mancare foarte buna, chiar pe drumul care merge la lacuri, pe stanga. Nu foarte multe radare, asezate in locuri de bun simt, nu prin curbe imposibile… Am ajuns in Oradea la ora 19, unde ne-am intalnit cu 2 prieteni care erau acolo de o zi si am stat 2 ore la ei in camera de hotel, am facut un dus si am stat cu picioarele in sus, dupa care ne-am reimbarcat in masina si am plecat in directia Bors. Msina a consumat pe aceasta portiune de fix 500 de km, fix 30 de l de benzina, cat am putut sa indes in rezervor dupa ce am facut plinul din Roman
Un ajutor de nadejde a fost GPS-ul meu MIO care m-a ajutat enorm tot concediul , scutindu-ma de nervi si de ore si ore de cautari.. Daca aveti unul, folositi-l neaparat, daca nu aveti, imprumutati unul…
La Bors nu era nimeni inaintea noastra, am trecut ca prin branza, am prezentat buletinele noastre si pasaportul copilului, nici macar nu s-au uitat in masina, puteam sa fim 4 adulti….ca nu s-au uitat. Imediat dupa ce am trecut am tras pe dreapta si am luat matrica (vigneta). Daca nu opriti, e mai incolo un mic echipaj care verifica exact asta… daca nu aveti, v-ati prajit de cateva sute de euro. Am platit pe matrica 1530 de forinti (25 RON) (pe care au avut grija prietenii nostri sa ii cumpere din Oradea cu o zi inainte). E mai bine asa pentru ca daca dati euro va calculeaza forintul la un curs complet dezavantajos.
Benzina am avut grija sa umplu rezervorul ochi cu Rompetrol, ca sa nu fiu nevoit sa alimentez in Ungaria, unde, la fel, daca nu ai forinti, iti dau un curs dezavantajos.
Mi-a ajuns benzina pana la Viena fara probleme, cu un consum de 5,2 l la suta (prin Ungaria mare parte din drum se face pe drumuri nationale cu 90-110 la ora). Am iesit din tara la 00.15 si am ajuns la Hegyeshalom la ora 4 ora Romaniei, ora 3 locala, unde este un Shell pe dreapta, unde opreste toata lumea sa alimenteze si sa ia vigneta. Eu nu am alimentat pentru ca la mine dupa 400 de km (Ungaria), acul de la benzina era la jumatatea rezervorului de 41 de litri. ATENTIE! Vigneta costa 7,70 euro pe 10 zile. Pe mine, nesimtitul de la casa, care pretinde ca nu stie altceva decat germana, a incercat sa ma insele cu un euro, adica mi-a dat rest doar 1,3 euro. Mi-am dat seama, i-am cerut imediat restul, nu prea i-a convenit dar s-a conformat. Va zic clar ca a vrut sa ma insele pentru ca prietenul meu nu s-a uitat la rest si cand a venit la masina avea in mana doar 1,3 euro rest la 10. Aici am considerat ca trebuie sa dormim 1-2 ore pentru ca ziua de cazare incepe tot la 12 si la ei si noi mai aveam de parcurs doar 450 de km in conditii de autostrada si am fi ajuns prea repede.
Tot drumul prin Ungaria nu am oprit, copilul a dormit incontinuu, a marait un pic la Hegyeshalom unde am oprit dar apoi a dormit in continuare pana cand ne-am trezit si am plecat.
Pe la 5 dimineata am plecat spre Viena, dupa un binemeritat somn de 2 ore, si am intrat pe autostrada in Austria, unde din 130-140 n-am scos-o. Autostrada libera, foarte putine masini, conditii ireprosabile. Am alimentat la un OMV inainte de Viena, benzina foarte proasta, nici nu pute pe langa Rompetrol, cel putin in cazul Agilei si a Fordului Fusion al prietenilor. Cam mare coincidenta ca nici la mine nici la el sa nu mai traga masina dupa ce am alimentat cu aceeasi benzina. Trecem si peste asta….
La ora 7 ora lor s-a trezit si strumful meu si am oprit intr-o parcare unde ne-am facut nevoile de dimineata, ne-am improspatat un pic si am luat micul dejun.
La ora 9 ajungeam deja la poarta campingului unde ne-am cazat, dupa 23 de ore si 1359 de km.

CAPITOLUL 2: AUSTRIA, LOFER, SALZBURG LAND

Din motive personale nu voi dezvalui numele campingului in care am stat, lista completa de campinguri din Austria o gasiti cu search pe Google. Cine doreste sa stie si sa mearga, mesaj pe privat si ii explic ce si cum in aceasta privinta
Cu toate ca am ajuns la 9, ne-au lasat in casuta fara probleme, mai ales ca era goala de cu o zi inainte. Casuta e de fapt o casoaie de 22 de mp, cu living-bucatarie si dormitory, in dormitory fiind loc berechet pentr 4 adulti, cu un pat dublu mare si 2 paturi suspendate. In living, masa cu banci de jur-imprejur care se transforma intr-un pat foarte comod, chiuveta, 2 plite electrice, frigider destul de incapator, apa calda curenta, dulapuri de bucatarie.. In fata casei, locuri de parcare pentru 2 masini, masa cu 2 banci lungi unde luam masa.., toaleta cam la 100 de metri, cu lac cu pastravi in fata toaletei. Baile mai curate decat ne-am dori sa fie ale noastre de acasa, tot timpul consumabilele prezente, camera de spalat vase, combina frigorifica pentru cei cu corturi si rulote, masini de spalat, camera penbtru spalat copii mici.
Dusuri, cate 6 cabine la femei, sase la barbati, toalete la fel, curat de puteai sa lingi pe jos. Niciodata nu am stat sa astept macar un minut sa stau la rand la baie. Baia-pe malul raului Salzach, care trecea pe langa camping. In toate zonele baii in care nu era nevoie de intimitate-suprafete vitrate spre rau si spre lacul cu pastravi, si la baie te simteai tot in natura.
Documentarea in legatura cu aceasta zona ne-am facut-o pe internet cu o luna inainte. Cu toate acestea, la receptie iti explica tot ce vrei si practic nu e nevoie sa te documentezi deloc. In prima zi am iesit la o plimbare in imprejurimi, am fost la cumparaturi in Lofer (Billa si Spar). Preturi mai mici decat in tara, la alimente si la bauturi si fructe, doar painea fiind mai scumpa, dar foarte densa si satioasa. Dimineata mancam Brie, Camembert, foarte ieftine la ei, in jur de 5 euro/kg!, alaturi de un ou prajit, rosii, castraveti, lapte… La pranz mancam in general pe unde eram la momentul respective sau
sandwichuri pregatite de acasa cu toate alea… iar seara izbeam in tigaie cateva fleici de porc, faceam un sos, sau cu salata, udat din belsug cu snapsuri si bere Stiegl, berea lor cea mai buna
In camping aveam si restaurant-terasa, cu preturi absolut normale, mai mici ca la noi la mare… Aveam si un magazin mic de unde puteai sa iti iei pana la 12 noaptea tot felul de chestii strict necesare: paine, lapte, branza, oua, salamuri, suc, apa, bere, rosii, castraveti, ceapa, tigari, dulciuri…
Alte impresii despre camping: curatenie, bun simt, liniste, oameni zambitori, voie buna. Acestea sunt lucrurile pe care nu le gasesti aproape nicaieri in Romania si pentru care am plecat la atatia kilometri sa ma relaxez.
In cele ce urmeaza o sa va relatez cate ceva despre atractiile turistice ale zonei si cateva tips&tricks ca sa iesiti ieftin si sa vedeti cat mai multe lucruri.
Tips&tricks
In primul rand, mergeti la primul turist info si achizitionati Salzburgerland card-ul!
Exista in 2 variante: 6 zile=39 de euro/pers, 12 zile=49 de euro/pers. Noi, evident, l-am luat pe 12 zile. De ce? Pentru ca va ofera acces GRATUIT la 95% din atractiile regiunii, in numar de peste 200, impartite pe categorii: lacuri si piscine, ascensiuni montane cu telecabine, monumente naturale, muzee, castele, sport&fun, plus 24 de ore de vizitat ce vreti voi in Salzburg, tot GRATIS.
O data cu cardul veti primi si o brosura cu toate atractiile, cu ore de intrare, localizare(pentru GPS), si multe altele. O data cumparat cardul, nu aveti decat sa va uitati pe brosura si pe harta si sa va faceti trasee ca sa puteti vizita cat mai multe (mai ales ca sunt gratuite).
Ca si solutii de telefonie mobila cand mergeti in Austria, va recomand, daca nu aveti abonament Cosmote, sa va luati o cartela Cosmote la care aveti urmatoarele tarife: 24 centi/apel primit, 48 de centi pe apel emis, si 30 de centi pe sms. Au cele mai avantajoase tarife in roaming.
Benzina: cea mai buna mi s-a parut Esso, la 1,28 euro/l de unde luam eu si la 1,38 pe autostrada. Am pus si Agip, si Shell. Masina puturoasa…. Esso, acceptabil.
Incercati sa cumparati mancare de la magazinele Hofer, sunt mai ieftine si au chestii interesante, sau din magazinele Spar cu denumirea Interspar, mult mai mari si mai bine aprovizionate. Noi mergeam in Saalfelden, la 20 de km, la Interspar.
Faceti neaparat baie la Thumsee, intre Lofer si Salzburg, inainte sa intrati in Bad Reichennal.
Obiective turistice
Cu obiectivele revin maine ca am ramas fara cerneala... Smile
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
felicitari. un jurnal cat se poate de detaliat si frumos redactat. numarul 1. cred ca va fi de mare ajutor la multi de aici. mie sigur ca am de gand sa-ti urmez traseul intr-o buna zi....
multumim frumos de informatii
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Frumos jurnal, trebuie sa fac si eu unul in viitorul apropiat. Opelasul meu a facut numai 4344,5Km, a mancat 262,2Litri cu un consum de 6,0L / 100Km. Mai multe detalii in episodul urmator Very Happy Ruta a fost: (1) Timisoara- Viena(Austria); (2) Viena-Lindau(Germania); (3) Lindau-Roma(Italia); (4)Roma-Klagenfurt(Austria); (5)Klagenfurt-Timisoara.

CristianTM.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Obiective turistice
Locatiile nu le voi scrie, le gasiti sigur acolo pe hartile oferite gratuit, oricum sunt toate in nu mai mult de 30 de minute de mers pe jos. Tip pentru parcare (deoarece in Salzburg e 1,1 euro pe ora si la 3 ore trebuie sa vii la masina si sa scoti alt bon): parcati la Untersberg la telecabina si de acolo luati autobuzul 25 care este si el gratuit cu cardul de 24 de ore, care va lasa excat in centru, de unde il luati si inapoi. O alta solutie, daca vreti sa vizitati Salzburgul pe indelete, sa stati pe strazi, mergeti in Salzburg la ora 5, alegeti o parcare stradala, platiti 2 ore de parcare (e gratuita dupa ora 19) si pentru 2,2 euro aveti 3-4 ore de lumina sa vizitati orasul si puteti ramane si seara… O alta posibilitate sa parcati gratuit este urmatoarea: intrati in Zoo Salzburg, gratuit cu Salzburgerland card, vizati biletul, parcati, apoi daca vreti vizitati gradina, daca nu, nu, iesiti din gradina prin Hellbrun, luati 25-ul si ajungeti in centru, si la fel la intors.
1. Salzburg. Orasel frumos, asezat pe raul Salzach. Aveti de vizitat aici o gramada de chestii (le gasiti aici: http://www2.salzburg.info). Noi am selectat urmatoarele: - telecablul de la Untersberg, care va ofera o priveliste minunata asupra Salzburgului si a oraselelor din jur, cu vizibilitate (daca aveti noroc de vreme) si pana la 30 de km. Drumul cu telecabina costa 20 de euro dus intors de persoana si dureaza cam 30 de minute si, bineinteles, este inclus in cardul de Salzburg de 24 de ore. Privelistea este minunata, dupa cum veti vedea si din fotografii, sus este o liniste mormantala, tulburata doar de croncanitul corbilor, foarte prietenosi de altfel. Urcusul cu telecabina este cam spooky, de jos si pana sus nu sunt decat 2 stalpi, cablul facand “burta” intre acestia. IATA SI FOTOGRAFIILE:


panorama 180 de grade asupra salzburgului(dreapta). In centru se distinge aeroportul















- Salzburg Fortress (http://www2.salzburg.info/sehenswertes_30.htm), foarte frumoasa, se urca din centru cu un funicular, aveti o panorama superba asupra Salzburgului, plus o mica lectie de istorie a zonei oferita prin nelipsitele audio-guide-uri in limba engleza oferite la intrare. IATA SI FOTOGRAFIILE:

















Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Frumos doctore,frumos...Mai vrem poze si indicatii.George,te-ai gandit la o cariera de ghid turistic?Multumim de topic... Wink
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
- Plimbarea pe raul Salzaach (http://www2.salzburg.info/sehenswertes_2461.htm), miunata, se face cu o barca propulsata de 2 motoare de tip jet –engine, de 500 de cai fiecare, in susul raului, cu o viteza de 10-20 de km la ora, in timp ce capitanul explica ce si cum se vede de o parte si de cealalta. Mai mult nu va zic ca va stric surpriza, insa va spun ca se merita din plin. IATA SI FOTOGRAFIILE:










- Haus der Natur: o cladire cu 5 etaje in care gasesti manualele noastre ceausiste de stiintele naturii, acvarii, terarii, experimente fizice in desfasurare, planetarium, muzeu de geologie, muzeul civilizatiilor etc, o cladire ce se merita vizitata o zi intreaga. IATA SI FOTOGRAFIILE:


















- Stiegl’s Brewery: fabrica de bere Stiegl, cea mai buna bere austriaca, se viziteaza fabrica, se primesc la iesire 2 beri, e foarte frumos dar nu se pot face fotografii
- Salzburg Zoo – foarte frumos, construit langa un munte, un perete vertical de stanca, intr-adevar te simti in mijlocul naturii. nu va stric surpriza punand si fotografii Twisted Evil
- Palatul hellbrun & the trick fountains IATA SI FOTOGRAFIILE:











http://www2.salzburg.info/sehenswertes_281.htm Aici gasiti toate detaliile despre cam tot ce se poate vedea in Salzburg, eu doar am punctat cateva din categoria “not to miss”

Mai atasez cateva fotografii din salzburg....
































  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
2. Grossglockner hochalpenstrasse. Transfagarasanul lor, un traseu superb, merita toti cei 28 de euro de masina care se platesc (26 cu Salzburgerland card), gasiti informatii detaliate aici: http://www.grossglockner.at/. Eu va arat doar foto, care vorbesc de la sine.































vestitele marmote din Alpi care invelesc ciocolata.... chiar ele erau...






ninsese in noaptea aceea... in august

Mai multe maine seara... acum nu mai pot, bag un dush si la somn ca maine la 7 sunt pe baricade...
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Foarte, foarte frumos. Felicitari George pentru minunata vacanta petrecuta in Salzburg si multumim pentru ca ne-ai impartasit din frumusetile de pe acolo. Multumim si pentru informatiile amanuntite, tips and tricks. Inca un punct important de vizitat pe harta Europei.
La cat mai multe excursii din astea tuturor.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[quote="george_fusneica"]

Ca si solutii de telefonie mobila cand mergeti in Austria, va recomand, daca nu aveti abonament Cosmote, sa va luati o cartela Cosmote la care aveti urmatoarele tarife: 24 centi/apel primit, 48 de centi pe apel emis, si 30 de centi pe sms. Au cele mai avantajoase tarife in roaming.


Intr-adevar cosmote are cele mai avantajoase tarife , dar asta doar daca nu iei in considerare si Orange si Vodafone.:
Tarife COSMOTE Apel efectuat in Austria: 0,46 , in Romania(din Austria) 1.05 , apel primit 0,50 sms 0.30
http://www.cosmote.ro/ro/co...000&cid=17788
Orange Apel efectuat in Austria 0,46 in Romania 0 ,46 ,apel primit 0,22 sms 0,22 http://www.orange.ro/roaming/option-ue-ro.html
Vodafone Apel efectuat in Austria 0,46 in Romania 0,46 , apel primit 0,22 sms 0,29
http://www.vodafone.ro/pers.../roaming-de-voce/

La cosmorom mai ai si avantajul fata de Orange si Vodafone ca, in Romania, daca te suna cineva s-ar putea sa nu ai acoperire sau sa nu le mearga reteaua. Din pacate , cand iesi din tara pica avantajul asta pentru ca nu mai sunt antenele lor.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-ai rupt, imi vine sa plec ..maine! Superba prezentarea, locuri de vis, curat, civilizatie, liniste. Bravo lor! Ma intereseaza cat costa cazarea in camping pe zi.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
33 de eoro pe zi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR