Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • butoiasu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1977 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Sunt posesorul unui Kadett din '77 si intentionez sa-l restaurez ... Pb este ca motoru e bomba (scoate fum, mananca ulei, pompa de benzina e varza, filtru de aer la fel) - partea electrica merge f bine ... Sunt din bucuresti si vroiam sa stiu daca pot gasi ceva piese pt repararea motorului prin zona (eventual chiar schimbarea lui) ... dezmembrari sau orice alta alternativa ...

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca ai putea incerca cu un motor de Astra F.
Du-te la intalnirea Club Opel bucuresti. poate te ajuta baietii...

L.E. Vrem poze Very Happy
  • butoiasu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1977 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa ajut in limita timpului disponibil ... lucrez foarte mult Sad ... mi-ar trebui in primul rand piese pt motor ... pompa de benzina, segmeti set motor ... daca stiti ce adaptari as putea face si ce piese de la alte modele s-ar potrivi pt motorul de 1200 astept raspunsuri ...
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
complicata si costisitoare misiune ,tocmai am citit un topic pe 4 tuning cu un tip din CT care restaureaza un opel rekord din 67 .
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru motorul 12S (cred ca despre asta vorvesti) se gasesc foarte usor piese noi si nici nu sunt scumpe deloc... (segmantii 160 lei toti...) acelasi motor il am si eu pe un E din '89 si m-am interesat de piese de curand. Daca vrei cel mai usor e sa ii pui un 1.3S sau ceva de genul asta daca gasesti pe undeva... Ca sa treci pe injectie (C14NZ sau C16NZ) e prea complicat si trebuie sa schimbi cam tot. ai mai putea sa-i pui si un motor de 1.6 pe carburatie... daca ai nevoie de mai multe detalii, mecanic sau ajutor da un PM sau tel 0745366887
PS am si un tinichigiu si vopsitor foarte bun si ieftin (abia am restaurat un Kadett din '91 care era distrus de rugina in proportie de peste 40 %)!
  • butoiasu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1977 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi ... sincer sa fiu ma impiedica deocamdata lipsa banilor sa apelez la un profesionist ... m-ar interesa mai mult unde as putea gasi piese pentru a incerca sa-l repar singur (macar motorul) ...
  • butoiasu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1977 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut din nou!

Tocmai am decfacut motorul si am constatat ca trebuie sa schimb urmatoarele piese:
Capete de piston,
Segmenti,

Vreau sa alezez shi chiulasa ca sa-l fac de 1300. Unde as putea gasi piesele astea noi prin bucurest? sau prin apropiere?

Multumesc!
  • micutzu_mvp

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1977
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare daca stie cine un magazi de unde se pot lua piese pentru opel kadett. pt motorul de 1.2 care cred ca sa produs pana prin 89 sau daca nu pt motorul de 1.3 carburatie ambele. si daca stie cineva: motorul de 1.2 a fost pus si pe corsa?
  • romeokadett

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1990 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daca esti din bucuresti mergi la metrou mihai bravu si vei gasi o multime de magazinase ale unor arabi. le arati talonul si in 2-3 ore primesti aproape orice piesa comandata. asa am cumparat anul trecut o pompa de benzina pt o masina fab in 1964, stopuri si alte nimicuri. pe comanda mi-au adus si un cablu de kilometraj (pt aceeasi masina) din ungaria intr-o saptamana- cablul era fabricat in italia prin '91.preturile sunt ok.
bafta!
Crying or Very sad am si eu o problema- motor rece c14nz se opreste cand scot pe liber- dk ma poti ajuta cu vreun sfat fac cinste
  • magooo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal butaoiasi, felicitari pentru initiativa ta, acelasi lucru am inceput si eu acum 2 sapt, sa reconditionez un limo din 76. am acasa un city si poate gasim ceva piese si pt tine. poate schimb de sfaturi... k doar ne iubim cu aceeasi masina... sal
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR