Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ma intereseaza si pe mine sa schimb pneurile de vara/toamna/primavara, si nu stiu ce firma sunt mai bune, michelin, bridgestone, sau yokohama.voi ce imi recomandati si dak se poate de ce ? Smile Ms
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
michelin,bridgestone,dunlop +altele sunt din clasa premium,
yokohama,kumho+altele sunt din clasa medie,
si montana,sava +altele sunt cele mai slabe ,
eu am avut dunlop si aveau 142000 km cind le-am schimbat (bineinteles ca aratau jalnic)
eu am crezut ca neamtul a avut si anvelope de iarna si le-a folosit in paralel,
dar cind am cumparat anvelopele noi ,era si un tip cu un BMW care tocmai schimba anvelopele
si spunea ca cele vechi au 110000 km si ar mai fi mers inca 20000 ,
atunci mi-am dat seama ca anvelopele au 142000 km fiind pe masina de noua,erau fabricate in Anglia.
acum am luat kumho ,la inceput am crezut ca sunt slabe ,
dar am vazut ca vin echipate unele modele de jeep-uri hyundai ,toyota,
eu am dat pe astea 1270 lei 215/45/17 daca luam din clasa premuium luam decit 2,
daca dispui de minim 2000 lei ia din clasa premium te vor tine sigur 100000 km in conditi optime de utilizare

aaa!...dar daca ai jenti mai mici nu te ajunge atit
toate bune
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
142.000 km sa reziste o anvelopa? am vazut motoare mai devreme desfacute Very Happy

On topic. Din cele enumerate in primul post as merge pe michelin.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA : De ce sa nu reziste 142.000km,eu am Pirelli P7 si la 65000 km nu sunt uzate foarte multe...insa mentionez ca maxim de 5 ori am auzit rotile sa scartaie.
alexboss89 : Cel mai indicat este sa folosesti 2 seturi de anvelope,mai exact de vara si de iarna(iarna este bine sa montezi jante de fier,pentru ca aliajul de aluminiu,magneziu...etc isi pierde luciul si este corodat de solutiile ce se imprastie iarna pe drumuri si in plus daca aluneci pe zapada si ajungi in borduri este mai ieftina o janta de fier decat una de aliaj);de asemeni iti recomand sa optezi pentru dimensiuni ceva mai mici pentru cele de iarna(ma refer la latime,daca vara folosesti 205-215,iarna poti folosi 195).Referitor la marci a fost explicit mariani,acum nu ramane decat sa ne spui ce ai ales si ce parere ai,poate chiar sa ne dai sfaturi Smile
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
poate sa reziste o anvelopa 140 k.dar in alta tara.parerea mea.
la ce drumuri avem eu nu cred ca o anvelopa rezista atat pe drumurile patriei noastre.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mariani a scris: daca dispui de minim 2000 lei ia din clasa premium te vor tine sigur 100000 km in conditi optime de utilizare
mariani, la unii utilizatori imbatraneste cauciucul inainte de a face 100.000 km. Wink Eu fac cam 15.000 km/an si am atat anvelope de vara cat si de iarna. Ambele sunt premium, Good Year, respectiv Michelin. In 5 ani (cat ii trebuie cauciucului sa imbatraneasca) fac 75.000 km, in medie 37.500 km pentru un set de anvelope. In concluzie: chiar daca nu vor avea uzura foarte mare, voi fi nevoit sa le schimb din cauza cauciucului care va imbatrani.
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
deci sa explic,am alte cauciucuri de iarna,separat de astea,si am cu jenti din aliaj,pt k asa le-am luat de la nemti,vreau sa schimb doar pneurile de vara,eu acum am brigestone pe spate si michelin pe fata,dar am vazut multe masini (audi,mercede,vw,skoda) cu brigestone modelul kre il am eu,si spre asta m-as indrepta Wink ,oricum multumesc tuturor Smile
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
mariani a scris: daca dispui de minim 2000 lei ia din clasa premium te vor tine sigur 100000 km in conditi optime de utilizare
mariani, la unii utilizatori imbatraneste cauciucul inainte de a face 100.000 km. Wink Eu fac cam 15.000 km/an si am atat anvelope de vara cat si de iarna. Ambele sunt premium, Good Year, respectiv Michelin. In 5 ani (cat ii trebuie cauciucului sa imbatraneasca) fac 75.000 km, in medie 37.500 km pentru un set de anvelope. In concluzie: chiar daca nu vor avea uzura foarte mare, voi fi nevoit sa le schimb din cauza cauciucului care va imbatrani.


Ce inseamna ca imbatraneste cauciucul? Ale mele sunt cele originale din 2001 si mai au carne. Sunt batrane?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Adica se crapa si isi cam pierde proprietatile. Nu se recomanda sa folosesti cauciucurile mai mult de 5 ani.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
[quote="biela-manivela"]
mariani a scris: Eu fac cam 15.000 km/an si am atat anvelope de vara cat si de iarna. Ambele sunt premium, Good Year, respectiv Michelin. In 5 ani (cat ii trebuie cauciucului sa imbatraneasca) fac 75.000 km, in medie 37.500 km pentru un set de anvelope. In concluzie: chiar daca nu vor avea uzura foarte mare, voi fi nevoit sa le schimb din cauza cauciucului care va imbatrani.

Depinde si cat de mult merge,eu in noiembrie fac 1 an cu Vectra si am 32.000km si te asigur ca sunt masina care fac si mai mult de atat cu siguranta
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am vrut sa subliniez ca unii merg mai putin si pentru ei nu e valabil acel argument.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Asa este, biela are dreptate. Nu e recomandat sa folosesti un cauciuc mai mult de 5 ani.
Daca stii ca mergi mult, cumpara cauciucuri din gama premium: Conti, Michelin, Dunlop.
Daca nu mergi forte mult cumpara ceva mai ieftin dar totusi bun. Preferabil e sa ai duoa seturi de roti, unele pt vara iar altele pt iarna.
Eu am avut Conti pe masina (excelente cauciucuri), iar de aproape doi ani am Dunlop de care-s foarte multumit.
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Peste ceva timp va trebui sa schimb cauciucurile fata care momentan sunt 215/55/16.As vrea sa ii pun cauciucuri 205/55/16 pentru ca sunt mai usoare(si asta conteaza la caseta directie,suspensie si articulatii fata)nu mai au aspectul ala de cauciucuri desumflate(toti imi spun ca cauciucurile fata sunt desumflate fiindca acestea fiind de 215 ies un pic in fara jantei si ma tot seaca sa le spun la toti ca asa arat normal un cauciuc lat la 2,2 atmosfere)si nu in ultimul rand sunt mai ieftine cele pe 205 si se gasesc mai usor decat cele de 215.
Ce parere aveti ma intereseaza daca a mai facut cineva schimbarea asta la masina.Majoritatea bmw-urilor au pe spate anvelope mai late decat pe fata si la stabilitate nu cred ca va fi prea afectata nici vicky a mea.
In principiu nu as face schimbarea dar as vrea sa stiu si parerea voastra.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, dar BMW-urile au tractiune spate. Oare conteaza aspectul asta? Cool
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Iar majoritatea BMW-urilor nu vin cu dimensiuni diferite fata/spate la anvlope.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Da, dar BMW-urile au tractiune spate. Oare conteaza aspectul asta? Cool


Pai daca o iau "mot a mot" inseamna ca tre sa pun mai late pe fata decat pe spate ca doar am tractiune fata Laughing .
Vreau sa stiu daca pe acest tip de jante merg si pneuri de 205 latime si daca acest aspect afecteaza cumva ceva la masina.Cum se vede si in poza cauciucul este un pic iesit in exteriorul jantei.

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
hot a scris:
biela-manivela a scris:Da, dar BMW-urile au tractiune spate. Oare conteaza aspectul asta? Cool


Pai daca o iau "mot a mot" inseamna ca tre sa pun mai late pe fata decat pe spate ca doar am tractiune fata Laughing

Intelegi ceea ce iti convine.

O masina cu tractiune pe spate la plecare de pe loc cu acceleratia blana se comporta diferit fata de o masina cu tractiune fata la plecare de pe loc cu acceleratia blana. Asa ca si solutiile pentru aceste situatii sunt diferite!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pe scurt:
martie: cumparat-montat dunlop 205\55\16, rulate 25.000 si le-am lasat pina la limita.zafira2004 2.0 dti
iunie:cumparat-montat kormoran gammab2 ,rulate 23.000 si mai merg maxim, dar maxim2000.zafira2004 2.0dti
iulie:cumparat-montat pe masina lui maica-mea tot zafira 2001 2.0dti:Pirelli p6000 powergy, m-am uitat ieri la ele , cu maxima indulgenta mai mult de 27-28000 nu merg. marime 195\65\15
toate cauciucurile au fost montate pe fata.Masinile merg numai pe plaiuri mioritice
ce marca sa iau sa ma tina si pe mine 110.000-145.000km?
Nu vreau sa supar pe nimeni dar cred ca exagerati foarte mult.
Atentie- Am dat exemple concrete .
  • ZoomZero

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mergi la un service si intreaba-i ce iti recomanda pentru plaiurile pe care umbli. Spune-le ca nu cumperi din tara deci probabil vor fi obiectivi.

La gume sunt mai multe puncte de vedere... ex, un cauciuc moale cum e Kormoran B2 nu rezista la stanci si pietre ascutite... orienteaza-te catre unele mai simple, mai masive si mai tari... normal, nu vei mai avea aceeasi aderenta pe asfalt dar.. asta e ecuatia, tu pui variabilele.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@victor soare - nu prea imi vine sa cred ce zici tu acolo. 25.000 km si s-au dus anvelopele? Hmmmmm.... Sa ma scuzi dar dunlop-urile de pe masina mea au vreo 23.000 km si abia daca se cunoaste ca au fost rulate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR