Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am cam 6000 euro si nu intentionez sa-mi cumpar din romania.


Sfaturi ?
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai eu zic sa te calmezi putin pt. ca Tigra A (banuiesc ca despre ea vorbim, nu despre Tigra B adica twin-top-modelul actual) are motoare in cel mai bun caz euro2 (X14XE si X16XE) iar in cel mai nefericit euro1 (C14SEL sau C16SEL), adica celebra taxa rivalizeaza cu pretul de achizitie. Ori mai astepti sa-si revina astia (sa dea legea noua) ori cauti prin Romania...
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ingineru sfatul tau e bun .. ai dreptate, ba chiar taxa pentru un X16XE este de 2500 euro iar pretul masinii variaza intre 2000 si 3000 euro deci tot la acelasi pret ajung comparativ cu Romania. Dar daca privim din alt unghi, combustibil, drumuri, metalitatea celor din Germania ? Crede-ma ca pana acum nu am vazut tigra in romania la vanzare in stare buna. E o masina frumoasa pe care multi nu se indura sa o vanda, chiar daca este de clasa mica si veche si ...etc. Parerea mea.

Pe mine ma interesa procedura de achizitie si cateva date tehnice (eventual sfaturi de care sa tin cont in momentul in care o sa am o tigra in fata).


Multumesc mult !
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In Germania preponderent proprietari de Tigra sunt femei care nu au cumparat-o la vremea ei pt. veleitati sportive-era pur si simplu o alternativa "trendy", poate chiar "life-style" la Corsa B. Asa ca acolo probabil nu vei gasi exemplare forjate dar nu te bucura pt. ca mai mult ca sigur au alte probleme: rulare subturat mai ales in oras, neglijare continua pe partea mecanica (adica nimic nu e schimbat la timp si in general tot felul de subansamble stau sa cada+durate enorme intre schimburi de ulei-femei deh-+tot felul de mici busituri/zgaraieli/agatari). Daca n-am reusit sa te descurajez, parerea mea este sa cauti una cu motor X16XE, cat mai "stock" si de preferinta la privati nu la handleri (dealeri de SH).
Skip ads

  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ms Ingineru .. asa am si facut .. am gasit ceva frumos, proprietate privata, prima mana .. pret bun 2000 euro, 97 masina






  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Huh .. pentru cei care mai citesc aceasta tubrica .. in ceea ce priveste masinile de la nemti, proprietate privata, atentie mare de la cine cumparati pentru ca mai sunt si tepe.
Spre ex. cazul meu .. masina costa 1899 euro dar omu cerea avans.. chipurile sa se asigure ca o sa iau masina. M-am interesat .. am mai citit si am vazut ca se practica des "teapa" asta, asa ca daca vreti sa va luati o masina de la nemti sfaturile care pot sa vi le dau sunt: - sa mergeti cu cineva care stie in ale motoarelor (daca tu nu ai treaba), nu trebuie sa stii germana pentru ca majoritatea vorbesc engleza chiar mai bine decat noi, nu cumpara de la turci, cauta intr-un targ cu mai multe masini, negociaza pretul.

Sper sa fie util acest mesaj, macar pentru cei care intampina asemenea probleme.
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu mai zice nimeni nimic aici ?
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
hai ca mai zic eu ceva, ai dreptate cu Tigrele din Ro, am un amic care 2 luni a alergat toata tara asta sa gaseasca o Tigra in stare buna, a vazut masini la Constanta, Arad Sibiu, etc, dar nu a gasit nimic plus ca preturile variau de la 4 la 6000, in conditiile in care masinile erau alergate, cazute etc. A luat calea Germaniei pentru o masina de acolo, s-a dus chitit pe Tigra dar a venit acasa cu un Ford Puma Very Happy 1.6 de 103 cai, masina era sub 5000 de euro avea 90000 km, in stare excelenta, cu jante de 15, aliaj, cauciucuri aproape noi, AC, xenon, alarma, etc si pe deasupra Euro4! , desi era din 2001. Nu zic sa-ti iei neaparat Puma, dar macar asteapta noile cuantumuri de taxe pe Euro2 ca e pacat sa dai atatia bani la stat.... ce face statul pentru tine ca sa le dai atatia bani? si sa fim seriosi, un astfel de motor Euro 2 polueaza un pic mai mult decat un Euro 4, iar o Dacie daramata de pe la noi poate polua cat 5 masini din astea. Eu zic sa ai rabdare pana apar noile taxe si apoi ia-ti Tigra, acum e bataie de joc cu taxele.
Skip ads

  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dragut si ford puma. dar ca intretinere e mai scump decat un tigra.

vreau sa-mi iau masina acum pentru ca nu am .. nu pot sa mai astept pana la anu`, ma batea capu` sa o inmatriculez prin bulgaria sau spania ..inca ma interesez care sunt taxele pe la ei.

daca stie cineva, orice informatie e bine venita.


Multumesc,

Marius Roman
  • zmeutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salutare,
chiar voiam sa deschid un topic asemanator, deoarece si eu as vrea sa achizitionez un opel tigra
de preferat 1998-2000 motor de 1.6 (si 1.4 e bun), sa aibe sub 150.000km
full option daca as gasit, si as mai vrea sa bag cate ceva pe el
spoilere,praguri,eleron,jante, tapiteria din piele (in caz ca nu e), neoane
si pe la motor putin are cineva vreo idee cam cat mar ajunge toate astea
masina am vazut pe site-urile din germania ca e intre 2000€ si 7000€
dar am inteles de la cineva care e in belgia si de la multi alti care se ocupa cu traficul de masini din germania ca pot il pot lua cu 2000€-3500€ max in stare foarte buna din 98, 1.4i...

@mariuslca daca te duci in germania sa iti cumperi masinuta anunta'ma si pe mine cat ai dat pe ea, starea cum e optiuni, motorizare...

Multumesc!
  • zmeutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mariuslca a scris:Ms Ingineru .. asa am si facut .. am gasit ceva frumos, proprietate privata, prima mana .. pret bun 2000 euro, 97 masina


vad ca e foarte intretinuta masina, cati km are, ceva optiuni?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
[b]@Zmeutz

Ia in consideratie si taxa de prima inmatriculare avand in vedere ca nu se va modifica pana la inceputul anului 2008.

Ar fi 3.000 de euro pentru varianta 1.6 si 2600 pentru 1.4 avand in vedere ca sunt motor cu norma de poluare euro2.


Pentru modificari pot sa-ti spun ca m-am mai uitat si eu, la noi nu prea gasesti cine stie ce body kit-uri, doar pe site-urile de afara preturile acestora incepand de undeva de la 500euro in sus(bara fata, bara spate, praguri), un set de faruri cu angel eyes+stopuri clare- 300-350euro, jantele te mai duc undeva la 300euro cel putin . Tapiterie de piele nu stiu daca are vreo tigra din fabrica, e posibil sa ma insel, de facut tapiteria din piele(scaune fata+spate+fete usi) cam de la 450 euro in sus depinzand de materialul ales si firma care va face lucrarea, costurile crescand daca vrei sa tapitezi plafonul,stalpii, bord s.a.m.d.

La capitolul performante ar trebui sa incepi cu o admisie sport, evacuare si o remapare.

Mult succes!
Skip ads

  • zmeutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ia in consideratie si taxa de prima inmatriculare avand in vedere ca nu se va modifica pana la inceputul anului 2008.

nu cred ca vreau sa o inmatriculez in romania, o voi tine o perioada daca se poate pe germania, sau italia(mai degraba mai astept pana in 2008 decat sa o inmatriculez in RO)

La capitolul performante ar trebui sa incepi cu o admisie sport, evacuare si o remapare.

si la capitolul performante, tot ce e mai important si necesar , cam la ce suma ar ajunge?

eu am aprox suma de 5000€
din acesti bani trebuie sa cumpar masina, si restu' toti ii bag in ea pentru tuning,
pentru inceput aceasta suma, pe parcurs o sa mai bag
imi doresc de ceva timp masinuta si daca o achizitionez nu cred ca o mai vand Smile

super tigra din garajul tau Smile , keep it safe! Wink
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salutare

M-am intors din Germani, si am venit la volan.
Mi-am luat un tigra 1.4 din 96, negru, 190000 km, geamuri si oglinzi(incalzite) electrice, inchidere, a.c., servo directie, cutie manuala, unic proprietar(femeie), super ingrijit din 2004 tinut pe dreapta(cam ruginit pe la placutele de frana,disc de frana). tapiteria arata super bine, masina este completa din toata punctele de vedere. Merge prea bine pentru anul ei. Pe drumurile din Germania am ridicat masina la maximul puterilor atingand viteza de aproximativ 210 km
Masina a costat 3000e +120e numerele pentru 30 de zile. pretul initial al masinii a fost de 3500, deci nu uita sa negociezi.
Eu am de gand sa`mi inscrium masina in bulgaria, pana in 2008.

daca mai ai intrebari si te pot lamuri nu ezita.
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
masina asta chiar are fani ..
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC mariuslca Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme!!! 210km/h, impresionant, mai mult de 190km/h pe vitezometru la 5500rpm (atat e si viteza constructiva) nu am reusit sa o alerg.

Numai bine!
  • zmeutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mariuslca a scris:salutare

M-am intors din Germani, si am venit la volan.
Mi-am luat un tigra 1.4 din 96, negru, 190000 km, geamuri si oglinzi(incalzite) electrice, inchidere, a.c., servo directie, cutie manuala, unic proprietar(femeie), super ingrijit din 2004 tinut pe dreapta(cam ruginit pe la placutele de frana,disc de frana). tapiteria arata super bine, masina este completa din toata punctele de vedere. Merge prea bine pentru anul ei. Pe drumurile din Germania am ridicat masina la maximul puterilor atingand viteza de aproximativ 210 km
Masina a costat 3000e +120e numerele pentru 30 de zile. pretul initial al masinii a fost de 3500, deci nu uita sa negociezi.
Eu am de gand sa`mi inscrium masina in bulgaria, pana in 2008.

daca mai ai intrebari si te pot lamuri nu ezita.


nu ai dat cam mult pe ea Confused
mie mi se pare cam mult pentru cat km are si anul din care e Sad

oricum cu zice si @cozmino sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme! Very Happy

de alte tigre nu ai mai dat, ceva mai tinere ?
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cum am mai zis .. masina arata si merge impecabil .. nu am avut foarte mult timp sa caut, am fost in nurmberg cu cineva care cunostea locul. Omu` si-a cumparat masina intr-o ora .. si nu prea a mai avut chef sa mearga si cu mine.. insa cred ca am avut un gram de noroc si cu masinuta asta. sa va povestesc Smile
... am ajuns in Germania, respectiv Nurmebrg, am luat toate parcurile la rand si am gasit 3 tigre. 2 din 95 si una din 96. Cea din 96 era la pretul de 3800 cu 100000km 1.4, una din cele din 95, 1.6 era la 2000 si era lovita iar ultima .. masina cu "tuning" frate (cred ca a fost a unui tigan, ca tare urat arata) si costa 3200.
si-a luat omu` cu care am mers masina si m-a pus sa aleg intre alea 3, sau sa ma uit de o alta marca. In momentul in care am mers sa mai arunc o privire la cele 3 "magnifice tigre" a intrat in parc o tigra neagra, actuala mea masina. Coincidenta sau noroc ? Smile

multumesc!
  • zmeutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu as zice aici ca a fost soarta Very Happy,
tu ce ai de gand sa faci, mai bagi bani in ea, ma refer un tuning ceva Very Happy ...

eu m'am gandit sa fac astfel
cumpar o tigra praf(nu botita, cu foarte multi km, nu prea ingrijita...) la 500-1000€ max, si apoi sa bag bani in ea sa schimb atat de sub capota cat, interiorul si exteriorul ... ce ziceti se merita asa?
zic asa deoarece oricum as cumpara'o vreau sa umblu putin sub capota, mai bine zis vreau sa schimb motorul, ceva mai puternic, si alte piese mai importante.
sa zic ca o iau cu aprox 800€, imi ajunge 4000€ pentru o schimbare totala?

masina vreau sa o cumpar si sa bag bani in ea deoarece la mine moare nu vreau sa o vand mai departe Very Happy
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
zmeutz .. Smile daca o iei din germania .. la 800 euro .. cum o aduci ? dai 1000 euro pe platforma ?

eu o sa mai bag bani in ea ... dar nu ma apuc acum sa pun body kit-uri ..

mi-am luat mp3 pioneer statie+subwoofer - GBL de 1000 euro

vreau sa-mi pun folie sa schimb toba .. farurile si cam atat momentan .. a si o alarma belea Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR