Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Oxy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Acest tutorial este testat pe modulele BCM (Body Control Module) avand seriile GM13142241 si GM13279900. Ca sa aflati ce serie aveti la acel modul, pe partea soferului se desface capacul ce tine comutatorul de lumini (vezi poza). Din cate am inteles pe varianta in care masina nu are proiectoare si au seria GM13142240 s-ar putea sa nu mearga.
Piesele necesare pt activare:
- maneta de semnalizare prevazuta cu contacte pentru cruise control
- switch ambreaj (unele masini vin cu el din fabrica)
- cablaj (pe unele masini se monteaza din fabrica)
Maneta se poate comanda la dealerii opel sau alte firme ce aduc asa ceva si costa aprox 200-250 ron
Switchul poate sa fie deja montat pe masina din fabrica. Se verifica usor daca aveti sau nu acel switch, se gaseste la capatul pedalei de ambreaj (vezi poza). Switchul costa aprox 70-100 ron. Cablajul este practic un fir ce leaga 2 conectori. Pe cele mai multe masini exista deja instalat. Daca nu il aveti instalat, va aparea pe Tech2 eroarea b3794 “cruise control open”. Recomand mai intai montarea manetei si verificarea existentei firului de la pinul 20 al mufei XC46 (vezi poza). In caz ca exista acel fir treceti direct la activare din soft.

1.Montarea manetei:

Se desfac suruburile carcasei de la volan/directie. Un surub torx de la baza carcasei si cele 2 suruburi ascunse de niste butoni de plastic, e necesar sa rotiti volanul pt a avea acces la ele. Dupa suruburi scoatem inelul de plastic de la cheia de contact, urmand pe rand si capacele. Maneta veche se scoate folosind un imbus marime foarte mica sau ceva care sa intre pe canalul manetei pana face un click apoi tragem de maneta. La cea noua se conecteaza si mufa pt cruise control. Dupa montare se reiau pasii in ordine inversa.

2.Montare cablaj: (cand pinul 20 de la mufa XC46 este liber. Daca cablajul exista deja pe masina se trece direct la activarea din soft cu Tech2)

Ceva mai dificila si recomand sa aveti aproape pe cineva care sa ajute. Practic trebuie sa tragem un fir de la o mufa ce se afla in carcasa volanului la alta mufa ce se afla in spatele suportului de sigurante din stanga soferului. Se scoate mufa XI3 din spatele cutiei de sigurante din interiorul masinii (vezi poza), taiem soricelul de plastic ce prinde firele si desfacem capacul mufei. Aici ne trebuie un papuc tip mama care sa intre pe gaura pinului 41 (vezi poza). Se introduce firul sertizat in mufa, punem capacul la loc si prindem cu un soricel toate firele de mufa. Capatul celalalt al firului se introduce in mufa XC46 cea mai mare mufa din carcasa volanului (vezi poza). Se desface carcasa volanului urmand pasii de la montarea manetei si scoatem mufa XC46 si apoi capacul acesteia. La gaura pinului 20 se introduce firul sertizat cu papuc. Se monteaza totul la loc si daca contactele sunt facute bine ar trebui sa nu apara pe Tech2 eroarea b3794 “cruise control open”.

3. Activarea functiei cruise control din soft cu Tech2. Aparatul se gaseste si la dealeri dar mai ieftin si mai usor se rezolva la tipii ce detin asa ceva. Eu am facut la baietii de la EDS cu 50 ron. Dupa activare se va aprinde si martorul verde in bord ce simbolizeaza cruise controlul.


  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Oxy, felicitari pentru acest tutorial!
Pacat ca posesorii de Corsa-D nu prea au curaj sa se aventureze in astfel de modificari.
  • big_kff

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ms frumos. Imi lipsea firul despre care vorbesti (Tech2 eroarea b3794). Mi-au fost de mare ajutor informatiile tale. Mi-am montat eu tot ce trebuia cu ajutorul tau. Multumesc.
  • bobotz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut, foarte bun tutorial.

L-as incerca si eu (Corsa D A13DTE), dar nu stiu daca am ce trebuie pe masina. Am reusit sa fac doua fotografii la ce este in spatele pedalei de ambreiaj, imi spune cineva daca am switch-ul montat?

Mersi.


Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR