Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc, dar am rezolvat cu uleiul (pusesem 6 litri in loc de 5.5) cu o seringa si cu un furtunas de perfuzie. Sper sa nu mai dea ulei pe acolo. In alta ordine de idei, ziceam ca acel zgomot la rulare e dat de cauciucuri care se prezinta in felul urmator:
Toate 4 sunt uzate neuniform cu gropite. E ca si cum cineva a luat cu lama din loc in loc din ele. Gropite am pe ambele parti ale cauciucurilor fara un pattern anume, ba chiar si pe mijloc ici si colo. Lumea zice ca ar fi cauciucurile extrem de proaste (SAVA) dar eu, fiind mai paranoic din fire, ma gandesc la suspensii si alte tampenii, cu toate ca am verificat tot trenul de rulare din bara in bara si nu are nici pe dreaqu. Si jocul ala in caseta de directie imi sta pe creier...oare nu se poate repara? Ca una noua......
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
cauciucurule sunt de vina 100%. o sa ai o mare surpriza cand o sa le schimbi.
legat de caseta de directie, am mai vazut f multe cazuri in care mecanicii au zis ca trebuie schimbate desi nu aveau nimic. mai las-o asa, de reparat am inteles ca nu prea se repara.
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Pe 17 e ziua mea, nu se gaseste nimeni pe aici sa-mi faca cadou niste gume? Accept numai NOI si numai Michelin sau GoodYear.
Wink
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Daca tu nu simti nici un joc la caseta, atunci de ce iti sta pe creier? Fii serios si schimba mecanicul pina nu-ti schimba el caseta degeaba. Pe Vectra B s-a montat una din cele mai robuste casete, vorbesc de cele de fabricatie Saginaw, nu ZF. Singurul lor defect este ca incep sa piada ulei prea devreme, din cauza unui simering rau ales, dar se repara foarte usor si devine chiar mai buna decat a fost noua.
Skip ads

  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Pai a mea e Saginaw, semeringul de care vorbesti e inca in regula, nu da ulei pe nicaieri.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai de-aia, ca e Saginaw, stai linistit. O vei repara cand va incepe sa curga.
Ceva ma nedumireste totusi, ai zis:
1.colier burduf bieleta directie slabit (burduful nu avea nimic)
Colierul ala n-are cum sa se slabeasca singur. Daca cineva a umblat la caseta, nu mai lua in considerare ce-am spus mai sus, ramane valabil numai pentru o caseta neatinsa.
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Pai e vorba de colierul din plastic (e mult spus colier, mai degraba un soricel sau nush cum se spune din plastic) care strange burduful de bieleta pe caseta. Era pur si simplu mai larg decat trebuia sa fie, e posibil sa fi fost asa din fabrica. Nu a umblat absolut nimeni la caseta.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Colierul original este metalic, nu este o fasheta din plastic. Probabil au fost schimbate bieletele candva.

Si inca o observatie:
ti s-a spus ca ''mai devreme sau mai tarziu toate Vectrele si Omegile cu tipul respectiv de caseta incep sa aiba joc''
Pe Omega nu s-a montat tipul asta de caseta.
Skip ads

  • ali nermin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
curge ulei pe la un burduf se zice ca este semeringul .Se poate inlocui semeringul?unde potsa il gasesc.
  • ManiacuV6

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai la Un service de preferat care a mai facut asa ceva ca e cam complicat
e necesar sa se scoata caseta de directie de pe masina
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
eu am aceeasi problema (vectra b din 97).
partea proasta e ca nu se gaseste kit de reparatie pentru asa ceva. problema la ele stiu ca a fost destul de grava la vremea respectiva, masinile au fost intoarse in service si inspectate casetele de directie (model Saginaw).
eu am masina de 5 ani si de atunci am aceste scurgeri. am hotarat sa nu schimb caseta (e cam 1100 EUR noua la Opel, 3-500 noua pe aftermarket, si cam 100-200 EUR la dezmembrari) si am completat cu ulei in vas( in 5 ani cam 2 litri de ulei). cand o sa curga mai rau si/ sau o sa aiba joc o sa schimb si eu caseta.
daca nu curge prea tare si nu are joc las-o asa
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Casetele Saginaw pentru Vectra B sunt foarte robuste si merita reparate pentru ca nu prind joc, nu se uzeaza dintii pinionului sau cremalierei, nu se uzeaza carcasa distribuitorului in dreptul segmentilor, iar dupa reparatie va avea o viata chiar mai lunga decat prima. Intr-adevar, la fabricatie s-a montat un simering cam firav, care cedeaza dupa cca 120-150.000 km.
Un caz rezolvat pe forum vezi aici.
Ma puteti apela si pentru kituri de reparatie, trebuie doar sa aveti grija pe mana cui dati caseta la reparat, nu-i o operatie care se poate face ''pe genunchi'' de catre incepatori. Nu vreau sa denigrez concurenta, spun asta doar pentru ca am primit din Ro incercari nereusite.


Ultima modificare facuta de trami la Dum 20 Nov, 2005 2:34 pm
Skip ads

  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
trami a scris:Puteti apela si pentru kituri de reparatie, trebuie doar sa aveti grija pe mana cui dati caseta la reparat, nu-i o operatie care se poate face ''pe genunchi'' de catre incepatori. Nu vreau sa denigrez concurenta, spun asta doar pentru ca am primit din Ro incercari nereusite.

pentru casetele in discutie se gasesc kituri? ce fabricant?
eu am mai cautat dar nimic....
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista fabricanti de kituri, ci fabricanti de simeringuri pentru tot feluri de aplicatii in general, dupa care vin confectionatorii de kituri care cumpara simeringurile varsate si le ambaleaza pentru fiecare aplicatie in particular. Sigur ca sunt multi, de aceea nu-ti pot recomanda unul anume, mai ales ca zici c-ai cautat si n-ai gasit nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR