Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ICristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat placutele de frana spate si am scos capatul cablului din furca si nu mai are aceeasi distanta. Am incercat sa trag de cablu dar ramane ca si cand asi avea frana trasa.
Va rog sa-mi spuneti cum sa slabesc cablul.
Skip ads

  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
banuiesc ca de sub cotiera.
doar banuiesc.[quote="ICristian"]Am schimbat placutele de frana spate si am scos capatul cablului din furca si nu mai are aceeasi distanta. Am incercat sa trag de cablu dar ramane ca si cand asi avea frana trasa.
Va rog sa-mi spuneti cum sa slabesc cablul.[/quote]
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sper ca e valabil si la vectra...



  • ICristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc, am reusit sa reglez cablul si este foarte simplu.
Trebuie mai intai sa demontati cotiera si furca opritor ( din material plastic de culoare neagra ) aflata in capatul din dreapta, o scoateti si se trage maneta, se pune o cheie fixa de 18sau22 nu mai stiu exact dar incercati si voi pana va intra sa opriti bucsa de teflon din capatul cablului prin mentinerea cablului la acea distanta si lasati maneta jos (aveti grija sa nu stranget prea tare, sa nu blocati frana pe spate ). Montati la loc furca din plastic, veti avea o alta distanta fata de pozitia initiala, reglati distanta de la surubul distantier din dreapta.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pentru reglaj la Vectra C, trebuie demontata toata consola(tunelul median) sau doar plasticul care acopera frana de mana?
Prin ce se traduce furca opritor?
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
foarte simplu ... daca cablul de frana este ok (nu este blocat ) , totul tine de mecanismul de actionare al franei (maneta) in rest se autoregleaza singura .
ideea ca nu tine decat in momentul in care a ajuns la cotiera sau ca vrei sa tina la al 5 ... sau ma rog dinte tine de reglajul in interiorul masini.
imi pare rau ca nu pot pune poze (trebuiesc editate si nu am timpul necesar ) . pe scurt :
1. trebuie cum a spus colegul meu apasat pe acea "saiba" de teflon din fata pentru a tensiuona arcul ("saiba" din fata se va deplasa catre portbagajul masini .)
2. undeva in spatele sistemului pe unde intra cablul , avem un plasic negru urmat de o sa ii zicem parghie metalica .se apasa cu o surbelnita pe acel plastic negru (in momentul apasari , cablul se elibereaza si se poate impinge catre portbagaj )
3. se apasa pe acea parghie metalica care blocheaza cablul de frana de mana pe filet si nu mai lasa acel arc sa traga cablul in fata .
4 se regleaza cablul de frana pe cursa maxima innapoi (sa nu blocheze etrieri ) dupa care se trage frana de mana de cateva ori pentru reglare .

5. in spatele acelui plastic pe unde intra cablul de frana este un plastic (sub forma de L ) care se desface cu un imbus de 3 sau 4 . daca observati , acea parghie in momentul in care lasati frana de mana in jos actioneaza plasticul de elibereaza cablul

in rest ... spor la treaba
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR