Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Pisica face iar fitze... redeschid subiectul. Fix aceleasi manifestari. Maine trebuie sa rezolv problema.

A mai scos cineva broasca si poate sa-mi dea o mana de ajutor?



Am si eu o problema de acest gen cu inchiderea si constat ca ai acumulat o vasta experienta pe aceasta tema. Spune-mi te rog unde este situat acest calculator, eventual o poza ? Am o Vectra B - 1998. Multumesc. Question Question
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut, calculatorul de inchidere centralizata se afla in dreapta picioarelor pasagerului, sub masca de plastic.
Iti recomand sa citesti in primul rand erorile, pentru a sti pe ce cale sa o apuci.
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor.am si eu o problema la inchiderea centralizata.nu ma deranjeaza foarte tare dar as vrea sa o rezolv.usile se incuie si descuie normal. dar in cazul in care o usa nu e inchisa bine si armez .... se incuie toate in afara de cea care nu este bine inchisa.pana acum aprox o saptamana daca una nu era inchisa bine nu se inchideau nici celelalte. .... se auzea cum dau sa se incuie si p urma sareau la loc. la toate masinile cu inchidere centralizata pe care le-am avut asta era comportamentul normal.daca una nu e inchisa bine ... nu se incuie nici o usa.dupa cum spuneam .....asa a fost si la opel ... pana acum o saptamana.stie cineva care este cauza ? multumesc anticipat
  • Teo_MTM

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am o problema cu inchiderea: pana acum cateva zile se inchidea toata masina doar din telecomanda de la alarma, iar din cheie nu. Sad A inceput sa se inchida din ce in ce mai greu pana nu s-a mai inchis, adica trebuia sa apas mai multe inchideri-deschideri pana se inchidea toata masina. Ce ar putea avea ? Confused
Skip ads

  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Desfa telecomanda de la alarma da bateria jos pune pe o bucata de vata niste spirt , sterge cablajul si cauciucul care vine pe cablaj,stergi dupa aceia cablajul cu o carpa uscata.Daca tot ai umblat shimba bateria.Pui totul la loc si vezi daca merge.
  • Teo_MTM

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
NU e de la cablaj pt ca am 2 telecomenzi si nu merge cu nici una. Alarma se activeaza, dar centralizata nu mai merge.
  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cumva ai spalat masina?
  • Teo_MTM

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai o spal numai la spalatorie, dar pe la motor niciodata. Neutral
Skip ads

  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu fie de la portiera de pe partea stanga(cea a soferului) cauta sa vezi acolo daca aia nu se inchide,nu se inchide nici una.Daca este asa trebuie alta inchidere centralizata.In carreour sunt la 60-80 de lei.uitate totusi daca firele de la inchidere fac contact bine sau sa fie vreun fir rupt
  • Teo_MTM

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa vad ca avea cineva motoras centralizata la 20RON Wink Dar inainte mergea din telecomanda toata masina o data si din cheie nu Confused Acum din nici una.
  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mie imi merge numai din telecomanda.Sper sa-ti rezolvi problema
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cristy18 a scris:Sa nu fie de la portiera de pe partea stanga(cea a soferului) cauta sa vezi acolo daca aia nu se inchide,nu se inchide nici una.Daca este asa trebuie alta inchidere centralizata.In carreour sunt la 60-80 de lei.uitate totusi daca firele de la inchidere fac contact bine sau sa fie vreun fir rupt


Chestia asta cu motorasul de la usa soferului nu este valabila (proprie experienta)...la mine se inchid-deschid toate usile exceptand usa-sofer pe care o inchid-deschid cu cheia. Alta este problema....sper sa o descoper si va voi tine la curent.
Skip ads

  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la mine la masina asa este daca nu se inchide usa de la sofer nu se inchide nici una.dar daca numai usa soferului o inchizi-deshizi cu cheia e ceva de acolo.salut
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cristy18 a scris:la mine la masina asa este daca nu se inchide usa de la sofer nu se inchide nici una.dar daca numai usa soferului o inchizi-deshizi cu cheia e ceva de acolo.salut


Salut....sunt ,,nevoit'' sa-ti dau dreptate, s-ar parea ca am probleme exact la acea usa, posibil motorasul....voi vedea.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La Garfield-ul lui Maiandrei erau foarte decalite contactele de la calc de inchidere centralizata;poate merita verificate...
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu o problema cu care ma confrunt de ceva vreme. Toata inchiderea functioneaza normal, doar la usa stanga spate nu se misca tzamburusul decat manual. Azi mi-am luat inima in dinti si am desfacut portiera, am scos broasca si am ajuns la mufa de alimentare a inchiderii. Am testat cu multimetrul si nu vine nici o tensiune la actionarea inchiderii/deschiderii centralizate. Ma gandesc sa fie un fir rupt/intrerupt pe altundeva. As vrea sa testez insa si actuatorul, acolo sunt 3 fire dar nu stiu care ce face. Atasez 2 poze, poate ma lamuriti.




  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mda, deci firele rosu si galben sunt + (in functie de sens) iar albastru este -. Am desfacut degeaba usa, problema este in broasca iar solutia ar fi ori sa schimb broasca ori sa montez inchidere centralizata (alta decat cea a masinii) la toate usile. Voi vedea mai incolo.
  • lulutza

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
O intrebare: inchiderea imi merge foarte bine dar numa din cheie( telecomanda a cedat nervos). Daca mi iau o inchidere centralizata din metro trebuie sa mi dau absolut toate piesele originale jos? Stiu ca astea din fabrica sunt cele mai bune, dar ce sa i fac daca telecomanda a cedat de la prea multe cazaturi
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ludi_f, nu inteleg. In primul mesaj zici ca nu iti vine tensiune (si as banui ca ai fir intrerupt chiar la intrarea in usa.
In al doilea mesaj, spui ca problema e la broasca (desi spui ca e ok daca actionezi tz manual) - deci ar fi actuatorul

lulutza, cred ca este mai ieftin sa iti repari telecomanda. Ai apelat la electronisti?
  • lulutza

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am apelat la opel victoria si mi au zis k tre sa mi schimb telecomanda.Avand in vedere k masina am adus o din germania, toata afacerea ma facea aprox 500 ron. Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR