Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vn03ujf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cine stie cu ce amortizoare vine echipat opel astra G? Ce parere aveti despre amortizoarele GABRIEL? URGENT!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
vn03ujf a scris:Cine stie cu ce amortizoare vine echipat opel astra G? Ce parere aveti despre amortizoarele GABRIEL??? URGENT!!!!!!!!!!!

*
Dca e urgent, voi fi scurt:
- prima parte : nu stiu, sorry
- a doua parte Gabriel = cele mai ieftine care se gasesc in Franta la magazin "generalist" de piese auto (ATENTIE, NU la Opel...) Nu neaparat de cacao insa, daca e luat la pret bun, eu am avut asa ceva pe o Corsa acum citiva ani buni (puse de cel de la care am luat masina) si tot asa am dat-o dupa circa 100 000 de km. Sint vopsite in rosu...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pot sa-ti raspund eu pt ca mi-am luat tepe...
Zafira fiind mai grea iar eu mergind f.f. mult in oras am "tocat" amortizoarele.
Am incercat cu Sachs dar mi-au fost date unele pt un model anterior.
Din discutii cu tipi mai priceputi am inteles ca piesele "after market" (deci nu cele de origine Opel) sint mai ieftine dar nici nu tin la fel (am probat!)
Astea includ: Boge / Sachs / Monroe / Gabriel / Kayaba si-or mai fi si altele...
Tot de la astia am inteles ca cea mai proasta alegere ar fi Gabriel (sorry sorin... dar in Franta drumurile sint altele....)
Acu' sincer nici nu mai stiu ce sa zic pt ca cele originale care au fost pe masina au tinut super OK, pe urma am avut Sachsurile alea iar acum am tot originale (am cam 12000 Km cu ele) dar nu se compara cu primele....
S-ar putea ca la noi in "bangladesh"sa ne trimita ciurucurile lor.....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu e nici o problema, oricum nu faceam reclama la "Gabriel" dar totusi am facut cu ele de circa 20 de ori FR/ROM in cei 4 1/2 ani cat am tinut-o (prietena, care intre timp mi-a devenit nevasta era inca acolo...)
Daca ar trebui sa pun alte amortizoare la Astra-ul pe care il am acum, asi pune Monroe pe gaz (in FR) sau pe ulei (daca asi fi in RO), evident ca se poate dezbate "la liber" alegerea mea si asta fara nici cea mai mica suparare, santem aici sa invatam unii de la altii... Wink
De aktfel, la o masina luata la 126 000 cu 5000 de franci (800 E) si data 5 ani mai tarziu cu 245 000 si 10 000 de F, amortizoarele nu prea contau...
Skip ads

  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
tata la vectra lui a pus Monroe Reflex (cica is si cu aer si cu ulei ... nush cum vine aia) si au 60.000 si sunt ca noi. (Garantia 100.000 km cu verif din 10 in 10.000 asta insemnand 100.000 lei)
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu am pe gaz.(MONROE).Totul depinde de modul cum mergi cu masina, de drumurile pe care mergi.am avut de toate tipurile si am fost multumit de ele.Ca orice produs daca nu te lasa in perioada de garantie iti faci treaba cu ele,de obicei merg cam 4-5 ani.(nu prea conteaza nr. de Km.)
In concluzie,daca ai bani cumpara ce este mai bun .(Vezi sa nu fie facaturi).Un bun exemplu este cel al placutelor de frina pe care poti sa dai 3.000.000.lei setul si nu ai nici o garantie ca sunt nr 1. sau sa cumperi PHEONIX 350.000.lei setul si mergi perfect cu ele 25.000.km(*cazul meu)
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca amortizoarele fata originale GM de la astra g y17dt hatckbach merg montate si pe astra g y17dt caravan ? ele arata la fel, insa vreau sa stiu daca se pot monta fara probleme pe caravan, avand in vedere ca astra g caravan e mai grea ca masa decat hatchbach.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sunt la fel. Diferenta de greutate e pe puntea spate.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ok, multumesc de informatie dodo_13.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR