Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare !

Cum demontez si eu bricheta fata ?
Am reusit sa scot cele doua conectoare, dar mai are un cilindru negru si nu vrea sa iasa sub nici o forma ! Sa nu imi ziceti ca pe dedesubt ? Ca asta inseamna sa demontez 1/2 din masina Smile


CristianTM.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
scoti:scrumiera(partea detasabila) , plasticul ce inconjoara maneta,apoi poti scoate si partea fixa a scrumierei,plasticul ce inconjoara bricheta.
toate se extrag usor ,dar cu atentie sa nu rupi vreun piciorus.
acum ai mai mult spatiu sa-ti introduci degetele sub bricheta...daca vrei,dar eu cred ca tu vrei sa ai acces la fire(mufa)...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:scoti:scrumiera(partea detasabila) , plasticul ce inconjoara maneta,apoi poti scoate si partea fixa a scrumierei,plasticul ce inconjoara bricheta.
toate se extrag usor ,dar cu atentie sa nu rupi vreun piciorus.
acum ai mai mult spatiu sa-ti introduci degetele sub bricheta...daca vrei,dar eu cred ca tu vrei sa ai acces la fire(mufa)...


Am scos scrumiera, am scos plasticul ce inconjoara bricheta (are vreo 2-3 cleme), mi-am facut loc sub bricheta, ajung la cele doua conectoare, DAR, problema este scoaterea cu totul a corpului brichetei. O tine ceva soclu negru, posibil soclul becului. Mai departe ? ...

CristianTM.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ai incercat sa o rasucesti? Rolling Eyes
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cum se schimba becul de la bricheta fata ? (Vectra-C)

-se scoate scrumiera, se scoate cadrul din jurul schimbatorului, se scoate cadrul care tine scrumiera:

-se scoate plasticul din jurul brichetei:

-se scot conectorii de alimentare:

-se mai poate face ceva loc prin scoaterea unei tije metalice + cutiuta de sub climatronic:

-se trage soclul becului + se ridica putin bricheta (nu iese mai mult, are un opritor sau ceva de nu am reusit sa o extrag):

-si uite-l pe vinovat: beculetul (12V/ 5W)

Bafta !

CristianTM.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aseara la 1 noaptea imi montam bricheta la vectra mea (mare problema ) .Masina era cu pachet nefumatori.Mi-am comandat o bricheta , si abia am incastrat-o-n ornamentul ala (am luat o freza d-aia MARE de la WURTH , cu sablon..... )
Rezolvare :
Scoti partea metalica din interiorul plasticului ce lumineaza si abia atunci o sa poti scoate partea ce lumineaza (aia tine )
Daca te uiti atent ai sa observi ca daca nu ai avea partea metalica in interiorul plasticului ce lumineaza ai avea loc sa o scoti .
Bafta !
P.S Inca o intrebare :
De ce nu am curent pe firul care intra in bec ? (Bricheta merge , pozitiile ,aprinse ;Pana la urma am tras fir de la becul (pus de mine )care lumineaza scrumiera )
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai un bec in oglinda retrovizoare care lumineaza scrumiera? Eu am si se aprinde cand e nevoie (luminozitatea de afara este slaba) chiar daca nu aprind farurile (sau pozitii etc), asta in conditiile in care nu am senzor de lumina. Cum va explicati asta?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
titro a scris:Nu ai un bec in oglinda retrovizoare care lumineaza scrumiera? Eu am si se aprinde cand e nevoie (luminozitatea de afara este slaba) chiar daca nu aprind farurile (sau pozitii etc), asta in conditiile in care nu am senzor de lumina. Cum va explicati asta?


Ai unul din cei doi senzori de lumina: de pe bord (sfera din fata) sau de pe parbriz de afara (de langa senzorul de ploaie).

CristianTM.
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poate il muta un moderator la sectiunea potrivita CUM SA,e foarte bine facut topicul cu poze si descriere.
Bravo Cristian
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
titro a scris:Nu ai un bec in oglinda retrovizoare care lumineaza scrumiera? Eu am si se aprinde cand e nevoie (luminozitatea de afara este slaba) chiar daca nu aprind farurile (sau pozitii etc), asta in conditiile in care nu am senzor de lumina. Cum va explicati asta?

Nu am . Am desfacut si oglinda , e GOALA Smile
Faza asta cu becul am vazut-o la un prieten cu un A4 , si m-am minunat .
aaa , si nu am nici senzor de lumina , poate pui niste poze cu el , sa ne facem si noi , ca presupun ca sunt fire trase in plafon
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Deeci, ...
Senzorul de ploaie si lumina (orientat spre exterior, pe parbriz):

Senzor de lumina (nu stiu exact ce regleaza, dar are legatura cu senzorul heliomatic), montat in interior pe oglinda, orientat inainte:

Senzorul care regleaza inchiderea luminozitatii oglinzilor (lateral-stanga si interioara), montat pe oglinda, orientat spre spate:

Senzorul de intensitate luminoasa si temperatura din compartiment:

Si acum obiectul discutiilor anterioare, led-ul care lumineaza portocaliu, zau ca nu stiu cine il declanseaza Rolling Eyes

si vazut noaptea:


CristianTM.
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am vazut la un prieten ca se aprinde odata cu farurile.. Durerea mea e ca nu stiu ce fire ar trebui sa intre in el Sad(
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
viorelonly a scris:Eu am vazut la un prieten ca se aprinde odata cu farurile.. Durerea mea e ca nu stiu ce fire ar trebui sa intre in el Sad(

Este independent. La mine se aprinde pe timp de noapte chiar daca blocul de lumini e oprit.
CristianTM.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva cat costa o oglinda cu led ? Eu nu am oglinzile stg/dr heliomate , desi mi-ar fi placut sa fie asa .
Cat ar costa toata treaba asta , doar pentru oglinzi (nu ma intereseaza senzorii de lumina ,ploaie )
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bucifer85 a scris:aseara la 1 noaptea imi montam bricheta la vectra mea (mare problema ) .Masina era cu pachet nefumatori.Mi-am comandat o bricheta , si abia am incastrat-o-n ornamentul ala (am luat o freza d-aia MARE de la WURTH , cu sablon..... )
Rezolvare :
Scoti partea metalica din interiorul plasticului ce lumineaza si abia atunci o sa poti scoate partea ce lumineaza (aia tine )
Daca te uiti atent ai sa observi ca daca nu ai avea partea metalica in interiorul plasticului ce lumineaza ai avea loc sa o scoti .
Bafta !
P.S Inca o intrebare :
De ce nu am curent pe firul care intra in bec ? (Bricheta merge , pozitiile ,aprinse ;Pana la urma am tras fir de la becul (pus de mine )care lumineaza scrumiera )


Am vazut ca ti-ai montat bricheta, nici eu nu am asa ceva si ma bate gandul sa-mi montez una, dar am o intrebare: instalatia ptr bricheta exista, adica papuci cu fire la care sa te conectezi direct, sau trebuie sa tragi fir din alta parte?

@CristianTM, multumim ptr pozele explicite, utile in demontarea brichetei!
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:
bucifer85 a scris:aseara la 1 noaptea imi montam bricheta la vectra mea (mare problema ) .Masina era cu pachet nefumatori.Mi-am comandat o bricheta , si abia am incastrat-o-n ornamentul ala (am luat o freza d-aia MARE de la WURTH , cu sablon..... )
Rezolvare :
Scoti partea metalica din interiorul plasticului ce lumineaza si abia atunci o sa poti scoate partea ce lumineaza (aia tine )
Daca te uiti atent ai sa observi ca daca nu ai avea partea metalica in interiorul plasticului ce lumineaza ai avea loc sa o scoti .
Bafta !
P.S Inca o intrebare :
De ce nu am curent pe firul care intra in bec ? (Bricheta merge , pozitiile ,aprinse ;Pana la urma am tras fir de la becul (pus de mine )care lumineaza scrumiera )


Am vazut ca ti-ai montat bricheta, nici eu nu am asa ceva si ma bate gandul sa-mi montez una, dar am o intrebare: instalatia ptr bricheta exista, adica papuci cu fire la care sa te conectezi direct, sau trebuie sa tragi fir din alta parte?

@CristianTM, multumim ptr pozele explicite, utile in demontarea brichetei!

Da , instalatia este .
Sub ornamentul de la bricheta sunt trei fire :
+ pentru alimentarea brichetei
- pentru alimentarea brichetei
+ pentru becul care lumineaza plasticul de la bricheta (minus isi ia dupa carcasa brichetei)

Si in stanga scrumierei ,mai sunt doua fire , care , au 12 v , + si - ,
In momentul in care aprinzi pozitia vine curent si pe + ul asta .
Acolo am pus eu un led , care lumineaza in scrumiera prin partea stanga(unde este o gaura si un plexiglas matuit )
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ms de raspuns. daca are instalatia, merg sa-mi iau o bricheta si sa ma apuc de montat. Very Happy
Sper sa nu aprind vre-un foc in masina.


Ultima modificare facuta de G_S_C la Mar 20 Jan, 2009 2:13 pm
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Asa arata soclul de bricheta:

Are doua "capcane", cele marcate cu sageti pentru demontare.

CristianTM.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Ms de raspuns. daca are instalatia, merg sa-mi iau o bricheta si sa ma apuc de montat. Very Happy

Bine ar fi sa iti iei o bricheta de opel , ca sa-ti lumineze exact ca bordul
De ex am vazut in REAL bricheta cu tot cu suport , dar lumineaza verde (acu stau si ma gandesc ca nu s-ar vedea frumos verde cu portocaliu )
Parerea mea
P.S a mea e de vectra C
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
Si acum obiectul discutiilor anterioare, led-ul care lumineaza portocaliu, zau ca nu stiu cine il declanseaza Rolling Eyes

acopera senzorii si vezi la care reactioneaza!
eu am facut asta dar am uitat Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR