Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut !Mi-am achizitionat de curand un Bertone iar zilele trecute am auzit o prognoza pentru iarna ce urmeaza sa vina : zapada la greu! Din punctul meu de vedere nu ar fi nici o problema (asa si trebuie sa fie o iarna,plina de zapada) dar tinand cont ca sunt posesor de Bertone (l-am cumparat cu suspensia schimbata adica garda la sol coborata decat cea stoc) am o mare dilema : SE MERGE iarna si in cazul asta ce trebuie facut sau trebuie conservata si lasata undeva bine?
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut Stelian. Pentru inceput da-mi un add pe yahoo sa iti povestesc mai mult. Ca si sfaturi nu se face nimic in plus fata de o masina normala:
-jante de tabla (unii prefera aliaj) cu cauciucuri de iarna OBLIGATORIU.
-se schimba antigelul si se verifica consumabilele sa fie schimbate, de preferinta se schimba si uleiul.
-se da cu silicon pe chederele de la usi pentru a fi sigur ca nu ramai cu geamul lipit sau usa blocata
-se schimba stergatoarele daca sunt uzate.
Cam astia sunt pasii pe care ii poti face pentru a fi sigur ca mergi in siguranta iarna asta. Ah, nu e neaparata nevoie dar sfatul meu e sa iei una, o lopata demontabila pentru zile grele Wink
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pregateste-te sa tasezi zapada cu podeaua masinii, Laughing

Anul trecut in Bucuresti pe strazile secundare din cartier nu se dadea zapada cu buldozerul iar daca se dadea proprietarii masinilor de pe margine care erau astupate de zapada, o aruncau inapoi, vecinul meu cu audi a4 cu suspensie sport si roti de iarna desi incaleca sleurile formate de la rotile masinilor tasa ca un "greder" zapada si bucatile de gheata se auzeau frumos cum bombardau podeaua masinii Laughing

Cu astra mergeam direct cu rotile insleau si cauciuri de vara Cool
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mai degraba cred k o sa fac carare
Skip ads

  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Cine poate sa ma lamureasca si pe mine.. daca imi iau cauciucuri de iarna doar pe fata e suficient? sau trebuiesc si pe spate.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
In general pe fata e suficient pe jumtatate. De obicei, iarna ai nevoie pentru fata de aderenta si franare, pentru spate de evitarea intrarii in vrie. Adik mai pe romaneste, pe fata sa franezi cum trebuie si sa ai aderenta, sa nu ramai inzapezit iar pe spate sa nu iti fuga curu. Daca ai ESP si nu ai cauciucuri de iarna pe spate nu cred ca e mare chestie, cred ca sistemul in sine te poate salva.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
rezeve ai jante de tabla la masina k sa pe pui cauciucuri de iarna? daca nu parerea mea e sa mergi asa. eventual unele noi de vara deca le ai prea uzate pe cele vechi. salut fa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR