Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Semnalizarea a inceput sa clipeasca mult mai des decat normal. Pe ambele parti. Nu e ars nici un bec si releul e verificat....si e bun. Avariile merg normal. Are cineva idee ce naiba poate fi.... . Mentionez ca nu am schimbat becuri sau alte dracii....
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
cand dai pe avarii, iti blincane toate becurile...? te-ai uitat la fiecare in parte...?
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
da "Nu e ars nici un bec si releul e verificat..." ...
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
verifica totusi si comutatorul de avarii, din cate stiu are o rezistenta in el...
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
avariile functioneaza normal....
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca totul e in ordine asa cum ai zis mai sus si te deranjeaza asa tare schimba releul de semnalizare.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...nu are sens , s-a rezolvat prin simpla aprindere a fazei scurte....de atunci si-a revenit....
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ciudat totusi, cred ca a fost ceva legat de releu.
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
si iar face figuri....
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ai rezolvat problema pana la urma?
La mine aceeasi problema este numai pe o parte!
Avariile,Dreapta merg ok daca vreau sa semnalizez stanga tactul este circa de doua ori mai rapid!

Nu am schimbat nici un bec si merg toate (trei(fata,lateral,spate))


Sad(
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai o problema la unul din becurile de pe stanga sau un contact imperfect.
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ai schimbat vreun bec la semnalizare sa nu fie cu doua faze sau de 24 volti
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Luciani67 a scris:...nu are sens , s-a rezolvat prin simpla aprindere a fazei scurte....de atunci si-a revenit....


Vezi, atunci trebuia sa te prinzi. Ai avut un consum mai mare si contactele s-au sudat putin, pe urma iar si-au dat drumul. Tu ai problema de contact pe la un conector !
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
verifica daca poti valoarea tensiunii pe bobina releului de semnalizare. e posibil ca din cauza unui contact imperfect (contact oxidat) sa nu ai tensiune nominala si astfel releul cupleaza mai repede. verifica si masa (-) la fiecare lampa care nu merge normal. eu am patit-o!
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu releul de semnalizare este electronic , daca nu exista contacti oxidati la far sau in tabloul de sigurante [ contact oxidat apare tensiune mica pe releu si becuri iar de aici si modificarea timpilor ], atunci problema poate fi releul si anume vre-un condesator devalorizat .
  • kathar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

am fost acum cateva zile in service cu masina, pentru a rezolva un martor airbag aprins, si de cand am luat-o, am un comportament ciudat al semnalizarii, si anume:

cand dau semnal dreapta, am neregularitati in tacanitul pe care-l face semnalizatorul, are scapari cand nu se aprinde nici becul verde de pe bord nici lampile de semnalizare. Problema asta apare mai mult la rece, daca tin semnalizarea pusa mai mult timp, se atenueaza pana la disparitie. De asemenea, tacanitul pe semnalizare dreapta este mult mai puternic decat cel pe stanga

Nu vreau sa insinuez ca mi-ar fi facut ceva cei din reprezentanta ceva la partea electrica, dar as avea nevoie de-un sfat din partea cuiva care ori s-a lovit de asa ceva, ori se pricepe la electrica.
M-am gandit initial la becuri arse, un contact imperfect, dar nu cred ca e cazul, din moment ce dupa o perioada de semnalizat continuu, problema dispare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Verifica toate becurile si soclurile lor dupa care incearca chiar comutator semnalizare stinga-dreapta
Curatare, depanare comutator semnalizare/lumini la Agila
Misca de comutator si vezi daca e de la el....
  • air2003

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: cta
  • Masina: Astra 2003 1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Incep prin a mentiona ca am folosit functia SEARCH si am citit topicurile legate de subiectul defectarii semnalizarii. Am scris la astra g chiar daca e un topic vechi fiindca este si masina mea. Toate topicurile legate de acest subiect se termina fara un raspuns clar asa ca nu imi ramane decat sa-l "reimprospatez" pe acesta.
-Problema: semnalizarea dreapta a inceput sa ticaie haotic (nu pastra ritmul), toate becurile de pe partea respectiva nu se mai aprindeau. Stiam ca asta se intampla de la un bec ars sau contact imperfect asa ca am varificat becurile cu aparatul de masura si am curatat contactele. Erau bune. Nr 2, am controlat releul din blocul de sigurante. Stiam ca sunt 2 relee (cele mici si galbene) din blocul de sigurante. Cel din stanga este ptr semnalizare dreapta si cel din dreapta ptr stanga (ciudat, nu?). Scos releu, demontat (este o bobina si o rezistenta) curatat cu smirghel fin platina de la contactul releului, problema rezolvata. In doua zile s-a "imbolnavit" semnalizarea de pe stanga. Scos si releul din dreapta, repetat operatiunea, a functionat 2 zile si gata nu mai am semnalizare. Daca aveam BMW X6 nu imi faceam griji, ca oricum acestea nu au deloc din fabrica (am vazut ca nimeni cu X6 nu semnalizeaza), dar eu am opel si mi se pare un element de siguranta in trafic ca sa nu mai zic de obraz (asta ca o nemultumire personala directionata catre soferii din cta) deci si prin urmare SUNT DISPERAT. Mentionez ca maneta de semnalizare functioneaza perfect iar problema a inceput imediat dupa ce masina a fost in service.

Va multumesc anticipat. Daca totusi am scapat topicul cu rezolvarea va rog sa ma directionati catre.
  • air2003

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: cta
  • Masina: Astra 2003 1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am fost la un service din Tulcea (momentan sunt in Tulcea) si bineinteles "nu stim, asa face toate, e buba lor dom'le". Nu are rost sa continui ca deviez. Am uitat sa va spun ca daca apas butonul avarie ticaitul se aude normal insa semnalizarile nu se aprind si nici cele din bord. Asa ca am mai sapat pe forum si am realizat (nu stiu de ce nu mi-am dat seama de la inceput) ca releele trebuie comandate din alta parte (nu vorbesc de maneta semnalizator), de o unitate centrala. Buba cred ca vine de acolo. Va rog daca ma puteti ajuta cu schema electrica, va raman dator. O sa incerc sa o caut si pe forum. Amperajele la modulul de comanda ar trebui sa fie mici deci sper din toata inima sa nu se fi ars ceva si sa fie doar un contac imperfect.
  • bubyx26ag

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sal am si eu o problema tot cu semnalizarrea parte stanga, imi merge normal insa deodata cand dau sa revina maneta, semnalizarea ramane aprinsa si martorul in bord. Pe partea dr functioneaza ok. becurile pe partea stg le-am verificat si sunt OK, ar mai fi ca daca incui masina apasand pe butonul de la cheie cateodata imi raman becurile de semnalizare de pe partea stg aprinse. Am si eu o rugaminte cine stie daca semnalizarile stg/dr au relee separate. va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR