Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ionutzz_v

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut. M-am trezit intr-o zi ca nu mai mergea semnalizarea stanga la masina din semnatura, adica ba mergea ba nu, dupa cum vroia, si martorul din bord facea click click foarte repede , am verificat becurile , erau ok, am verifcat maneta de semnal si mergea normal dreapta, deci nu era din maneta, am verificat butonul de avarii care mergea si el ( se aprindeau becurile dreapta si cele stanga cand si cand ) . Am ajuns la concluzia ca de vina era releul de semnalizare stanga ( deci masina are releu separat pt stanga si pt dreapta ) . Am schimbat releul si problema s-a rezolvat imediat . Vechiul releu era galben , Gm , made in Italy, 24 433728 , 702.22 , 12 v , 6 A , PA6.6-GF30 , asta scria pe el , iar cel nou a costat 45 ron si l-am cumparat de la un magazin obisnuit de piese auto( cel nou este de culoare neagra ) .












Skip ads

  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut ,
Acceasi problema o am si eu , becurile de pe partea dreapta nu functioneaza nici cand semnalizez , nici cand pun avaria.functioneaza cand si cand...in special cand este motorul mai cald ..
Din moment ce functioneaza toate doar cand vor am tras concluzia ca becurile nu sunt arse, maneta de semnalizare si butonul de avatrie sunt functionale...am crezut ca voi gasi solutia daca deschid panoul de sigurante de sub volan si schimb releele intre ele , insa fara rezultat.
Cred ca voi schimba releul pentru semnalizarea dreapta...sau...ce altceva imi recomanzi ?
multumesc
  • ionutzz_v

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Schimba releul , cel mai probabil el este raspunzator pentru problemele tale.
  • Boby-Geo

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2001 Y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut!Air 2003 ai mai rezolvat problema?si mie imi face aceeasi figura....nu ai mai revenit cu finalitatea...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si pana la urma nu ai gasit problema la releul schimbat? avea contactele oxidate?
  • cristi180

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am zis sa scriu si eu aici ca poate prinde bine si la altii asa cum cred ca am rezolvat si eu treaba cu ajutorul postarii lui air2003.Deci problema a fost uratoarea : brusc semnalizarea stanga nu a mai mers deloc, nici pe avarii nici la inchiderea cu cheia prin telecomanda.Am crezut ca ar putea fi vreun bec, am verificat si nu a fost, am citit de relee, si le-am inlocuit intre ele, si surpriza ,acuma nu mai mergea pe dreapta si functionau cele pe stanga, deci logic unul dintre relee e problema.Am cautat la dezmembrari , sambata dupamasa, cumva am gasit un binevoitor care a fost dispus sa imi vanda un releu, zis si facut am mers sa schimb, dar l-am schimbat pe cel din stanga cu cel de la cealalta masina, simtom la fel, deci problema nerezolvata.Citind topicul asta am vazut ca air 2003 spunea ca releele sunt invers adica cel din dreapata pentru semnalizarea din stanga , deci noi am inlocuit unul bun cu altul bun si cel cu probleme ramanea pe panou.............,Tot la ideea lui colegu am dat si verificat treaba cu pozitia releelor , l-am dat jos pe cel "defect" l-am desfacut si am curatat contactul pe care il face lamela de pe bobina cu lamela de pe corpul releului si surpriza, merge , cat? ramane de vazut, pentru ca am vazut ca tot colegul zicea ca i-a mai mers vreo 2 zile, nu e neaparat sa fie la fel , pt ca nici simtomele nu au fost la fel.O sa revin cu noutati daca vor fi.
  • cristi180

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2016

  • Mesaj Privat
As avea o nelamurire, cautand sa verific becurile de la semnalizare am constatat ca becul din far nu il pot scoate, cele de faza si pozitie se scot lejer dar nu am dibuit smecheria prin care sa scot cel pt semnalizare, daca stie careva ceva va rog sa imi spuneti, multumesc
  • cristi180

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni cum se scot acele becuri de semnalizare din far?
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Opel Astra G 2004, exact acelasi comportament, dintr-o data semnalizarea pe partea stanga nu a mai vrut sa mearga. Concret, niciun bec de pe partea stanga nu se aprinde, fie cand pui pozitia, fie cand pui din buton ,,pe avarii,,. Uneori, cand e mai cald afara, merge si semnalizarea pe partea stanga. Ma duc sa caut un releu de semnalizare, nu vreau sa-mi bat capul cu curatarea de contacte. La naiba, asa ceva nu se intampla la Vectra B din 1997 (un singur releu, un singur martor in bord, nicio problema - niciodata). Masini mai noi, probleme inutile.
  • BValentinaToxikKiile

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2017

  • Mesaj Privat
salut am o problema cu semnalizarea .cand dau de leva dreapta senmalizeaza stanga daca dau stanga semnalizeaza stanga intrun cuvant tot stanga semnalizeaza mentionez opel corsa cdti 2004 avarile functioneaza deci becurile sunt in regula .as dori daca cineva a mai avut aceasta problema si cum a rezolvato Multumesc
  • BValentinaToxikKiile

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2017

  • Mesaj Privat
buna seara grup am si eu o problema la semnalizare opel corsa ctdi cand semnalizez dreapta semnalizeaza stanga .cand semnalizez stanga semnalizeaza stanga .am schimbat maneta de semnalizare am schimbat releul tot degeaba avarile merg nu reusesc sa dau de capat Evil or Very Mad
  • chromophobia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ca la romani,toti intreaba,rezolva ei cumva si dupa aceea nu mai anunta ce-au facut
Skip ads

  • storyteller82

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesați. Am avut o problema cu semnalizarea la un Astra g z14xep din 2008. Semnalizarea mergea bine, apoi a început sã meargã din când în când pe dreapta, dupã care de loc, problema continuând la partea stângã. In tot acest timp avariile au mers. Rezolvarea in cazul meu dupã ce am verificat siguranțele 22 și 29 din panou, a fost sa verific tensiunea in panou la cele douã relee galbene. Aici surprizã, tensiunea(12.v) nu era prezentã pe toți pinii. Bãnuiam cã problema este calculatorul de comfort(multitimetrul) sau releele. Am luat douã relee de la dezmembrãri, le-am montat in locul celor douã galbene. Problema persista. Am scos toate releele din panou deși ulterior mi am dat seama cã nu era nevoie ( am fãcut o pozã în prealabil). Am demontat panoul din bord. E prins in partea de sus cu doua șuruburi(torx20),am scos priza mare de culoare neagrã din dreapta panoului din multitimer.
Acum panoul de siguranțe trebuie scos în afara bordului, cu perseverențã și rãbdare veți reuși (va opune rezistențã)
Dupã ce ați scos panoul in centrul acestuia se gãsește o siguranțã de blocare verde, trebuie îndepãrtatã. Dupa am scos multitimetrul din panou( tras cãtre dreapta). Surprinzãtor cât de ușor a ieșit..
Cumpãrat de la dezmembrãri, montat in panou, pus releele la loc în ordinea corespunzãtoare, siguranțã verde de blocare, priza neagrã, pus contact, problema rezolvatã.
  • storyteller82

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Cod multitimer .09136113 și câteva poze.
  • DBucuresti

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2022

  • Mesaj Privat
air2003 a scris:Am fost la un service din Tulcea (momentan sunt in Tulcea) si bineinteles "nu stim, asa face toate, e buba lor dom'le". Nu are rost sa continui ca deviez. Am uitat sa va spun ca daca apas butonul avarie ticaitul se aude normal insa semnalizarile nu se aprind si nici cele din bord. Asa ca am mai sapat pe forum si am realizat (nu stiu de ce nu mi-am dat seama de la inceput) ca releele trebuie comandate din alta parte (nu vorbesc de maneta semnalizator), de o unitate centrala. Buba cred ca vine de acolo. Va rog daca ma puteti ajuta cu schema electrica, va raman dator. O sa incerc sa o caut si pe forum. Amperajele la modulul de comanda ar trebui sa fie mici deci sper din toata inima sa nu se fi ars ceva si sa fie doar un contac imperfect.
. Aceasi problema am și eu ......cum ai rezolvato?????
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Spune-i mecanicului tau sa intre aici (în topic) si sa citeasca mai sus.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
S-a plictisit de citit...chiar înainte de rezolvare! Cool Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR