Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • michelle_06nov

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
m-i sa spus ca trebuie sa schimb amortizoarele daca este trebuie sa schimb si arcurile s-au doar amortizoarele? are cineva idee cat costa?am o astra 1.7 dti 2002
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Arcurile se schimba doar daca au spira rupta sau sunt inmuiate. Se schimba amortizoare si flanse.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat amortizoarele fata cu flanse si rulmenti si au costat piesele 600 lei, manopera nu a costat, numai o zgarietura urata pe mana dreapta capatata cand mi-a scapat cheia de pe o piulita!
Amortizore de spate am cumparat pentru un coleg acum vreo luna, 170 lei bucata pentru 1,7 dti. Sachs.
  • greeneyess

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 ASTRA G
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ms mult
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
michelle_06nov a scris:m-i sa spus ca trebuie sa schimb amortizoarele daca este trebuie sa schimb si arcurile s-au doar amortizoarele? are cineva idee cat costa?am o astra 1.7 dti 2002


amortizoarele se schimba numai daca sunt curse, altfel le schimbi degeaba ca se vor comporta ca cele vechi, daca intradeva ai unul curs se schimba amandoua si se pun noi sau eventual daca nu ai bani in momentul respectiv iei unul sh necurs si il schimbi, de preferat ar fi sa le schimbi pe amandoua cu unele necurse(indiferen daca sunt noi sau sh) de pe aceiasi masina
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Drogas, daca amortizoarele se schimba doar daca sunt curse, de ar trebui sa schimb pentru a scapa de troncanitul pe partea stanga fata? In special cu masina calda (la rece nu se intampla nimic), daca apas repetat in stanga fata se aude tronca tronca. Zgomotul se aude si in mers, dar repet, doar dupa o perioada de...incalzire.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai cel mai probail e curs, altfel daca nu e curs nu are voie sa faca zgomote, in orice caz da jos roata trage de tot ce vezi pe acolo, si descopera eventuale jocuri, mai poti avea acest zgomot de la bucsi de bascula, bucsa bara stabilizatoare, jonctiunile de la bielat.a antiruliu, vreun cap de bara...
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu le-am schimbat acum trei saptamani dupa cum spuneam. Unul era scurs si nu mai functiona deloc, adica tija amortizorului ramanea oriunde o puneai de-a lungul cursei (nu se ridica datorita presiunii de ulei si gaz cum e normal). Celalalt era intreg intregut, adica necurs deloc. Cu toate acestea cand apasam tija in interior aceasta intra cu hopuri, adica pe parcursul cursei mergea cand mai usor, cand mai greu, iar cand o lasam sa iasa din amortizor se intepenea din loc in loc si stationa cate putin, nu avea nicidecum o cursa lina.
Asa ca eu am rezerve in a recomanda schimbarea amortizoarelor numai atunci cand sunt scurse!
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:pai cel mai probail e curs, altfel daca nu e curs nu are voie sa faca zgomote, in orice caz da jos roata trage de tot ce vezi pe acolo, si descopera eventuale jocuri, mai poti avea acest zgomot de la bucsi de bascula, bucsa bara stabilizatoare, jonctiunile de la bielat.a antiruliu, vreun cap de bara...


Multumesc pentru raspuns dar de ce crezi ca aceste zgomote se aud doar dupa o perioada de "incalzire" ? La rece nu se aude absolut nimic, dupa 10-15 min incepe sa troncane. Si inca ceva, daca stau pe locul pasagerului simt in piciorul drept (il tin in zona rotii) mici socuri in timp ce se aud bocaniturile.
Eu cred ca s-ar auzi tot timpul daca e ceva stricat, nu doar dupa un timp.
  • marius87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut.a venit timpul sa schimb si eu amortizoarele pe spate si vreau sa stiu daca se mai schimba altceva in afara de amortizor cum ar fi vreo flansa vreo bucsa ceva.masina este o vectra b2 2001 2.dti.multumesc
  • Luci M

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna,

As avea si eu o intrebare legate de arcuri?

Am un vectra c gts 1.8.
Saptamana trecuta mi s-a rupt o portiune din inelul de sus a acrcului dreapta fata (cam 10 cm). Am comandat un set de arcuri noi iar atunci cand au sosit am avut parte de o "surpriza" care m-a ingrijorat. La ambele arcuri in partea superioara, chiar la intalnirea dintre inelul 1 si 2 exista o portiune de 1-2 mm care nu este acoperita cu vopsea. Se pare ca atunci cand arcurile au fost vopsite ele au fost agatate de ceva iar portiunea cu pricina nu a fost acoperita de vopsea.

Ar putea sa imi spuna cineva cat de grav este acest lucru? Portiunea respectiva fiind expusa presupun ca se poate oxida mai usor.

Mentionez ca arcurile sunt Lesjofors.

Multumesc.
  • cosmyk70

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva cat ar costa telescoapele spate pentru un Vectra C din 2006?
Skip ads

  • Wally_m

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
stie cineva pentru astra f caravan x16sz , ce se recomanda amorrtizoare pe gaz sau pe ulei? Se mai schimba si altceva?
Multumesc
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru preturi la telescoape mergeti fratilor la un magazin si cereti lista Smile

Vectra B, 2001, hatchback, z18xe:

ALKO
spate 150/buc
fata 230/buc

KAYABA
spate 202/buc
fata 230/buc
- astea le-am gasit si la alt magazin cu 150 respectiv 200 ron


STARMIN
spate 150/buc
fata 228/buc

Din cate am citit si am fost informat, in momentul de fata kayaba sunt cele mai bune calitate/pret si toata lumea se para ca e foarte incantata de ele. Saptamana viitoare imi echipez si eu ... Preturile sunt luate in data de 22 ian 2011, in Timisoara.

Sper sa va ajute,
Cristi.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la toate masinile se recomanda telescoape pe gaz, ofera mai multa stabilitate pe drum. Sunt mai rigide dar cresc siguranta. Toate masinile de serie dupa 2007 ies din fabrica cu telescoape pe gaz ...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
kayaba am eu pe fata la Zafira.au vreo 40.ooo
dai un ban da stai in fata.preturile de mai sus la marca respectiva mi se par mai mult decat rezonabile
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca o completare: multe amortizoare (daca nu toate) genuine gm sunt sachs Smile
  • Wally_m

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multam pentru sfaturi celor care au postat. O saptamana excelenta
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sasch sunt foarte bune dar trag la pret
  • rabinupit

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
acum vreo cativa ani Kyb parca avea alta calitate. ce se produce in prezent mi se par foarte moi.
sachs-urile am constatat ca-s mai rezistente in timp, desi sunt putin mai rigide. in plus fac fata cu bine si la arcuri sport, cu garda joasa
testat pe astraG combi
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR