Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu se intampla nimic daca ai schimbat siguranta...totul va fi ok Wink Iti doresc succes si sa ne povestesti cum se aude in masina "jucaria" Wink
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Hmmm...am instalat totul si am fost la dealer sa il programez.Ca de obicei a fost mai mult de munca si nici nu a reusit sa il faca functional.Pana la jumatate a fost bine , cand sa intram in menul uhp nu era de gasit .Dupa multe taraganari am avut ideea de a schimba anul masinii la tech 2 , din 2005 in 2006.Asa am reusit sa intram in infotainment si sa gasim acolo uhp.Nu am putut sa il codam la masina, probabil nu a fost resetat cu tech2 la dezmembrare.Deci alta distractie acum. Am inteles de pe forum ca iti trebuie un code VCi de la opel in Germania sa poti face ceva.
Daca are cineva ceva idei sunt mai mult decat bucuros sa il ascult.Salutari!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#emilluss , Trimite modulul pentru rezolvare Wink (reset + update)
1. Modulul UHP nu a fost resetat pe masina donoare.
2. Nu stiu unde in lume iti da cineva codul de securitate doar pe baza seriei VIN...aia din UHP.
3. Numai cineva experimentat il va putea reseta pe alta masina (ne-donoare).
4. Versiunea de pe Tech2 trebuie sa fie noua ca sa se inteleaga cu UHP-ul respectiv (unele reprezentante nu si-l actualizaeaza decat atunci cand descopera ca nu merge ceva, e pe bani de altfel si actualizarea).

CristianTM.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:#emilluss , Trimite modulul pentru rezolvare Wink (reset + update)
1. Modulul UHP nu CristianTM.

Cristi, cinstit as dori sa pot face asta, tu intelegi muuult mai bine chestiile astea decat cei de aici....Dar e distanta mare , totusi am sa ma gandesc si la asta, pentru mine in primul rand Smile
Codul de securitate il am , cel din 4 cifre, mi l-au zis aia de la dezmembrari...Ce pot face eu cu asta ? nimic , cred...

Cate zile dureaza tur retur si cat face update modul pt reset pt donare?
Mai vorbim, inca o data multam de interes.
Saltari!
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutari!
Azi am incercat din nou sa il fac sa mearga, probabil trebuie decodat pt ca imi apare in menul tel pe cid PHONE SAFE...
Intrebarea este, daca este resetat imi mai trebuie tech 2 sa il programez el fiind programat anterior sau il conectez si gata?
Inca o mica rugaminte , cand intru la menu-ul bluetooth si dau sa caute devices imi zice ca e full?E tot cu codul sau ...?
Multumiri anticipate !
Emil
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
"Phone safe" apare si atunci cand modulul a fost resetat pe masina donoare, dar nu a fost setat pe masina care "accepta" modulul. Sigur se pricepe cel care ti-a facut "operatia" cu tech 2?
Daca modulul a fost deja resetat, trebuie setat pe masina ta...si da, ai nevoie de tech2 Wink
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ed, stii cumva pasii de a il programa?...poate imi scapa ceva.Tipul care l-a programat nu prea le are cu bluetooth.A fost prima data cand a incercat asa ceva.Eu cand vreau sa introduc codul de la ehu la sfarsit , imi zice ca a esuat.(:

La alegerea anului al masinii , cand aleg anul 2005, nu imi apare uhp la aparate, cand alegul 2006 , el este acolo...O fi ceva?
Ieri cand l-am programat , computerul a vazut ca are alta serie vin, l-am adaptat la seria mea si nimic.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
In asteptarea reset uhp, ma gandesc sa trag deja firele...Voi cei care v-ati pus uhp-ul retro, unde l-ati ascuns?
Eu am astra h si ma gandesc sa il pun in locul lui sub volan. Alta posibilitate ar fi si in golul de la schimbator/frana de mana , inauntrul plasticului.
Microfonul se trage usor?
Voi , cei care aveti si gps, se poate folosi in vreun fel uhp-ul la navigatie?Gen: Gps>adress book or new adress?>adress book>name!>home>...
Daca vreti sa schimbati de la radio la cd-player se mai pot folosi butoanele de pe volan? Sau sunt folosite de catre uhp pt voice, respecti end/start call?
Salutari!
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu se mai pot folosi butoanele decat pt UHP.modulul are kocul dedicat sub blocul de lumini (apesi si rotesti spre dreapta,dupa care tragi de el si iese afara.uite aici tutorialul de montaj https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=88780
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Asa am sa fac, acum tre un pic de rabdare ...am sa va tin la curent.
Multumesc
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Uhp-ul a venit , resetat, updatat(multumita lui Cristi), si pot sa spun ca este mai mult decat cool.
O mica chestie , cred ca o fi de la telefonul meu, este ca daca cineva m-a sunat si nu am raspuns la telefon, daca vreau sa folosesc hands-free-ul imi zice No connection...dar se poate trece peste.
Salutari!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hi-hi, ti-am spus ca vei fi foarte multumit de noua jucarie Wink Imi pare bine ca ai reusit Wink
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:nu se mai pot folosi butoanele decat pt UHP.modulul are kocul dedicat sub blocul de lumini (apesi si rotesti spre dreapta,dupa care tragi de el si iese afara.uite aici tutorialul de montaj https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8780

Ce butoane nu mai pot fi folosite ? Vezi ca te si crede lumea Smile
Acestea sunt comenzile pe volan pentru telefon:

In rest functionare normala :


CristianTM.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:
Daca vreti sa schimbati de la radio la cd-player se mai pot folosi butoanele de pe volan? Sau sunt folosite de catre uhp pt voice, respecti end/start call?
Salutari!

Stefan_BC a scris:nu se mai pot folosi butoanele decat pt UHP.

CristianTM a scris:
Ce butoane nu mai pot fi folosite ? Vezi ca te si crede lumea Smile
CristianTM.

si sper sa ma creada @cristianTM ,faceam referire doar la butoanele din partea stanga a volanului(poate nu am fost destul de bn inteles,dar acest fapt reiese si din prima poza a ta ca butoanele merg doar pt UHP),deci ma repet ele dupa instalarea modulului UHP vor putea fi folosite doar pt accesarea UHP-ului(intrare in meniu,deplasarea ,raspundere sau inchidere convorbire ori comenzi vocale).Nu vei mai putea comuta de pe radio pe cd/mp3 cum faceai inainte prin intermediul butonului 3 sau sa intri in meniul BC-ului sau sa navighezi prin el cu ajutorul butonul nr 1ori sa schimbi postul de radio memorat din butonul 2.Gresesc cumva,sau doar la mine asa a fost la inceput pana sa am acest modul .
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:Gresesc cumva,sau doar la mine asa a fost la inceput pana sa am acest modul .

Doar la tine ! nu am mai auzit asa ceva pana acum, la mine nu s-a schimbat nimic in minus, ba mai mult in plus. Bineneteles ca poti intra in BC, sa navighezi prin meniuri ,...etc. Ceva nu e in regula la tine, baga un Tech2 si programaeza corect toate Program Variant-urile de la display, ehu si uhp. Posibil sa fi bagat coada op-com pe acolo ...

CristianTM.
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
Stefan_BC a scris:Gresesc cumva,sau doar la mine asa a fost la inceput pana sa am acest modul .

Doar la tine ! nu am mai auzit asa ceva pana acum, la mine nu s-a schimbat nimic in minus, ba mai mult in plus. Bineneteles ca poti intra in BC, sa navighezi prin meniuri ,...etc. Ceva nu e in regula la tine, baga un Tech2 si programaeza corect toate Program Variant-urile de la display, ehu si uhp. Posibil sa fi bagat coada op-com pe acolo ...

CristianTM.


Nici la mine nu mai merg butoanele 2 si 3 decat pt accesarea UHP, butonul 1 area aceeasi functie ca inainte.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ahaa, sunt nevoit sa fac un filmulet nou Wink La mine butonul 3 merge pentru schimbarea sursei de semnal, iar butonul 2 numai pt UHP iar butonul 1 pentru navigare : ok, stanga-dreapta, sus-jos,...

CristianTM.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cristi, logic ar trebuie sa functioneze numai pt telefon. Inainte puteai schimba sursa prin apasare tastei 3 si pentru a sari la prima melodie dintr-un cd mp3 jukebox(cu mai multe albume), apasai 2.Acum acestea sunt folosite de telefon pentru a folosi voice control (tasta 2) si pentru a folosi butonul de redial/phonebook este tasta 3.Tu , cred ca ai cam umblat cam mult pe acolo Smile
Parca scrie si in manual...
Tu ce tasta folosesti de pe volan pt un redial?
Salutari!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
# emiluss, butonul 3 il folosesc pentru a schimba sursa, in acest moment: DAB, CD-Audio, Radio, iar pentru redial numai comenzi vocale sau intrat in meniu.

CristianTM.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:# emiluss, butonul 3 il folosesc pentru a schimba sursa, in acest moment: DAB, CD-Audio, Radio (CDC40 Opera) iar pentru redial numai comenzi vocale sau intrat in meniu.

CristianTM.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR